Objawy choroby Parkinsona na stopach
Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Oprócz charakterystycznego objawu jakim jest drżenie rąk, może też dawać inne, nieoczywiste symptomy.
1. Objawy parkinsona na stopach
Jednym z objawów rozwijającej się choroby Parkinsona jest powłóczenie nogami. Dzieje się tak z powodu sztywności kostek. Chory nie ma siły podnosić nóg do góry i wykonywać nimi normalnych ruchów. Zamiast tego "szura" po podłodze, nie odrywając stóp od ziemi.
Chorzy na Parkinsona często skarżą się też na obrzęki stóp. Zwykle powstają one w wyniku nagromadzenia się płynu w tkankach, ale jeśli obrzęk się nasila i trudno jest się go pozbyć, to może być jasny sygnał choroby Parkinsona.
Przez obrzęki chory może mieć też problem z założeniem butów, a podczas chodzenia mogą go bardziej niż zwykle uciskać.
2. Inne objawy choroby Parkinsona
Choroba Parkinsona atakuje ośrodkowy układ nerwowy powodując szereg zmian. Choroba może rozwijać się powoli, a jej objawy nasilają się stopniowo. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest niezgrabność ruchowa i zaburzenia pisania.
Wykonywanie prostych czynności, staje się coraz trudniejsze. Potem dochodzi drżenie, które często zaczyna się w dłoniach. Kolejnym objawem jest sztywnienie mięśni, problemy z mową i utrata zdolności do automatycznych ruchów.
Wraz z postępem choroby, chory traci stopniowo panowanie nad swoim ciałem. Choroba rozwija się przez wiele lat. Ważnym aspektem leczenia jest rehabilitacja, która jeszcze bardziej zwolni postęp choroby. Na ten moment jest ona nieuleczalna.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.