Objaw wysokiego cholesterolu, który dostrzeżesz na paznokciach stóp
Zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowegop. I chociaż najczęściej nie daje żadnych charakterystycznych objawów, to eksperci zwracają uwagę, że znak ostrzegawczy można zauważyć na paznokciach stóp.
1. Objaw wysokiego cholesterolu na paznokciach
Wysoki cholesterol jest groźny dla zdrowia. Jego wysokie stężenie może prowadzić do miażdżycy, czyli gromadzenia się złogów lipidowych w ścianach naczyń tętniczych. Poza tym może również przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu.
Według brytyjskich ekspertów powikłania związane ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu mogą dotykać zmian w obrębie paznokci. Symptomem, który powinien zaniepokoić, są łamliwie i wolno rosnące paznokce u stóp.
Zobacz także: Ostrzegają, że narządy są wyniszczone. Objawy chorych jelit, wątroby i trzustki mogą pojawić się na skórze
2. Wolno rosnące paznokcie mogą być objawem PAD
Skutkiem miażdżycy, a zatem konsekwencji zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi może być PAD, czyli choroba tętnic obwodowych, w której nagromadzenie złogów tłuszczu w tętnicach ogranicza dopływ krwi do mięśni nóg. Zablokowanie tętnic w nogach może również wpływać na inne obszary ciała.
Jak tłumaczą eksperci, nieleczona PAD może doprowadzić do ostrego niedokrwienia kończyny, co w skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet amputacją.
Choroba tętnic obwodowych wywołuje silny, piekący ból często w obu nogach podczas chodzenia. Zwykle mija po kilku minutach odpoczynku. Do objawów zwiastujących schorzenie zalicza się m.in. łamliwe i wolno rosnące paznokcie, drętwienie lub osłabienie nóg, zmianę koloru skóry na nogach (np. bladość lub zasinienie skóry), wypadanie włosów na nogach i stopach czy skurcze mięśni nóg.
PAD jest zwykle diagnozowana podczas badania fizykalnego przez lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy udać się na wizytę do specjalisty.
Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.