Objaw raka płuc możesz zauważyć na stopach. Nigdy nie lekceważ
Sucha, łuszcząca się skóra, obrzęki, nietypowy kształt paznokci. Jeśli obserwujesz dziwne objawy, nie zwlekaj, udaj się do lekarza. Wbrew pozorom to właśnie na stopach często manifestują się najbardziej niebezpieczne choroby organizmu.
1. Ich wygląd zdradzi, w jakiej kondycji jest organizm
Co mogą powiedzieć o nas stopy? - Od cukrzycy po niedobory żywieniowe, wszystko można wykryć, po prostu badając stopy – mówi Jane Andersen, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Kobiet Podiatrów i rzeczniczka Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Podiatrycznej cytowana na futchpodiatry.com.
Na przykład wklęsłe łożysko paznokci lub paznokcie przypominające łyżeczkę mogą być objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza. Łuszcząca się, niekiedy mocno przesuszona skóra może wskazywać na jedną z postaci grzybicy, często też obejmującą swoim zasięgiem paznokcie. Sucha skóra może świadczyć o niedoczynność tarczycy.
Z kolei obecność niegojących się ran, a nawet owrzodzeń na skórze stóp jest najczęściej symptomem cukrzycy, która wskutek nieustannie podwyższonego poziomu glukozy we krwi, prowadzi do uszkodzenia nerwów. Zresztą tzw. stopa cukrzycowa plasuje się wśród najczęstszych powikłań tej choroby metabolicznej.
2. Najgroźniejsze choroby widać na stopach
Niekiedy na stopach może jednak ujawniać się znacznie bardziej niebezpieczna choroba – wypukły, a nawet kulisty kształt paznokci przywodzący na myśl tarczę zegarka, może być objawem raka płuc. Clubbing towarzyszy też rakowi żołądka oraz niewydolności serca.
Odmianą clubbingu jest obrzęk palców tak duży, że palce nienaturalnie kierują się ku górze. To zjawisko po raz pierwszy opisał Hipokrates, a dziś wiemy, że towarzyszyć może m.in. przewlekłym chorobom płuc czy niektórym chorobom układu pokarmowego.
Na stopach można dostrzec także groźne choroby tętnic – niepokojąca zmiana koloru skóry stóp, jak zasinienie, bladość czy zaczerwienienie, obrzęk czy wreszcie utrata owłosienia na palcach mogą wskazywać na niewydolność tętniczą. To skutek niedostatecznego ukrwienia dystalnych części kończyn i wymaga niezwłocznej wizyty u angiologa.
Zmiany w wyglądzie lub pojawienie się dolegliwości bólowych w obrębie stóp mogą wskazywać również na inne problemy zdrowotne, m.in. na:
- zwyrodnienia kręgosłupa,
- dnę moczanową,
- choroby autoimmunologiczne, np. toczeń, łuszczycę czy łuszczycowe zapalenie stawów,
- zapalenie powięzi podeszwowej,
- chorobę Raynauda,
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- neuropatię obwodową.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.