Trwa ładowanie...

Objawy anemii - przyczyny, leczenie, diagnostyka choroby

Avatar placeholder
19.07.2021 12:47
Objawy anemii wymagają szybkiej wizyty lekarskiej
Objawy anemii wymagają szybkiej wizyty lekarskiej (123rf.com)

Anemia to choroba oznaczająca, że organizm nie ma wystarczającej ilości transportujących tlen czerwonych krwinek. Może to wynikać z ich przedwczesnego obumierania, albo nieprawidłowości w ich budowie. Aby rozpoznać przyczyny anemii trzeba przejść badania i uważnie obserwować swoje dolegliwości.

spis treści

1. Objawy anemii a przyczyny

Anemia ma wiele różnych postaci, różnych przyczyn, które wymagają różnych metod leczenia. Jednak można wśród nich wyodrębnić trzy podstawowe grupy: anemia niedoborowa (np. z powodu niedoboru żelaza), anemia wtórna (w przebiegu chorób nerek, wątroby, nowotworów) oraz anemia związana z zaburzeniami funkcji szpiku.

2. Objawy anemii a leczenie

  • Najpierw zajmij się swoją dietą: niedobory to najczęstsze przyczyny anemii. Niedobór składników takich jak żelazo, kwas foliowy, czy witamina B12 może spowodować anemię. Lekarz wybierze odpowiednią formę ich podania - będą to suplementy w formie tabletek lub zastrzyków.
  • Zbadaj krew. Anemia powodująca intensywny spadek poziomu czerwonych krwinek lub erytrocytów jest bardzo niebezpieczna i wiąże się z intensywnym leczeniem. Długotrwały stan obniżenia ilości komórek we krwi może prowadzić do wielu chorób.
  • Nie zapominaj, że przyczyny anemii mogą leżeć także w utracie krwi - np. po wypadku lub podczas operacji. U kobiet z obfitą miesiączką także zdarza się anemia związana z utratą krwi, szczególnie jeśli nie dostarczają organizmowi w diecie wystarczających ilości utraconego żelaza.
  • Anemia może też być wrodzona i związana z defektem czerwonych krwinek. Czerwone krwinki mogą mieć nieprawidłowy kształt i ginąć zbyt szybko by wyprodukować wystarczającą ilość tlenu.
  • Jeśli cztery powyższe kroki są już za tobą i nadal nie wiadomo, jakie są przyczyny anemii - twój lekarz może zalecić dalsze badania. Anemia nie bierze się znikąd i zawsze trzeba mieć pewność co do jej źródła. Przyczyny anemii mogą być tak poważne jak uszkodzenie wątroby, choroby szpiku kostnego, a nawet rak.

3. Objawy anemii a diagnostyka

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Anemia wymaga badań krwi, ale poza tym czasami konieczne są bardziej specjalistyczne badania:

  • ocena nerek, śledziony i watroby (USG),
  • badanie szpiku kostnego.

Przy diagnozie anemii nie zapominaj o żadnym z objawów, nawet jeśli nie wydaje ci się ważny. Pomoże to stwierdzić, jaki masz rodzaj anemii i odpowiednio go leczyć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Diagnostyka i leczenie anemii
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.