Trwa ładowanie...

Pojawia się pod pachami. Znak, że cukrzyca już dewastuje trzustkę

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
04.06.2023 11:41
Rogowacenie ciemne najczęściej jest związane z zaburzeniami glikemii
Rogowacenie ciemne najczęściej jest związane z zaburzeniami glikemii (Adobe Stock)

Eksperci podkreślają, że cukrzyca jest jedną z chorób, które długo nie dają wyraźnych objawów. Diagnoza pada najczęściej dopiero, kiedy pojawiają się już powikłania. W związku z tym warto być wyczulonym na subtelne zmiany na skórze, które mogą być jednym z pierwszych sygnałów choroby.

spis treści

1. Nawet milion Polaków żyje z utajoną cukrzycą

Eksperci szacują, że nawet jedna trzecia chorych, czyli blisko milion Polaków, może nie wiedzieć, że ma cukrzycę. Nieleczona choroba może prowadzić do rozwoju miażdżycy i niewydolności nerek, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Brązowe plamy pod pachami, na szyi, na kolanach, łokciach lub kostkach to może być tzw. rogowacenie ciemne
Brązowe plamy pod pachami, na szyi, na kolanach, łokciach lub kostkach to może być tzw. rogowacenie ciemne (Adobe Stock)

Kluczowe w tym przypadku jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, bo choroba przez długi czas może się rozwijać zupełnie bezobjawowo albo wywołując mało charakterystyczne dolegliwości. Diabetolog prof. Grzegorz Dzida w rozmowie z WP abcZdrowie wskazywał, jakie mogą być pierwsze sygnały cukrzycy, które powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

- To, na co się chorzy skarżą to uczucie stałego zmęczenie, senność, szczególnie po jedzeniu, która powoduje, że potrzebują drzemki po obiedzie. Takim sygnałem ostrzegawczym może być też obniżony nastrój, złe samopoczucie. Cukrzyca i depresja to para schorzeń wzajemnie się napędzających - wyjaśniał lekarz.

- Ale są jeszcze inne, równie niepokojące objawy, choć mało specyficzne, np. trudno gojące się rany albo wykwity skórne czy długo utrzymujący się trądzik. Poza tym objawy neuropatyczne związane z uszkodzeniem nerwów przez cukrzycę - dodaje ekspert.

2. Uwaga na ciemne zmiany pod pachami i na szyi

Lekarze radzą, by zwracać uwagę na zmiany pojawiające się na skórze, zwłaszcza ciemnobrązowe plamy, które pojawiają się w różnych miejscach ciała. Aby pozbyć się nieestetycznych przebarwień, trzeba zdiagnozować ich pierwotną przyczynę. To może być tzw. rogowacenie ciemne (Acanthosis nigricans) związane z zaburzeniami glikemii. Zmiany dość często występują u osób cierpiących na cukrzycę lub insulinooporność.

Brązowe plamy mogą pojawić się pod pachami, ale również na szyi, na kolanach, łokciach lub kostkach, a u kobiet również pod piersiami. Zmiany wyglądają jak zabrudzenie, ale w dotyku można wyczuć, że skóra w tych miejscach jest twardsza i bardziej szorstka. Ciemnym odbarwieniom często towarzyszą brodawkowate wykwity skórne i świąd.

Odbarwienia na skórze w przebiegu cukrzycy wynikają z tego, że wysoki cukier automatycznie podnosi poziom insuliny - jej nadmiar sprzyja namnażaniu komórek skóry, a te, które powstają, zawierają więcej melaniny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze