Przejdź na WP

Obrzęk mózgu – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk mózgu to niebezpieczna dolegliwość, która postępując może doprowadzić do śmierci. To najczęstsze zaburzenie mózgu, które powstaje w skutek niewłaściwego przemieszczenia wody do przestrzeni tkankowych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Obrzęk mózgu - charakterystyka

Bariera krew-mózg ma za zadanie chronić tkankę nerwową mózgu przed szkodliwymi substancjami i wspomagać jej odżywianie, ponadto jej rolą jest właściwe rozmieszczenie wody. W przypadku zaburzenia ostatniej funkcji dochodzi do powstania różnego rodzaju obrzęku mózgu.

Obrzęk mózgu to nic innego jak zwiększenie objętości tkanki mózgowej na skutek gromadzenia się w niej płynu. Wyróżnia się trzy rodzaje obrzęków mózgu:

  • naczyniopochodny,
  • cytotoksyczny,
  • śródmiąższowy.

Do wystąpienia obrzęku naczyniopochodnego dochodzi z powodu zwiększonej przepuszczalności śródbłonka naczyń. W wyniku przemieszczenia np. białek do przestrzeni pozanaczyniowej powstaje ruch wody, która następnie gromadzi się w tkance okołonaczyniowej.

Obrzękowi naczyniopochodnemu mogą towarzyszyć takie objawy jak nasilający się ból głowy, drżenie, zaburzenia świadomości, zaburzenia gałkoruchowe oraz nierówne źrenice. W diagnozie wykorzystuje się tomografię komputerową. Taki rodzaj obrzęku mózgu może powstać w wyniku udaru, guza mózgu, stłuczenia i krwawienia.

Obrzęk cytotoksyczny (komórkowy) ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do  zmniejszenia ilości płynu zewnątrzkomórkowego w mózgowiu, woda zbiera się wówczas wewnątrz komórek mózgu. Do obrzęku cytotoksycznego dochodzi z powodu niedokrwienia lub niedotlenienia tkanki mózgowej.

Trzecim rodzajem obrzęku mózgu jest obrzęk śródmiąższowy. Powstaje z powodu przemieszczenia płynu mózgowo-rdzeniowego do istoty białek. Objawami tego rodzaju obrzęku mózgu są nierówność źrenic, demencja i problemy z koordynacją ruchową.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim...

zobacz galerię

2. Obrzęk mózgu - przyczyny

Wśród przyczyn powstawania obrzęku mózgu wyróżnia się:

  • zapalenie mózgu,
  • krwotok podpajęczynówkowy,
  • guzy mózgu (np. nowotwory, ropnie),
  • urazy głowy,
  • stan padaczkowy.

Ponadto obrzęk mózgu może wystąpić jako jeden z objawów choroby wysokościowej.

Obrzęk mózgu wymaga natychmiastowej diagnozy i specjalistycznego leczenia
Obrzęk mózgu wymaga natychmiastowej diagnozy i specjalistycznego leczenia

3. Obrzęk mózgu - objawy

Objawy obrzęku mózgu często są związane ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego i miejscem jego ucisku. Obrzękowi mózgu mogą towarzyszyć następujące objawy:

To musisz wiedzieć

4. Obrzęk mózgu - leczenie

Leczenie obrzęku mózgu zależne jest od przyczyn jego wystąpienia. W przypadku leczenia farmakologicznego podaje się glikokortykostereoidy, w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego. W sytuacji wystąpienia obrzęku mózgu zaleca się stałą obserwację chorego, często stosuje się tzw. drenaż ułożeniowy, który polega na utrzymaniu górnej części pacjenta pod kątem 35 stopni. W przypadku niepowodzenia leczenia farmakologicznego stosuje się takie metody jak hipotermia, hiperwentylacja czy kraniotomia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy