Pojawia się pod pachami. Znak, że cukrzyca już dewastuje trzustkę
Eksperci podkreślają, że cukrzyca jest jedną z chorób, które długo nie dają wyraźnych objawów. Diagnoza pada najczęściej dopiero, kiedy pojawiają się już powikłania. W związku z tym warto być wyczulonym na subtelne zmiany na skórze, które mogą być jednym z pierwszych sygnałów choroby.
1. Nawet milion Polaków żyje z utajoną cukrzycą
Eksperci szacują, że nawet jedna trzecia chorych, czyli blisko milion Polaków, może nie wiedzieć, że ma cukrzycę. Nieleczona choroba może prowadzić do rozwoju miażdżycy i niewydolności nerek, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Kluczowe w tym przypadku jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, bo choroba przez długi czas może się rozwijać zupełnie bezobjawowo albo wywołując mało charakterystyczne dolegliwości. Diabetolog prof. Grzegorz Dzida w rozmowie z WP abcZdrowie wskazywał, jakie mogą być pierwsze sygnały cukrzycy, które powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty.
- To, na co się chorzy skarżą to uczucie stałego zmęczenie, senność, szczególnie po jedzeniu, która powoduje, że potrzebują drzemki po obiedzie. Takim sygnałem ostrzegawczym może być też obniżony nastrój, złe samopoczucie. Cukrzyca i depresja to para schorzeń wzajemnie się napędzających - wyjaśniał lekarz.
- Ale są jeszcze inne, równie niepokojące objawy, choć mało specyficzne, np. trudno gojące się rany albo wykwity skórne czy długo utrzymujący się trądzik. Poza tym objawy neuropatyczne związane z uszkodzeniem nerwów przez cukrzycę - dodaje ekspert.
2. Uwaga na ciemne zmiany pod pachami i na szyi
Lekarze radzą, by zwracać uwagę na zmiany pojawiające się na skórze, zwłaszcza ciemnobrązowe plamy, które pojawiają się w różnych miejscach ciała. Aby pozbyć się nieestetycznych przebarwień, trzeba zdiagnozować ich pierwotną przyczynę. To może być tzw. rogowacenie ciemne (Acanthosis nigricans) związane z zaburzeniami glikemii. Zmiany dość często występują u osób cierpiących na cukrzycę lub insulinooporność.
Brązowe plamy mogą pojawić się pod pachami, ale również na szyi, na kolanach, łokciach lub kostkach, a u kobiet również pod piersiami. Zmiany wyglądają jak zabrudzenie, ale w dotyku można wyczuć, że skóra w tych miejscach jest twardsza i bardziej szorstka. Ciemnym odbarwieniom często towarzyszą brodawkowate wykwity skórne i świąd.
Odbarwienia na skórze w przebiegu cukrzycy wynikają z tego, że wysoki cukier automatycznie podnosi poziom insuliny - jej nadmiar sprzyja namnażaniu komórek skóry, a te, które powstają, zawierają więcej melaniny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.