Trwa ładowanie...

Objawy raka na skórze. Niektóre zmiany potrafią podwoić się w ciągu kilku tygodni

Zmiany na skórze występują nawet co dziesiątego pacjenta z chorobą onkologiczną
Zmiany na skórze występują nawet co dziesiątego pacjenta z chorobą onkologiczną (Getty Images)

Onkolodzy powtarzają jak mantrę: im wcześniej rak zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na wyleczenie. Problem w tym, że wiele objawów choroby jest niecharakterystycznych i w pierwszym okresie większość pacjentów nie zwraca na nie uwagi. Jakie zmiany na skórze powinny nas skłonić do dalszej diagnostyki?

spis treści

1. Objawy raka na skórze

Na MDedge opisano przypadek 63-latki, u której na przedramieniu pojawiła się zmiana na skórze. Zmiana nie bolała, ale szybko rosła - w ciągu zaledwie dwóch tygodni podwoiła rozmiary. To skłoniło pacjentkę do wizyty w poradni dermatologicznej.

Zmiana wskazywała, że to rogowiak kolczystokomórkowy - łagodny nowotwór skóry, typowy dla osób w starszym wieku, który charakteryzuje się szybkim wzrostem. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na odsłoniętych częściach skóry, które są narażone na promieniowanie słoneczne.

Zobacz film: "Lekarze muszą edukować pacjentów. Nie wiedzą, jak dbać o zdrowie"

- Ma postać kopulastego guza, może pojawić się również na twarzy, dłoniach, ramionach i plecach - wyjaśniają autorzy pracy.

Naukowcy przypominają, że podobne zmiany, jak również szybkie tempo rozrostu, jest obserwowane w przypadku raka kolczystokomórkowego, który jest nowotworem złośliwym.

Zmiany na skórze chorych wyglądają jak płaskie owrzodzenie otoczone naciekiem i przypominają niegojącą się ranę. Jeżeli choroba zostanie wykryta zanim pojawią się przerzuty, udaje się wyleczyć nawet 90 proc. chorych. W zaawansowanych stadiach choroba staje się agresywna.

Zmiany pojawiające się na skórze mogą wskazywać na to, że w organizmie rozwija się nowotwór
Zmiany pojawiające się na skórze mogą wskazywać na to, że w organizmie rozwija się nowotwór (Getty Images)

2. Nawet co dziesiąty pacjent ma zmiany na skórze

Okazuje się, że również inne nowotwory mogą dawać o sobie znać na skórze. Warto dokładnie obserwować swoją skórę, bo tego typu objawy często wyprzedzają nawet o kilka miesięcy pojawienie się dolegliwości bardziej charakterystycznych dla danego typu nowotworu. Szacuje się, że zmiany na skórze mogą dotyczyć nawet co dziesiątego chorującego onkologicznie.

"Regularne samobadanie i badania przesiewowe w kierunku różnych rodzajów raka – takich jak rak skóry, jelita grubego, szyjki macicy i piersi – zwiększają szanse wykrycia raka wcześnie, gdy leczenie jest najbardziej skuteczne" - podkreślają przedstawiciele Kliniki Mayo.

3. Mogą sygnalizować nie tylko nowotwory skóry

Czerwone obrzęki na ciele, którym towarzyszą nadżerki i owrzodzenia na błonach śluzowych, mogą być sygnałem świadczących o rozwoju białaczki lub chłoniaka. Niepokój powinny wzbudzić również zmiany na skórze, które pojawiają się nawet po niewielkich uderzeniach albo długo gojące się owrzodzenia.

Inną z nietypowych dolegliwości skórnych jest świąd, który nie mija przez kilka tygodni. Swędzenie, które trwa powyżej sześciu tygodni, może być związane m.in. z rozwojem raka trzustki, wątroby oraz nowotworami układu nerwowego.

Jeżeli swędzeniu towarzyszy również wysyp brodawek łojotokowych, może to być związane z rakiem żołądka lub nowotworami układu krwiotwórczego. W przypadku raka żołądka na zgięciach łokciowych, kolanowych i pod pachami mogą pojawić się ciemne przebarwienia.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze