Trwa ładowanie...

Objawy zawału serca. Mogą pojawiać się tydzień wcześniej

Zawał występuje w momencie, gdy przerwany zostaje dopływ kwi z tlenem do serca. Powoduje martwicę odciętego fragmentu. Nasz organizm wysyła nam sygnały zanim dojdzie do zawału. Nie warto ich ignorować.

Zobacz film: "7 najczęściej ignorowanych objawów zawału"

spis treści

1. Ostrzeżenie przed zawałem

Objawy zawału serca mogą mieć różne nasilenie w zależności od osoby chorej. Czasem zawał serca przychodzi bez ostrzeżenia i objawia się ostrym bólem i nagłym zatrzymaniem krążenia. Zwykle jednak organizm ostrzega nas przed zawałem. Ważne jest, żeby umieć te ostrzeżenia rozpoznać.

Wczesnym objawem zawału serca może być nawracający ból w klatce piersiowej, tzw. dławica piersiowa. Ból pojawia się podczas wysiłku fizycznego i ustępuje w czasie odpoczynku. Dławica jest spowodowana chwilowym spadkiem przepływu krwi do serca.

Ból w klatce piersiowej może wystąpić nawet w czasie spoczynku. Jeśli trwa ponad 20 minut i nie ustępuje w czasie odpoczynku, to sygnał zawału serca.

Pierwsze, wczesne objawy zwiastujące zawał serca mogą być bardzo dyskretne. Pacjenci często mówią o tym, że kilka dni przed zawałem czuli się ''nieswojo'', dokuczały im lekkie zawroty głowy i uczucie osłabienia. Część zawałowców miała też wrażenie, że ich serce bije nieregularnie.

2. Objawy zawału serca

Zawał serca jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego warto wiedzieć jak go rozpoznać. Szybka pomoc medyczna jest w tym przypadku bardzo ważna.

Do typowych objawów zawału serca należą:

  • ból i ucisk w klatce piersiowej i ramionach, który może promieniować do szyi,
  • ból szczęki i pleców,
  • nudności,
  • niestrawność, zgaga lub ból brzucha,
  • płytki oddech,
  • zimny pot,
  • uczucie zmęczenia,
  • zawroty głowy.

Objawów zawału serca nie można ignorować. Należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc. Jeśli pacjent przyjmuje nitroglicerynę, może ją przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli pacjent jest w stanie, może też przyjąć dawkę aspiryny, która może zmniejszyć uszkodzenia serca.

Trzeba mieć jednak pewność, że aspiryna nie wejdzie w interakcję z innymi środkami przyjmowanymi przez chorego, a także, że nie jest on uczulony na kwas acetylosalicylowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.