Objawy anemii - przyczyny, leczenie, diagnostyka choroby

Anemia to choroba oznaczająca, że organizm nie ma wystarczającej ilości transportujących tlen czerwonych krwinek. Może to wynikać z ich przedwczesnego obumierania, albo nieprawidłowości w ich budowie. Aby rozpoznać przyczyny anemii trzeba przejść badania i uważnie obserwować swoje dolegliwości.

Objawy anemii a przyczyny

Anemia ma wiele różnych postaci, różnych przyczyn, które wymagają różnych metod leczenia. Jednak można wśród nich wyodrębnić trzy podstawowe grupy: anemia niedoborowa (np. z powodu niedoboru żelaza), anemia wtórna (w przebiegu chorób nerek, wątroby, nowotworów) oraz anemia związana z zaburzeniami funkcji szpiku.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Objawy anemii a leczenie

  • Najpierw zajmij się swoją dietą: niedobory to najczęstsze przyczyny anemii. Niedobór składników takich jak żelazo, kwas foliowy, czy witamina B12 może spowodować anemię. Lekarz wybierze odpowiednią formę ich podania - będą to suplementy w formie tabletek lub zastrzyków.
  • Zbadaj krew. Anemia powodująca intensywny spadek poziomu czerwonych krwinek lub erytrocytów jest bardzo niebezpieczna i wiąże się z intensywnym leczeniem. Długotrwały stan obniżenia ilości komórek we krwi może prowadzić do wielu chorób.
  • Nie zapominaj, że przyczyny anemii mogą leżeć także w utracie krwi - np. po wypadku lub podczas operacji. U kobiet z obfitą miesiączką także zdarza się anemia związana z utratą krwi, szczególnie jeśli nie dostarczają organizmowi w diecie wystarczających ilości utraconego żelaza.
  • Anemia może też być wrodzona i związana z defektem czerwonych krwinek. Czerwone krwinki mogą mieć nieprawidłowy kształt i ginąć zbyt szybko by wyprodukować wystarczającą ilość tlenu.
  • Jeśli cztery powyższe kroki są już za tobą i nadal nie wiadomo, jakie są przyczyny anemii - twój lekarz może zalecić dalsze badania. Anemia nie bierze się znikąd i zawsze trzeba mieć pewność co do jej źródła. Przyczyny anemii mogą być tak poważne jak uszkodzenie wątroby, choroby szpiku kostnego, a nawet rak.

Objawy anemii a diagnostyka

Anemia wymaga badań krwi, ale poza tym czasami konieczne są bardziej specjalistyczne badania:

  • ocena nerek, śledziony i watroby (USG),
  • badanie szpiku kostnego.

Przy diagnozie anemii nie zapominaj o żadnym z objawów, nawet jeśli nie wydaje ci się ważny. Pomoże to stwierdzić, jaki masz rodzaj anemii i odpowiednio go leczyć.

Komentarze (12)
~maggie
~maggie ponad rok temu

Miałam anemię w ciąży, teraz moja córka ma już 1,5 roku, a u mnie znów wróciły objawy anemii :( W ciąży brałam suplementy z żelazem, kwasem foliowym i witaminą C, ale teraz mam zamiar pokonać anemię naturalnie. Trochę poczytałam i zaczynam od zmian w diecie. Nie przepadam za czerwonym mięsem, dlatego stawiam na rośliny strączkowe, które zawierają dużo żelaza. Do tego dużo sezamu, orzechy, suszone śliwki, kakao i mam nadzieję, że uporam się z dokuczliwymi dolegliwościami i brakiem energii. Jeśli nie zobaczę poprawy, zapytam farmaceutkę o jakiś dobry preparat, ale wolałabym nie brać sztucznych witamin

Odpowiedz
~Hanka523
~Hanka523 ponad rok temu

@~werkaaa: U mnie po pokrzywie tez pojawiają się krostki i to na całym ciele, nawet na twarzy. Ale znajoma poleciła mi kwas foliowy i rzeczywiście podziałało. Od razu poczułam się dużo lepiej, przestałam być wiecznie blada i zmęczona :)

Odpowiedz
~werkaaa
~werkaaa ponad rok temu

@~Paula: Próbowałam przez pewien czas wspomagać się różnymi preparatami z zawartością z pokrzywy, ale niestety dostaje po niej wysypki, dlatego muszę szukać innych sposobów, aby zwalczyć objawy anemii.

Odpowiedz
~Paula
~Paula ponad rok temu

Też miałam objawy anemii - blada cera, wypadające włosy i ciągłe zmęczenie. Znajoma poleciła mi sok z pokrzywy, spróbowałam i nie żałuję! Czuję się o wiele lepiej i mam więcej energii i dlatego polecam go innym :)

Odpowiedz
~malwinar
~malwinar ponad rok temu

@~ewelinnn: Nie musisz się zmuszać do jedzenia szpinaku, skoro nie przepadasz. Dużo żelaza mają tez brokuły, soja i np. morele. Mi lekarz zalecił jeszcze dodatkowo przyjmowanie żelaza w postaci tabletek. Poziom żelaza podniósł się w szybkim czasie. Jak podejrzewasz u siebie objawy anemii to lepiej nie zwlekaj, tylko idź do rodzinnego. Takie leczenie się na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Odpowiedz
~ewelinnn
~ewelinnn ponad rok temu

Otrzymałam wyniki i mój poziom żelaza wynosi poniżej 50 ug/dl. W dodatku czuję się senna, chłopak mi powtarza, że jestem blada, myślę, że mogą być to objawy anemii. Jak mogę w krótkim czasie zwiększyć jego ilość w swoim organizmie? Czy muszę brać jakieś suplementy czy może lepsza będzie jakaś specjalna dieta. Wiem, ze szpinak ma dużo żelaza, próbowałam go w różnej postaci, ale nie potrafię się zmusić do jego jedzenia:/

Odpowiedz
~kazimiera
~kazimiera ponad rok temu

witam wszystkich. Moja 16letnia córka jakiś czas temu zaczęła sie odchudzać. Tłumaczyłam jej, ze wcale nie musi, ale sie uparła i teraz prawie nic nie chce jeść. jak podaję obiad, to wybiera tylko warzywa i zaraz twierdzi, że nie jest głodna. ostatnio coraz częściej skarży sie, że ciągle jej zimno, łamią jej się paznokcie i jest osłabiona, a w zeszłym miesiącu nie dostała miesiączki. Czy to objawy anemii??

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy anemii - przyczyny, leczenie, diagnostyka choroby
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy anemii - przyczyny, leczenie, diagnostyka choroby
Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Tachykardia - przyczyny, objawy, rodzaje, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Zapis EKG

Zapis EKG

Przykład zapisu EKG.

Choroba Peyroniego - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Włókna w ciałach jamistych członka powodują w czasie choroby wykrzywienie członka.

Anemia (niedokrwistość) - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Cała prawda na temat anemii (WIDEO)

Cała prawda na temat anemii (WIDEO) Odtwórz wideo

źródło. Przyczyną anemii i spadku masy ciała jest zawsze jakiegoś rodzaju wyniszczenie organizmu: może to być na przykład choroba nowotworowa. Nowotwór (...) może pojawić się lub naciekać na szpik kostny,...

Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

Nerw trójdzielny - budowa

Nerw trójdzielny - budowa

Objawy to bóle w chorobowej części twarzy.