Objawy anemii - przyczyny, leczenie, diagnostyka choroby
Anemia to choroba oznaczająca, że organizm nie ma wystarczającej ilości transportujących tlen czerwonych krwinek. Może to wynikać z ich przedwczesnego obumierania, albo nieprawidłowości w ich budowie. Aby rozpoznać przyczyny anemii trzeba przejść badania i uważnie obserwować swoje dolegliwości.
1. Objawy anemii a przyczyny
Anemia ma wiele różnych postaci, różnych przyczyn, które wymagają różnych metod leczenia. Jednak można wśród nich wyodrębnić trzy podstawowe grupy: anemia niedoborowa (np. z powodu niedoboru żelaza), anemia wtórna (w przebiegu chorób nerek, wątroby, nowotworów) oraz anemia związana z zaburzeniami funkcji szpiku.
2. Objawy anemii a leczenie
- Najpierw zajmij się swoją dietą: niedobory to najczęstsze przyczyny anemii. Niedobór składników takich jak żelazo, kwas foliowy, czy witamina B12 może spowodować anemię. Lekarz wybierze odpowiednią formę ich podania - będą to suplementy w formie tabletek lub zastrzyków.
- Zbadaj krew. Anemia powodująca intensywny spadek poziomu czerwonych krwinek lub erytrocytów jest bardzo niebezpieczna i wiąże się z intensywnym leczeniem. Długotrwały stan obniżenia ilości komórek we krwi może prowadzić do wielu chorób.
- Nie zapominaj, że przyczyny anemii mogą leżeć także w utracie krwi - np. po wypadku lub podczas operacji. U kobiet z obfitą miesiączką także zdarza się anemia związana z utratą krwi, szczególnie jeśli nie dostarczają organizmowi w diecie wystarczających ilości utraconego żelaza.
- Anemia może też być wrodzona i związana z defektem czerwonych krwinek. Czerwone krwinki mogą mieć nieprawidłowy kształt i ginąć zbyt szybko by wyprodukować wystarczającą ilość tlenu.
- Jeśli cztery powyższe kroki są już za tobą i nadal nie wiadomo, jakie są przyczyny anemii - twój lekarz może zalecić dalsze badania. Anemia nie bierze się znikąd i zawsze trzeba mieć pewność co do jej źródła. Przyczyny anemii mogą być tak poważne jak uszkodzenie wątroby, choroby szpiku kostnego, a nawet rak.
3. Objawy anemii a diagnostyka
Anemia wymaga badań krwi, ale poza tym czasami konieczne są bardziej specjalistyczne badania:
- ocena nerek, śledziony i watroby (USG),
- badanie szpiku kostnego.
Przy diagnozie anemii nie zapominaj o żadnym z objawów, nawet jeśli nie wydaje ci się ważny. Pomoże to stwierdzić, jaki masz rodzaj anemii i odpowiednio go leczyć.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.