Objawy kiły – rozpoznanie, rodzaje, skutki

Objawy kiły mogą być bardzo różne. Ich postać zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od jej wariantu. W żadnym wypadku objawów kiły nie można lekceważyć, ponieważ mogą poskutkować nawet uszkodzeniem układu nerwowego.

Objawy kiły – rozpoznanie

Objawy kiły zwykle przypominają znane dobrze symptomy alergii. Na początkowych jej stadiach można zauważyć na skórze grudki czy krostki. Niestety część pacjentów bagatelizuje je, myśląc, iż szwankuje ich układ autoimmunologiczny. Wpływ na uśpienie czujności jednostki mają nie tylko objawy kiły, które wydają się zwyczajną wysypką, ale także czas pojawienia się ich. Pierwsze objawy kiły ujawniają się dopiero trzy tygodnie od zarażenia.

Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta

Objawy kiły są skutkiem zarażenia się chorobą poprzez stosunek seksualny: pochwowy, analny, a także oralny. Zdarza się bowiem, że zmiany kiłowe zachodzą w jamie ustnej. Dlatego też wszelkie zmiany w okolicach miejsc intymnych, w tym piersi i ust powinny być skonsultowane ze specjalistą.

Obalamy mity na temat seksu

Najlepszym miejscem, gdzie możesz uzyskać informacje o zdrowiu seksualnym jest gabinet lekarski. Jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu szukasz odpowiedzi...

Objawy kiły – rodzaje

Kiła jest chorobą, która przechodzi przez pewne stadia rozwoju. Pierwszym jest tak zwana kiła wczesna, która przechodzi przez pierwszą i drugą fazę. Drugim – kiła późna. Dla każdego z nich charakterystyczne są inne objawy kiły.

Czas pierwszego stadium choroby to około dwa lata. Podczas nich można zaobserwować takie oto objawy kiły: powstaje na skórze wyczuwalna gulka, która nie boli. Zwykle pojawia się po trzech tygodniach od zarażenia. Ten objaw kiły najczęściej wyrasta w okolicach miejsc intymnych – tam gdzie zagnieździła się bakteria, ale zdarzają się też przypadki mniej typowe. Odnotowano objawy kiły na palcach, sutkach, czy w ustach. Organizm wówczas zaczyna się bronić – obserwujemy na przykład powiększone węzły chłonne czy gorączkę. Podskórny wykwit, znika po maksymalnie sześciu tygodniach.

Wtedy pojawia się drugie stadium choroby i związane z nią objawy kiły wtórnej. Mówimy o niej, kiedy minie co najmniej dziewięć miesięcy, a objaw kiły z poprzedniego stadium ustąpi (choć w niektórych przypadkach jeszcze jest widoczny). Na tym etapie objawem kiły jest wysypka, która nie sprawia pacjentowi dyskomfortu – nie boli ani nie swędzi. Przypomina plamy na skórze, czasem są one wyczuwalne pod palcem. Zmiany skórne mogą nie przybierać zbyt intensywnego koloru, co może poskutkować brakiem atencji chorego.

Swędzenie skóry – co może oznaczać?

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć może o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu....

W tym stadium choroby, niebezpiecznym, bo o wysokim stopniu zakaźnym, są kłykciny płaskie. Mają białawy kolor i pojawiają się w miejscach wilgotnych organizmu. Po tym etapie objawy kiły niemal ustają, a choroba przechodzi w tak zwane późne stadium.

Objawy kiły – skutki

Nierozpoznanie lub zbagatelizowanie objawów kiły może skutkować: zapaleniem opon mózgowych, udarem mózgu, chorobami psychicznymi, zapaleniem tętnicy głównej, zapaleniem mięśnia sercowego, tętniakiem aorty, a także licznymi zmianami skórnymi, w tym guzkami wielkości śliwki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kiła - zakażenie, stopnie zaawansowania, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka, łysienie kiłowe
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Kiła - zakażenie, stopnie zaawansowania, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka, łysienie kiłowe
Badania

VDRL - wskazania, przebieg, wyniki

nie zostały jeszcze wyprodukowane przeciwciała). * Badanie serologiczne kiły * Objawy kiły - rozpoznanie, rodzaje, skutki * Objawy...

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza

Ciążę bliźniaczą dzieli się na dwa rodzaje: jednojajową i dwujajową. W przypadku pierwszej owocem rozwiązania mogą być bliźnięta syjamskie.

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zakrzepica żył głębokich ma często poważne skutki, dlatego pilne jest rozpoznanie tego schorzenia. Często jest początkiem powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Polip w nosie - czynniki ryzyka, rodzaje, objawy, rozpoznanie, leczenie

Jama nosowa - budowa

Jama nosowa - budowa

Kolor różowy - kość sitowia. Kolor niebieski - małżowina nosowa dolna.

Uzależnienie od komputera - objawy, leczenie

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Osoby uzależnione traktują telefon komórkowy jak przedłużenie ręki lub ucha, a brak telefonu może u nich wywoływać napady lękowe.

Wyrostek robaczkowy - rodzaje, przyczyny i objawy, powikłania, rozpoznanie, leczenie, różnicowanie z innymi chorobami, dzieci

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Istnieją dwa sposoby operacyjnego usunięcia wyrostka: laparoskopowy i klasyczny.

Rozedma płuc - objawy, leczenie

Palacz

Palacz

Rozedma płuc jest chorobą charakterystyczną dla osób uzależnionych od papierosów. Dym tytoniowy niszczy strukturę komórek płucnych, przez co zmienia się znacznie sprężystość tkanek, a przebieg wymiany gazowej jest upośledzony.