Gdy alzheimer zaatakuje mózg, objawy pojawiają się na stopach. Mogą utrudniać chodzenie
Na łamach czasopisma International Journal of Environmental Research and Public Healh ukazały się badania, które dowodzą, że osoby chorujące na Alzheimera w wyniku choroby mogą doświadczać zmian na stopach. Problemy ze stopami mogą przyczyniać się do stawiania drobniejszych kroków i zwiększać ryzyko upadków.
1. Jakie są objawy choroby Alzheimera na stopach?
Choroba Alzheimera jest przewlekłą, postępującą chorobą neurozwyrodnieniową mózgu, która powodujące zanik komórek nerwowych. Powszechnie znana jest z tego, że prowadzi do otępienia mózgowego – utraty pamięci, uczenia się i myślenia.
Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że u osób z chorobą Alzheimera w wyniku schorzenia powstają uszkodzenia skóry stóp, takie jak pęcherze, odciski i modzele, czy też pęknięcia. Powszechne są także wrastające paznokcie palucha oraz infekcje, takie jak grzybica i haluksy.
W wyniku choroby pojawiają się zmiany dotyczące nerwów obwodowych. Wówczas objawem może być mrowienie, drętwienie, piekący ból lub zaburzenia czucia w stopach. Konsekwencją uszkodzenia nerwów ruchowych jest osłabienie, a następnie zanik mięśni. Mogą powstawać też zmiany skórne np. zmniejszająca się grubość skóry, przebarwienia, zmiany rozpadowe i owrzodzenia, które trudno się goją.
2. Zmiany na stopach mogą utrudniać chodzenie
Wraz z wiekiem w organizmie człowieka ubywa tkanki łącznej oraz ochronnych komórek tłuszczowych znajdujących się pod skórą, co widać nie tylko na twarzy, ale też na stopach. Stopy stają się bardziej płaskie i szerokie, a kości i ścięgna bardziej narażone na urazy podczas chodzenia. Problemy ze stopami mogą przyczyniać się do stawiania drobniejszych kroków i zwiększać ryzyko upadków. Zmiana sposobu poruszania się jest charakterystyczna dla pacjentów z chorobą Alzheimera.
Niestety, bardzo często osoby te noszą nieodpowiednie buty. W jednym z badań takich pacjentów w wieku 65-95 lat problemy ze stopami miało 89 proc. uczestników. Obuwie dobrane właściwie do stopy pod względem długości i szerokości nosiło tylko ok. 30 proc. osób, a u prawie 70 proc. ich rozmiary były nieprawidłowe.
Lekarze apelują, aby dbać o codzienną higienę stóp osób z chorobą Alzheimera. Niezwykle istotne jest noszenie bawełnianych skarpet, regularne obcinanie paznokci i monitorowanie wszystkich uszkodzeń.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.