Objawy kiły – rozpoznanie, rodzaje, skutki
Objawy kiły mogą być bardzo różne. Ich postać zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od jej wariantu. W żadnym wypadku objawów kiły nie można lekceważyć, ponieważ mogą poskutkować nawet uszkodzeniem układu nerwowego.
1. Objawy kiły – rozpoznanie
Objawy kiły zwykle przypominają znane dobrze symptomy alergii. Na początkowych jej stadiach można zauważyć na skórze grudki czy krostki. Niestety część pacjentów bagatelizuje je, myśląc, iż szwankuje ich układ immunologiczny.
Wpływ na uśpienie czujności jednostki mają nie tylko objawy kiły, które wydają się zwyczajną wysypką, ale także czas pojawienia się ich. Pierwsze objawy kiły ujawniają się dopiero trzy tygodnie od zarażenia.
Objawy kiły są skutkiem zarażenia się chorobą poprzez stosunek seksualny: pochwowy, analny, a także oralny. Zdarza się bowiem, że zmiany kiłowe zachodzą w jamie ustnej. Dlatego też wszelkie zmiany w okolicach miejsc intymnych, w tym piersi i ust powinny być skonsultowane ze specjalistą.
2. Objawy kiły – rodzaje
Kiła jest chorobą, która przechodzi przez pewne stadia rozwoju. Pierwszym jest tak zwana kiła wczesna, która przechodzi przez pierwszą i drugą fazę. Drugim – kiła późna. Dla każdego z nich charakterystyczne są inne objawy kiły.
Czas pierwszego stadium choroby to około dwa lata. Podczas nich można zaobserwować takie oto objawy powstaje na skórze wyczuwalna gulka, która nie boli. Zwykle pojawia się po trzech tygodniach od zarażenia. Ten objaw kiły najczęściej wyrasta w okolicach miejsc intymnych – tam gdzie zagnieździła się bakteria, ale zdarzają się też przypadki mniej typowe. Odnotowano objawy kiły na palcach, sutkach, czy w ustach.
Organizm wówczas zaczyna się bronić – obserwujemy na przykład powiększone węzły chłonne czy gorączkę. Podskórny wykwit, znika po maksymalnie sześciu tygodniach.
Wtedy pojawia się drugie stadium choroby i związane z nią objawy kiły wtórnej. Mówimy o niej, kiedy minie co najmniej dziewięć miesięcy, a objaw kiły z poprzedniego stadium ustąpi (choć w niektórych przypadkach jeszcze jest widoczny). Na tym etapie objawem kiły jest wysypka, która nie sprawia pacjentowi dyskomfortu – nie boli ani nie swędzi. Przypomina plamy na skórze, czasem są one wyczuwalne pod palcem. Zmiany skórne mogą nie przybierać zbyt intensywnego koloru, co może poskutkować brakiem atencji chorego.
W tym stadium choroby, niebezpiecznym, bo o wysokim stopniu zakaźnym, są kłykciny płaskie. Mają białawy kolor i pojawiają się w miejscach wilgotnych organizmu. Po tym etapie objawy kiły niemal ustają, a choroba przechodzi w tak zwane późne stadium.
3. Objawy kiły – skutki
Nierozpoznanie lub zbagatelizowanie objawów kiły może skutkować:
- zapaleniem opon mózgowych,
- udarem mózgu,
- chorobami psychicznymi,
- zapaleniem tętnicy głównej,
- zapaleniem mięśnia sercowego,
- tętniakiem aorty,
- licznymi zmianami skórnymi, w tym guzkami wielkości śliwki.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.