Trwa ładowanie...

Objawy chorób tarczycy

Avatar placeholder
06.02.2019 09:51
Objawy chorób tarczycy
Objawy chorób tarczycy (Zdjęcie tarczycy / Shutterstock)

Tarczyca leży u dołu szyi, przed tchawicą. Jest gruczołem produkującym hormony, które sterują przemianą materii w tkankach i narządach organizmu: trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (t4) oraz kalcytoninę.

Uczucie duszności, problemy z połykaniem, ucisk w gardle to tylko niektóre z dolegliwości, jakie mogą pojawić się w przypadku chorób tarczycy. Często zaburzenia związane z jej funkcjonowaniem nie objawiają się przez dłuższy czas, przez co nie jesteśmy świadomi swojego stanu. Jakiekolwiek niepokojące nas sygnały powinny być bodźcem do jak najszybszej diagnostyki i leczenia.

spis treści

1. Choroby tarczycy

Tarczyca to gruczoł o kształcie przypominającym motyla, który pomimo swych niewielkich rozmiarów odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Odpowiada za wydzielanie hormonów, takich jak trójjodotyronina, tyroksyna oraz kalcytonina. Hormony te wpływają na procesy metaboliczne oraz mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

Praca tarczycy jest sterowana przez przysadkę mózgową, która produkuje hormon TSH. Rolą TSH jest pobudzanie tarczycy do wydzielania hormonów. Te z kolei hamują działanie TSH. Dzięki temu ujemnemu sprzężeniu zwrotnemu jest możliwe utrzymanie wszystkich hormonów na odpowiednim poziomie.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

W przypadku nieprawidłowej produkcji hormonów mamy do czynienia z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Jeżeli jest ona niedostateczna, mówimy wówczas o jej niedoczynności. U niektórych osób tarczyca ulega znacznemu powiększeniu, co objawia się tzw. wolem.

Zdarza się również, że na jej powierzchni pojawiają się guzki, które można wyczuć dotykiem. W celu pogłębienia diagnostyki warto wykonać badanie USG, które dokładniej zobrazuje nieprawidłowe struktury. Dość częstą chorobą tego gruczołu jest zapalenie tarczycy. Może przebiegać ono w formie ostrej, podostrej lub przewlekłej.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało.

zobacz galerię

2. Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy może objawiać się na różne sposoby. Wiele dolegliwości jest przypisywanych przez pacjentów innym chorobom, w związku z czym zbyt późno rozpoczynają odpowiednie leczenie. Zmęczenie czy nadmierną senność interpretują jako oznaki przepracowania lub chwilowego obniżenia samopoczucia.

W przypadku niedoczynności pacjenci skarżą się też na zwiększenie masy ciała, problemy z pamięcią i towarzyszące im ciągłe uczucie zimna. Mogą się u nich pojawić także obrzęki twarzy i rąk, zaparcia, bóle mięśni oraz zaburzenia miesiączkowania.

Często dostrzegają zmiany w swoim wyglądzie. Włosy stają się słabsze i łamliwe, wypadają w dużych ilościach, z kolei skóra staje się sucha i żółtawa. Nasilenie objawów zależy od stopnia choroby, wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

3. Objawy nadczynności tarczycy

W nadczynności tarczycy u pacjentów może pojawić się duży spadek wagi, ciągłe odczuwanie głodu, nadmierna potliwość, nerwowość. Osoby chore mogą stać się wrażliwe na wysokie temperatury. Można zauważyć u nich rozdrażnienie, problemy z koncentracją, łatwe uleganie emocjom. Objawy fizyczne obejmują m.in. szybkie bicie serca, regularne duszności nawet mimo braku dużej aktywności. Kłopotliwe jest również drżenie rąk oraz ból mięśni.

Charakterystyczną dolegliwością są także często występujące biegunki. Pacjenci mogą skarżyć się również na pieczenie, łzawienie oczu, swędzenie skóry oraz zaburzenia widzenia. U kobiet pojawiają się nieregularne miesiączki. O zaawansowanym stadium choroby tarczycy świadczy tzw. wole.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów, które mogłyby wskazywać na choroby tarczycy, należy udać się jak najszybciej do endokrynologa w celu dalszej diagnostyki, a następnie rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, zmiany stylu życia, diety itp. Późne zdiagnozowanie problemu może znacznie obniżyć jakość życia pacjenta, utrudniając mu codzienne funkcjonowanie.

4. Diagnostyka chorób tarczycy

Zdarza się, że niektóre choroby tarczycy są wykrywane przypadkowo przy okazji badań pod kątem wystąpienia innych schorzeń. Pacjent zauważa u siebie dolegliwości, które mogą towarzyszyć także innym chorobom. W związku z tym początkowo nie wiąże tych objawów z zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy. Dlatego poza wywiadem lekarskim wskazane jest wykonanie bardziej szczegółowych badań, które mogłyby potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

W przypadku podejrzenia nadczynności lub niedoczynności tarczycy zaleca się badanie poziomu hormonów we krwi. U pacjentów z wyraźnym powiększeniem gruczołu lub wyczuwalnymi na jej powierzchni guzkami należy wykonać badanie USG oraz scyntygrafię, czyli tzw. badanie jodochwytności. Można również zastosować badanie rentgenowskie. W przypadku zapalenia tarczycy warto sprawdzić we krwi poziom przeciwciał tarczycowych i dodatkowo wykonać badanie USG.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze