Trwa ładowanie...

Objaw nasila się zimą. Towarzyszy wielu schorzeniom i powoduje ból

 Patrycja Pupiec
21.01.2024 11:34
Zauważyłeś zimą? Uważaj, to może być zespół Rajnauda
Zauważyłeś zimą? Uważaj, to może być zespół Rajnauda (Getty Images)

Zespół Raynauda to bolesna dolegliwość, która szczególnie często ujawnia się zimą. Niska temperatura wyzwala u chorych uciążliwe problemy, a te mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek. Lekarz podaje wskazówki, które pomogą uchronić się m.in. przed bólem, jakie wywołuje to schorzenie.

spis treści

1. Atakują mocniej pod wpływem zimna

Dla wielu pacjentów zima jest trudnym okresem, ponieważ niskie temperatury nasilają niektóre objawy chorób przewlekłych. Właśnie z tym problemem muszą mierzyć się osoby cierpiące na zespół Raynauda, który zimą jest dla nich szczególnie uciążliwy i bolesny.

Jednym z wyzwalaczy - obok stresu czy lęku - nieprzyjemnych objawów schorzenia jest niska temperatura. Wówczas pacjent może być narażony nie tylko na bolesne i mrowiące uczucie w kończynach, ale i na uszkodzenie tkanek oraz owrzodzenia skóry.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Często zespół Rajnauda obserwuje się w przebiegu chorób autoimmunologicznych, do których możemy zaliczyć twardzinę układową, toczeń oraz schorzenia tkanki łącznej. Niektóre leki także mogą prowadzić do zwężenia naczyń krwionośnych, które wywołują ten zdrowotny problem.

Niskie temperatury to także większe ryzyko zaostrzenia objawów dla pacjentów cierpiących na choroby serca jak choroba wieńcowa, osób zmagających się z astmą, POChP, mających problemy ze stawami, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry.

2. 10 wskazówek, jak uniknąć nieprzyjemnego objawu

Dr Benjamin Abraham z Cleavland Clinic, który jest specjalistą leczenia bólu i na co dzień wspiera osoby z ciężkim syndromem Raynauda, podaje kilka wskazówek, które pozwolą pacjentom lepiej radzić sobie z uciążliwymi objawami, które wywołuje schorzenie.

Oto 10 wskazówek dr Abrahama, które każdy chory powinien wprowadzić w życie zimą:

  1. Zadbaj o to, by dłoniom i stopom było ciepło oraz sucho.
  2. Ubieraj się ciepło, więc postaw na warstwy.
  3. Nie dotykaj zimnych przedmiotów.
  4. Zredukuj poziom stresu.
  5. Pij ciepłe napoje, które cię rozgrzeją.
  6. Utrzymuj odpowiednie nawodnienie.
  7. Kiedy pojawi się objaw Raynauda, polej miejsce ciepłą wodą.
  8. Rzuć palenie, ponieważ ten nawyk ogranicza przepływ krwi przez naczynia.
  9. Pozostań aktywny i wykonuj średnio 30 minut ćwiczeń aerobowych pięć razy w tygodniu.
  10. Unikaj nagłych zmian temperatury.

"W wielu przypadkach proste zmiany stylu życia i strategie rozgrzewające są wystarczające, aby złagodzić objawy Raynauda i zapobiec uszkodzeniom skóry, nawet w dłuższej perspektywie" - zaznacza specjalistka medycyny naczyniowej Meghann McCarthy z Cleavland Clinic.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze