Objaw widać na twarzy. Znak, że nowotwór zajął już płuca
Objawy raka nie zawsze są oczywiste. Choroba może rozwijać się latami, a subtelne zmiany umykają naszej uwadze. Żadnych symptomów nie należy jednak bagatelizować. Sygnały świadczące o postępującym nowotworze mogą pojawić się na twarzy.
1. Nowotwory, które dają o sobie znać na twarzy
Drobne zmiany w naszym wyglądzie mogą być sygnałem alarmowym. Niektóre nowotwory "widać" na twarzy. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Na co zwrócić uwagę?
Jak zauważają naukowcy, rak płuc może objawiać się obrzękiem lub zaczerwienieniem twarzy. Taki objaw u niewielu budzi niepokój i raczej mało osób łączy go z nowotworem, co sprawia, że często jest ignorowany.
Drobnokomórkowe guzy płuc często blokują naczynia krwionośne w klatce piersiowej, uniemożliwiając swobodny przepływ krwi z głowy i twarzy.
Guzy neuroendokrynne mogą sprawiać, że policzki przybierają mocno czerwoną barwę i wydają się gorące. Atakowanym przez nowotwór komórkom często towarzyszy świszczący oddech oraz biegunki.
Nowotwór skóry może również znacząco wpływać na nasz wygląd. Rak płaskonabłonkowy przede wszystkim może pojawić się w miejscach, które często są narażone na działanie słońca. Najczęściej objawia się w postaci niegojącego się owrzodzenia lub nadmiernego rogowacenia.
2. Zminimalizuj ryzyko rozwoju raka
Czynników prowadzących do rozwoju nowotworów jest bardzo wiele. Część wynika z uwarunkowań genetycznych, a całkowite wyeliminowanie ryzyka zwykle nie jest możliwe. Na szczęście istnieje kilka metod zapobiegawczych.
Co zrobić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju raka? Przede wszystkim warto przyjrzeć się stylowi życia. Dbaj o zdrową wagę, pamiętaj o aktywności fizycznej, wysypiaj się i pamiętaj o odpowiedniej diecie.
Warto zrezygnować ze szkodliwych używek, jak alkohol i palenie papierosów. Dostarczaj organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D, jednak nie narażaj się na nadmierne promieniowanie słoneczne i stosuj kremy z filtrem.
Nie zapomnij też o profilaktycznych badaniach. Regularny kontakt z lekarzem pomoże wykryć na czas nieprawidłowości i rozwijające się w organizmie choroby.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.