Premenopauza

Objawy przed menopauzą wskazują na to, że kobieta zaczyna wchodzić w okres tzw. premenopauzy. Menopauza (gr. meno – miesiąc, pausis – przerwa, zatrzymanie), czyli ostatnia miesiączka, pojawia się u kobiet zwykle około 50. roku życia. Jednak już po 35 urodzinach organizm kobiety przygotowuje się do nadchodzących zmian hormonalnych – jest to zjawisko zwane premenopauzą. W okresie tym następują tymczasowe przestoje w wydzielaniu hormonów i coraz częściej występują bezowulacyjne cykle miesiączkowe. U niektórych pań objawy premenopauzy bywają wyjątkowo dokuczliwe.

Zobacz film: "Przedwczesna menopauza"

Okres premenopauzalny

Okres przekwitania u kobiety występuje zwykle między 45. a 55. rokiem życia. W tym czasie powoli zanika czynność jajników, które zaczynają produkować jedynie resztkowe ilości hormonów. Krwawienia miesięczne stają się nieregularne, bardziej skąpe i krótsze, a ostatnie cykle są bezowulacyjne, co oznacza, że nie dojrzewa komórka jajowa i nie występuje jajeczkowanie. Ostatnie krwawienie miesięczne określa się mianem menopauzy. Uważa się, że o wystąpieniu menopauzy można mówić u kobiety, która będąc w odpowiednim wieku, nie miesiączkuje przynajmniej przez rok. To, jak kobieta przechodzi klimakterium, zależy bezpośrednio od akceptacji przez nią własnej kobiecości i od osiąganego zadowolenia z życia.

Przed przekwitnięciem występuje okres premenopauzalny. W tym okresie przejściowym zmiany zachodzące w organizmie kobiety bywają bardzo gwałtowne i mogą skutkować dokuczliwymi dolegliwościami. Częste objawy premenopauzy, to:

Przyczyny występowania premenopauzy

U niektórych kobiet objawy premenopauzy zaczynają występować na długo przed samym klimakterium, niekiedy już po 30. roku życia. Niektórych kobiet premenopauza w ogóle nie dotyczy. Wszystko zależy przede wszystkim od predyspozycji genetycznych. Przedwczesna menopauza dotyczyć może także tych kobiet, które:

Pojawienie się objawów przed menopauzą mogą przyspieszyć również takie czynniki, jak: długotrwałe odchudzanie się, życie w stresie, wyczynowe uprawianie sportu, późne macierzyństwo, bezdzietność.

Zmiany hormonalne w premenopauzie

Każda z kobiet rodzi się wyposażona w około 400 tysięcy komórek jajowych. Gdy rezerwa jajnikowa się zmniejsza, zwiększa się częstotliwość cykli bezowulacyjnych. W konsekwencji, następuje zmniejszenie poziomu progesteronu. Do najczęstszych symptomów zmniejszonego wydzielania tego hormonu zaliczamy zaburzenia miesiączkowania, takie jak zbyt długie lub zbyt obfite krwawienia oraz upławy pojawiające się w środku cyklu. Stopniowo uszczupla się także poziom estrogenów, które chronią przed chorobami serca i zapewniają mocne kości.

Gdy estrogenów jest coraz mniej, kości stają się podatne na złamania, mogą pojawić się problemy z krążeniem krwi, nadciśnienie tętnicze czy podwyższony poziom cholesterolu. Wytwarzanie przez organizm kobiety mniejszej ilości żeńskich hormonów płciowych pociąga za sobą zwiększenie stężenia androgenów, czyli hormonów męskich. Androgeny mogą powodować pojawienie się wąsika nad górną wargą czy łysienia na głowie, a także skutkują większym rozdrażnieniem i agresją.

Łagodzenie objawów premenopauzy

Kobiety, u których wczesne przekwitanie może być uwarunkowane genetycznie, proces ten można spowolnić. Jeśli palisz papierosy, jak najszybciej rzuć nałóg. Zadbaj również o zbilansowaną dietę. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia osteoporozy należy spożywać dużą ilość wapnia i witaminy D3, m.in. sardynki w oleju, szproty, jogurty, kefiry, żółte sery i mleko. Możesz stosować suplementację fitoestrogenami. Staraj się jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, ćwiczyć, gimnastykować się. Nieprzyjemne objawy premenopauzy można łagodzić środkami przepisanymi przez ginekologa, np. tabletkami antykoncepcyjnymi czy hormonalną wkładką wewnątrzmaciczną. Czasem lekarz może zaproponować również hormonalną terapię zastępczą (HTZ), pomocną w walce z symptomami przekwitania. Opóźnia ona starzenie i zapobiega zawałowi serca.

Joanna Krocz, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • Jonderko G., (red.), Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002, ss. 476-477, ISBN 978-83-7506-075-1.

Objawy menopauzy

Komentarze (3)
Ekspert TENA Lady
Ekspert TENA Lady ponad rok temu

@~Isia: NTM - czyli nietrzymanie moczu to dolegliwość, która często występuje przy okazji zmian hormonalnych w okresie menopauzy. Należy do niej podejść wielopłaszczyznowo. Przede wszystkim ścisła współpraca z lekarzem powinna stać na pierwszym miejscu. Bardzo dobrze, że pomimo wstydu zdecydowała się Pani na wizytę u lekarza, który zastosował odpowiednie leczenie. To bardzo budujące, że trafiła Pani na lekarza, który nie bagatelizuje Pani dolegliwości i wdraża farmakologię oraz zabiegi, które poprawią komfort Pani życia. Ze swojej strony polecam również stosowanie specjalistycznych wkładek i podpasek TENA Lady. Może je Pani kupić w drogeriach, aptekach oraz sklepach internetowych. Dostępne są różne stopnie chłonności oraz różne rozmiary. Można również zamówić bezpłatny pakiet próbny: http://www.tena.pl/kobiety/produkty/bezplatna-probka/ W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - jestem do Pani dyspozycji. Ekspert TENA Lady.

Odpowiedz
~Isia
~Isia ponad rok temu

Na mnie niestety spadło wszystko co "najlepsze". Mam chorobę autoimmunologiczną, uderzenia gorąca, jestem strzępkiem nerwów, a w dodatku jeszcze przypałętało się do mnie nietrzymanie moczu. Byłam u lekarza i cóż, leki hormonalne zapodane, jestem w oczekiwaniu na zabieg. Mam nadzieję, że to już niedługo będzie za mną, bo ile się wstydu przez to cholerstwo najadłam to jeden Bóg wie... I nadal się wstydzę. Nikomu nie życzę takiego problemu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy menopauzy - typowe symptomy, zmiany w organizmie, dolegliwości
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy menopauzy - typowe symptomy, zmiany w organizmie, dolegliwości
Menopauza

Menopauza (prezentacja edukacyjna)

Menopauza (prezentacja edukacyjna)

stwierdzenie klimakterium. Premenopauza przed menopauzą Naturalne klimakterium to proces, który następuje stopniowo. Jajniki nie przestają nagle (...) . Podczas premenopauzy można jeszcze zajść w ciążę. Menopauza...

Menopauza

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o menopauzie

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o menopauzie

się menopauza. Znakiem jest czas, kiedy miesiączka nie pojawiała się przez kolejnych 12 miesięcy, bez medycznej przyczyny. Przed menopauzą - premenopauza (...) jest premenopauzą. Podczas niej nadal można zajść w ciążę...