Objawy sarkoidozy – przyczyny choroby, objawy, zespół Löfgrena, diagnoza i leczenie
Objawy sarkoidozy zależą od tego, jaki narząd został zajęty. Sarkoidoza jest chorobą, która atakuje nasz układ odpornościowy i polega na gromadzeniu się grudek zapalnych inaczej zwanych ziarniakami, które mogą wystąpić praktycznie na każdym organie i nie ulegają wchłanianiu. Zazwyczaj gromadzą się w płucach, skórze i węzłach chłonnych, a najrzadziej gromadzą się w oczach, sercu i mózgu.
1. Przyczyny sarkoidozy
Przyczyna sarkoidozy jest nieznana, niektórzy jednak twierdzą, że może być spowodowana reakcją immunologiczną i podatnością na czynniki obce takie jak zakażenia lub chemia. Osoby, u których w rodzinie jest ktoś dotknięty chorobą, mają większe szanse na zachorowanie niż ci, u której w rodzinie nie stwierdzono występowania sarkoidozy.
2. Objawy sarkoidozy
Objawy sarkoidozy zależą od tego, jaki narząd został zaatakowany, a w około 5 proc. przypadków choroba przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta przez przypadek podczas badań. Typowe objawy sarkoidozy są niespecyficzne. Są to: zmęczenie, spadek na wadze, brak energii, bóle stawów, rozmyte widzenie, obrzęki kolan, suchy kaszel, duszności czy zmiany skórne.
Bardzo rzadko dochodzi do plucia krwią. Jeśli zajęte zostaną płuca, objawami sarkoidozy są: kaszel, ból w klatce piersiowej. Jeśli zostanie zaatakowana skóra, wtedy objawem sarkoidozy jest rumień guzowaty, który jest najbardziej charakterystyczną zmianą skórą sarkoidozie. To duży czerwony i bolesny naciek, który zazwyczaj występuje na przedniej stronie podudzi, poniżej kolan. Przy zajętym sercu objawy sarkoidozy to przede wszystkim kołatanie serca, duszności, obrzęki oraz uczucie nieprawidłowej pracy serca.
Jeśli chodzi natomiast o układ nerwowy, objawy sarkoidozy to: porażenia nerwów czaszkowych, objawy uciskowe związane z obecnością guza wewnątrz czaszki czyli ból głowy, nudności, wymioty.
3. Objawy sarkoidozy – zespół Löfgrena
Choroba może mieć także ostry przebieg. Na taki rodzaj sarkoidozy składają się charakterystyczne objawy, które nazywany zespołem Löfgrena. Objawy sarkoidozy w ostrym przebiegu to: gorączka, ból stawów, rumień guzowaty oraz obustronne powiększenie węzłów chłonnych.
Zobacz także:
4. Diagnoza i leczenie
Pełne diagnozowanie choroby odbywa się w szpitalu i wykonuje się przede wszystkim badania obrazowe płuc. Rentgen jest bardzo istotny, ponieważ na jego podstawie wyróżnia się 5 stadiów sarkoidozy i od tego uzależnione jest leczenie. Aby potwierdzić obecność choroby, wykonuje się także badania morfologiczne, które pozwalają na pobranie tkanki, w której można uwidocznić pod mikroskopem obecność charakterystycznych ziarniniaków.
Sarkoidoza należy do chorób, które mają dobre rokowanie. Nie każde stadium i postać choroby wymaga leczenia, jeśli jednak już do niego dojdzie podawane są leki steroidowe.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.