Trwa ładowanie...

Obrzęk Reinkego – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Obrzęk Reinkego to choroba fałdów głosowych, której nazwa powiązana jest z lokalizacją zmian. Schorzenie objawia się chrypką. Jej przyczyną jest obustronny obrzęk strun głosowych, pojawiający się wskutek drażnienia krtani przez dym tytoniowy, ale i nadużywanie głosu. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest obrzęk Reinkego?

Obrzęk Reinkego (łac. oedema Reinke) to choroba fałdów głosowych. Przyczyną towarzyszących jej dolegliwości jest obrzęk, który pojawia się głównie obustronnie, niesymetrycznie na fałdach głosowych, zwykle na ich górnej powierzchni, w przedniej części.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Nazwa choroby związana jest z lokalizacją patologii. Ta pojawia się bowiem w obrębie szczelinowatej przestrzeni pod nabłonkiem strun głosowych, która nie posiada gruczołów i naczyń limfatycznych. To przestrzeń Reinkego.

2. Objawy choroby krtani

Objawy obrzęku Reinkego przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ pojawia się:

 • chrypka (bez bólu gardła czy innych objawów przeziębienia),
 • obniżenie tonu głosu,
 • trudności w przełykaniu jedzenia, płynów i śliny,
 • trudności w mówieniu (obrzęk fałdów głosowych może powodować ich całkowite przyleganie do siebie i duże zwężenie szpary głośni),
 • uczucie suchości w gardle,
 • uczucie przeszkody w gardle,
 • ciągłe odchrząkiwanie,
 • trudności w oddychaniu,
 • duszność, która pojawia się w przypadku obrzęków dużych i nieleczonych,
 • chrapanie.

Objawy choroby utrzymują się przez długi czas. Kiedy narastają, stają się przyczyną dysfunkcji krtani. Poważny obrzęk strun głosowych w skrajnych przypadkach grozi uduszeniem.

Zobacz także:

3. Przyczyny obrzęku Reinkego

Głównymi przyczynami jest stałe i powtarzające się drażnienie śluzówki krtani, stąd obrzęk Reinkego to głównie choroba palaczy. Ma związek z długotrwałym drażnieniem strun głosowych przez dym tytoniowy, co prowadzi do ich opuchlizny.

To również choroba zawodowa. Cierpią na nią osoby, które pracują głosem: nauczyciele, śpiewacy, dziennikarze. Prowadzić do niej może nie tylko długotrwała eksploatacja strun głosowych, ale także nadmierny wysiłek wkładany w mowę oraz nieprawidłowa artykulacja dźwięków.

Może się również zdarzyć, że obrzęk Reinkego ma związek z długotrwałym drażnieniem śluzówki strun głosowych, co może mieć związek z zanieczyszczeniem powietrza toksynami wziewnymi. Przyczynia się do tego praca w niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach czy w otoczeniu skażonym chemicznymi oparami.

4. Diagnostyka i leczenie

Długotrwała chrypka, zmiana barwy głosu, a także duszność czy ból przy przełykaniu to objawy, które wiele osób ignoruje. To błąd, ponieważ sygnalizują one chorobę krtani.

Gdy dolegliwości nie mijają, należy skontaktować się z lekarzem. Schorzeniami krtani zajmuje się otolaryngolog lub foniatra. W obrzęku Reinkego opuchlizna tworzy się najczęściej obustronnie, co jest stwierdzane w specjalistycznym badaniu wykonywanym przez otolaryngologa.

Zdiagnozować chorobę pozwala właśnie uwidocznienie obrzękniętych strun głosowych. Podczas badania, w laryngoskopii, uwidacznia się zwężenie szpary głośni oraz obwisły, poduszkowaty i chwiejący się obrzęk fałdów głosowych.

W diagnostyce pomocne jest wykonanie tomografii komputerowej w ułożeniu koronalnym, testów alergicznych, stroboskopii, badania foniatrycznego. Ważny jest również wywiad lekarski i zawarte w nim informacje dotyczące wykonywanego zawodu, palenia czy alergii.

Obrzęk Reinkego, ze względu na podobieństwo objawów, należy różnicować z takimi jednostkami chorobowymi jak guzki śpiewacze czy rak krtani, obrzęk śluzowaty, toksyczny lub alergiczny obrzęk fałdów głosowych.

Zdarza się również, że zachrypnięty głos jest wywołany przez refluks żołądkowo-przełykowy, choroby tarczycy czy powikłania po operacji w obrębie szyi. Najważniejsza w leczeniu obrzęku Reinkego jest wykluczenie czynników wywołujących chorobę.

Konieczne jest zaprzestanie palenia. Niekiedy wymagana jest przerwa bądź zmiana pracy, a także leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego, chorób tarczycy czy alergii. Dobrym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest jonoforeza.

Pomocne są także leki zmniejszające stan zapalny w obrębie krtani. W ostateczności wykonuje się zabieg chirurgiczny. Terapia obrzęku Reinkego odbywa się za pomocą mikrochirurgii lub techniki laserowej.

Wykonują ją otolaryngolodzy specjalizujący się w mikrochirurgii, czyli przeprowadzaniu zabiegów operacyjnych pod mikroskopem. Niestety operacja wiąże się z ryzykiem wystąpienia trwałych powikłań.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza