Objawy schizofrenii

Schizofrenia jest poważnym schorzeniem psychicznym, które w pewien sposób zamyka człowieka na świat. Osoba, która cierpi na nią, często czuje się samotna i poddawana jest ogromnemu stresowi wynikającemu z reakcji otoczenia oraz wewnętrznej frustracji.

Objawy mogą być trudne do rozpoznania dla zwykłego człowieka. Często bywają mylone z negatywnymi skutkami dojrzewania (pierwsze symptomy schizofrenii pojawiają się w końcowej fazie pokwitania). Inni oznaki choroby odczytują jako skutki narkomanii, arogancję, nieuprzejmość, a nawet lenistwo. Mimo prób edukacji i informacji, w społeczeństwie wciąż krąży wiele błędnych przekonań i niedomówień związanych ze schizofrenią. Jakie są zatem objawy tego rodzaju psychozy?

1. Symptomy schizofrenii

Trudności z rozpoznaniem objawów schizofrenii wynikają z faktu, iż nie istnieje żadna laboratoryjna metoda, za pomocą której orzeka się o wystąpieniu choroby. Dodatkowym problemem jest fakt, że schizofrenia (określana przez lekarzy ogólnie jako choroba schizoafektywna) może pojawić się nagle lub rozwijać przez wiele miesięcy.

Diagnozę wystawia się na podstawie wywiadu z pacjentem i relacji innych osób o jego zachowaniu, dlatego tak ważna jest znajomość podstawowych objawów schorzenia. Schizofrenia zaburza organizację myśli. Może manifestować się w bardzo różny sposób. Główne jej objawy to:

 • zaburzenia myślenia i rozumowania – myśli są zdezorganizowane, niespójne, niedostosowane do sytuacji, przyspieszone lub spowolnione. Chory nie potrafi zhierarchizować informacji ani wyrazić tego, co ma na myśli;
 • zmienne nastroje, dysforia, drażliwość, spłycenie uczuciowe;
 • trudności z koncentracją i uwagą oraz problemy z pamięcią (głównie pamięcią świeżą);
 • urojenia – polegają na fałszywych przekonaniach i sądach. Mogą się przejawiać w różnych formach, np. chory wierzy, że jest reinkarnacją sławnej osoby, że potrafi rozmawiać z istotami pozaziemskimi lub że jest ofiarą spisku itd. Bardzo trudno jest przekonać osobę chorą na schizofrenię, że jej przekonania są błędne;
 • omamy – najczęściej mamy do czynienia z omamami głosowymi (słyszenie nieistniejących głosów i dźwięków). Występują one u dwóch na trzech chorych. U niektórych pacjentów pojawiają się również halucynacje na poziomie zmysłu dotyku (choremu wydaje się, że ktoś go dotyka, kiedy nie ma nikogo w pobliżu), wzroku, powonienia i smaku;
 • negatywne emocje – u chorych na schizofrenię często obserwuje się wrogość i podejrzliwość, następuje utrata motywacji i zainteresowania. Schizofrenik zamyka się w sobie. Zdarza się również, że emocje pojawiają się w niewłaściwych momentach (śmiech bez powodu lub jako reakcja na dramatyczne wydarzenie);
 • zaburzenia zachowania – chory może mieć okresy poruszenia lub przeciwnie – stany otępienia. Podniecenie katatoniczne przejawia się podwyższoną, przesadną aktywnością. Mogą pojawić się również zachowania agresywne lub akty przemocy. Z drugiej strony, katatonia polega na pozostawaniu bez ruchu, w tej samej pozycji, nawet przez kilka dni. Ponadto obserwuje się zmiany w wyglądzie zewnętrznym chorego i unikanie kontaktów międzyludzkich oraz aktywności społecznych.

Nie wszystkie objawy schizofrenii występują u wszystkich chorych, również ich intensywność jest różna u poszczególnych pacjentów.

2. Mity o schizofrenii

Na temat schizofrenii krąży wiele fałszywych twierdzeń i niedomówień. Często błędnie uważa się, że wszyscy chorzy cierpią na rozdwojenie osobowości. Równie powszechne jest przekonanie, że schizofrenicy są niebezpieczni dla otoczenia i brutalni. Tymczasem agresja u takich osób pojawia się rzadko i tylko w czasie ostrych napadów choroby. Poza tym nie należy zapominać o tym, że schizofrenia jest chorobą, która wymaga leczenia i że sama chęć wyleczenia lub zmiana otoczenia nie wystarczą, żeby pozbyć się zaburzeń.

Wieloletnie obserwacje i badania mające na celu wykazać, jak rozwija się schizofrenia, udowodniły, że najwcześniejsze objawy pojawiają się we wczesnej fazie dorosłości. U mężczyzn okres ten przypada zazwyczaj między 18. a 22. rokiem życia. Nieco później wyznacza się go u kobiet. W ich przypadku pierwsze objawy schizofrenii występują najczęściej w wieku dwudziestu kilku lat lub bezpośrednio po ukończeniu 30. roku życia.

Przyczyny schizofrenii są związane z produkcją neuroprzekaźnika zwanego dopaminą. Jeśli w jednej części mózgu dopamina jest produkowana w nadmiernych ilościach, wpływa ona negatywnie na odbierane ze środowiska zewnętrznego bodźce. W sytuacji, gdy dopaminy jest za mało, występują uczucia apatii, zmęczenia, osamotnienia oraz dezorientacji, a więc symptomy podobne do depresji.

3. Jak sobie radzić ze schizofrenią?

Schizofrenia może być kontrolowana, jeśli chory przyjmuje regularnie odpowiednie leki. Ponadto zalecana jest terapia u psychiatry. Jednak oprócz tego, warto zatroszczyć się samemu o sprawność swojego mózgu, np. poprzez pozytywne myślenie oraz unikanie sytuacji stresowych.

 • Nie dopuść do obniżenia sprawności mózgu.
 • Unikaj spożywania alkoholu oraz narkotyków, które mają destrukcyjny wpływ na mózg.
 • Jeśli przyjmujesz leki, uważaj na to, co jesz i pijesz, a leki zawsze przyjmuj regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Przede wszystkim bądź świadomy swojego zachowania, tzn. obserwuj się i wyłapuj wszelkie zmiany.
 • Dowiedz się jak najwięcej o swojej chorobie.
 • Zapytaj lekarza, jaki typ schizofrenii został u ciebie zdiagnozowany oraz interesuj się jego fachową opinią o zmianie twojego stanu psychicznego.   
 • Nie zamykaj się w swoim świecie.
 • Otwórz się na innych i mów im o swoich uczuciach. Tym bardziej, że choroba jest związana z ogromnym stresem, co w konsekwencji może prowadzić do prób samobójczych, sięgania po narkotyki lub utraty pracy. Bardzo ważne jest, by rozmawiać z bliskimi o swoich uczuciach, obawach i problemach.
 • Jeśli masz problemy finansowe związane z utratą pracy, zwróć się do opieki społecznej po zasiłek dla niepełnosprawnych.
 • Otocz się rodziną i przyjaciółmi, gdyż samotność pogłębia problem schizofrenii. Dołącz do grup wsparcia, gdzie znajdziesz specjalistów oraz inne osoby dotknięte tym problemem. Będziesz mógł  z nimi swobodnie rozmawiać o trudnej sytuacji, z którą próbujesz się uporać.

Schizofrenia jest bardzo ciężką chorobą, jednak jej leczenie może stać się łatwiejsze, jeśli zaufasz lekarzowi oraz otaczającym cię bliskim. Razem na pewno uda wam się przetrwać okresy nasilenia objawów.

Komentarze (1)
~incornito
~incornito

ten pan się myli akurat wiem coś o tym bo mam w rodzinie chorych na shizofrenię i niestety społeczeństwo odrzuca takie osoby,więc obawy są adekwatne i rzeczywiste,niestety nie możemy polegać na rodzinie która niestety ma za nic nasze problemy,wiadomo ''głodny sytego nie zrozumię''z osobami które się z tym nie zetknęły jest podobnie.A jeszcze jak się ma styczność z prostakami to jeszcze wyśmieją i powiedzą że nic im nie jest,to udawane.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Schizofrenia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

witam

dorota1123 • ostatni post 1 godzinę temu

2
Artykuły Schizofrenia
Schizofrenia

Epizod psychotyczny

(...) każdego wystąpienia halucynacji za świadectwo schizofrenii. Halucynacje mogą także występować przy innych niż schizofrenia ... , zdezorganizowanej mowy itp. Zabieg taki ma na celu jak najwcześniejsze wykrywanie poważnych chorób psychicznych, jaką jest schizofrenia ... . Tak jak wspomniano powyżej dziś osoba dotknięta schizofrenią, może całkiem normalnie funkcjonować i często nie jest już osobą wykluczoną ... schizofrenia to nie tylko halucynacje i urojenia ale także i objawy negatywne jak utrata napędu, zainteresowań, zamknięcie się w...

Schizofrenia

Przyczyny schizofrenii

(...) ? Epidemiologia schizofrenii Według statystyk, schizofrenia jest chorobą psychiczną, na którą cierpi 1 osoba na 100 na całym świecie ... , 13% u dzieci oraz 2-3% u kuzynów i dalszej rodziny. Schizofrenia a dopamina Niektóre zaburzenia świadomości ... . Niedobór dopaminyodpowiada za apatię, uczucie osamotnienia i ciągłe zmęczenie. Schizofrenia a geny Udowodniono, że...

Schizofrenia

Rodzaje schizofrenii

Schizofrenia, wbrew potocznemu rozumieniu tego zaburzenia psychicznego, nie ogranicza się jedynie do występowania omamów ... schizofreniczna i jak rozpoznać każdy z jej rodzajów? Spis treści Co to jest schizofrenia? Termin „schizofrenia" nie jest pojęciem ... zachowań ustabilizowanego społeczeństwa. Schizofrenia nie jest precyzyjnie zdefiniowana. Psychiatrzy uważają jednak to pojęcie za bardzo użyteczne w praktyce klinicznej. Schizofrenia to zaburzenie myślenia, w którym umiejętność rozpoznawania...

Schizofrenia

Zespół urojeniowy

(...) urojeniowe należy różnicować z osobowością paranoiczną, ze schizofrenią (szczególnie paranoidalną) oraz zespołem...

Schizofrenia

Schizofrenia rezydualna

Schizofrenia rezydualna została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F20 ... różnicować ze schizofrenią prostą (simplex), w przebiegu której również pojawiają się objawy negatywne, ale rozwijają się od początku ... schizofrenii należy do późnych i przewlekłych etapów rozwoju zaburzeń schizofrenicznych. Objawy schizofrenii rezydualnej Schizofrenia ... schizofrenii rezydualnej tkwi przede wszystkim w niezdolności pacjenta do adaptacji do otoczenia. Mimo że schizofrenia...

Schizofrenia

Schizofrenia przewlekła

Schizofrenia to przewlekłe zaburzenie psychiczne z tendencją do nawrotów. Pojawia się dość wcześnie, w okresie dojrzewania. Zazwyczaj schizofrenia rozwija się czteroetapowo – ostry epizod schizofreniczny, remisja objawów, nawrót choroby i faza późnej ... wyróżniają także schizofrenię przewlekłą. Schizofrenia przewlekła a schizofrenia ostra Pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii można ... i długości utrzymywania się objawów. Czym charakteryzują się schizofrenia ostra i schizofrenia...

Schizofrenia

Leczenie schizofrenii

(...) schizofrenia współwystępuje z problemami w zakresie samooceny i trudnościami w komunikacji, na co oczywiście leki psychotropowe ... , a nie wykluczać go poza margines społeczny, wyposażając w etykietę „ten inny".Birchwood M., Jackson Ch., Schizofrenia. Modele...

Schizofrenia

Schizofrenia a rodzina

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym o charakterze wielowymiarowym. Ze względu na rozległość i intensywność ... . Jakie związki daje się zaobserwować na linii schizofrenia-rodzina? Rodzina a powstawanie schizofrenii Koncepcja ... , psychotycznych urojeń i omamów. Schizofrenia a dysfunkcje komunikacji w rodzinie Patologię w rodzinach osób z rozpoznaniem ... w takim środowisku rodzinnym. Osoby ze schizofrenią przebywające w domach, gdzie atmosfera nasycona jest wrogością i...

Schizofrenia

Schizofrenia katatoniczna

Schizofrenia należy do grupy zaburzeń psychotycznych. Nie ma jednak jednorodnej postaci schizofrenii. Wyróżnia się ... albo schizofrenię katatoniczną. Schizofrenia katatoniczna jako oddzielna jednostka chorobowa została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji ... . Na czym polega katatonia i jak objawia się schizofrenia katatoniczna? Co to jest katatonia? Termin „katatonii" odnosi się ... . Schizofrenia katatoniczna pojawia się nagle. W przypadku pobudzenia jednostka wydaje się niezwykle podniecona, wręcz dzika,...

Schizofrenia

Schizofrenia hebefreniczna

(...) Schizofrenia hebefreniczna rozwija się dosyć wcześnie, bo w okresie adolescencji. Objawy schizofrenii hebefrenicznej Schizofrenia ... zaznaczoną wrażliwością na bodźce wewnętrzne i uderzającym brakiem wrażliwości na bodźce z zewnątrz. Schizofrenia zdezorganizowana ... „zesztywniały" albo że w nocy usunięto mu mózg. Czasami irracjonalne myśli pacjentów ze schizofrenią hebefreniczną przybierają charakter ... ze środowiska społecznego. Hebefrenia Schizofrenia hebefreniczna to skrajna postać dezorganizacji zachowania człowieka.