Trwa ładowanie...

Objawy raka żołądka – wczesne i zaawansowane

Objawy raka żołądka są niespecyficzne i często są brane za symptomy innych schorzeń gastrycznych, takich jak na przykład choroba wrzodowa czy nieżyt żołądka. Prowadzi to do bagatelizowania pierwszych oznak choroby, a co za tym idzie do opóźnienia leczenia.

spis treści

1. Pierwsze objawy raka żołądka

Pierwsze objawy raka żołądka to zazwyczaj: ból, brak apetytu, spadek masy ciała, wymioty, odbijania, problemy z przełykaniem, ogólne osłabienie organizmu oraz niestrawność.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wcześnie rozpoznane objawy dają możliwość rozpoczęcia właściwej terapii. Symptomy mogą także sugerować położenie zmian chorobowych. W przypadku narastających trudności w połykaniu można podejrzewać, że guz znajduje się w okolicy wpustu. Natomiast częste zwracanie posiłków może świadczyć o wysokiej niedrożności w okolicy odźwiernika.

Objawy raka żołądka są wskazaniem do wykonania gastroskopii.
Objawy raka żołądka są wskazaniem do wykonania gastroskopii.

Ból brzucha może świadczyć zarówno o objawach raka żołądka, jaki i chorobie wrzodowej. Różnica polega na tym, że w przypadku choroby wrzodowej ból ustępuje po posiłku natomiast w przypadku raka - nasila się. Daje to możliwość postawienia właściwej wstępnej diagnozy.

Pierwsze objawy raka żołądka są postępujące i niejednoznaczne. Najczęstsze objawy raka żołądka w początkowej fazie to między innymi:

Racjonalne żywienie vs. rak żołądka
Racjonalne żywienie vs. rak żołądka

Rak żołądka jest chorobą, która może pojawić się na wskutek złego sposobu odżywiania. Do takich wniosków

zobacz galerię

2. Zaawansowane objawy raka żołądka

Jako zaawansowane objawy raka żołądka należy uznać te, które pojawiają się zazwyczaj dość późno. Późne objawy raka żołądka to między innymi:

 • wyczuwalny przez powłoki brzuszne guz,
 • węzeł Virchowa - powiększony węzeł w lewym dole nadobojczykowym,
 • wodobrzusze,
 • hepatomegalia,
 • guz przerzutowy do jajnika,
 • zażółcenie powłok skórnych,
 • wysięk do jamy opłucnej,
 • naciek wyczuwalny w badaniu proktologicznym.

Zauważenie któregoś z wyżej wymienionych objawów raka żołądka zazwyczaj świadczy o zaawansowanej chorobie nowotworowej żołądka. W przypadku pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową bardzo często nie ma możliwości rozpoczęcia radykalnej terapii. Dlatego tak istotne jest rozpoznanie choroby w jak najwcześniejszym stadium.

Z uwagi na to, że wczesne objawy raka żołądka mają charakter niespecyficzny, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości konieczne jest kierowanie pacjentów na badania gastroskopowe. Badania takie w przypadku pacjentów zgłaszających objawy dyspeptyczne daje możliwość wykluczenia raka żołądka we wczesnej fazie rozwoju.

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym zdiagnozowanie wczesnej postaci objawów raka żołądka oraz stwierdzenie zmian przedrakowych. Ogromna zaletą gastroskopii jest to, że daje ona możliwość pobrania wycinków do badań histopatologicznych. Jest to bardzo skuteczne badanie, wykrywalność raka żołądka za pomocą gastroskopii przekracza dziewięćdziesiąt procent.

Błędem w sztuce jest długotrwałe stosowanie środków przeciwbólowych lub przeciwwrzodowych w sytuacji, gdy nie została pogłębiona diagnostyka przy wystąpieniu pierwszych objawów raka żołądka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza