Przejdź na WP

Obsesja - definicja, przyczyny, tematyka, leczenie

Obsesja to zjawisko psychopatologiczne, objawiające się natrętnymi, powracającymi myślami, impulsami lub wyobrażeniami, które pojawiają się wbrew woli człowieka. Obsesja to problem, który dotyczy znaczącej części populacji.

Zobacz film: "6 najdziwniejszych chorób psychicznych - EUREKA"

spis treści

1. Obsesja – definicja

Obsesja jest objawem nerwicy natręctw - zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. Zwana również myślami natrętnymi pojawia się na przekór woli człowieka, który wie, że myśli te są irracjonalne i niedorzeczne.

Myśli te prześladują chorego i zmuszają go do wielorazowego wykonywania często bezsensownych działań, zwanych czynnościami natrętnymi lub kompulsjami, takich jak na przykład sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte lub światła w domu zgaszone, nagminne czyszczenie czy mycie. Obsesji towarzyszy ciągły lęk, niepokój, nadmierna drobiazgowość i skrupulatność, niepewność, wielokrotne sprawdzanie prawidłowości wykonywanych czynności, perfekcjonizm.

Jak radzić sobie z obsesjami?
Jak radzić sobie z obsesjami? [7 zdjęć]

Jedną z najbardziej pomocnych wizualizacji do zastosowania podczas obsesyjnego myślenia jest wyobrażenie...

zobacz galerię

2. Obsesja – przyczyny

Obsesja może mieć podłoże genetyczne, być powodowana zmianami anatomicznymi w płacie czołowym mózgu, traumatycznymi przeżyciami, stresem, frustracją czy wychowaniem w patologicznym środowisku.

3. Obsesja – tematyka

Najczęściej myśli natrętne dotyczą kwestii zdrowia, higieny, religii, agresji wobec innych oraz porządku. Obsesja na punkcie zdrowia i higieny objawia się lękiem przed zarażeniem lub bakteriami oraz wirusami. Ten typ obsesji powoduje, że osoba nękana natrętnymi myślami nagminnie myje ręce lub całe ciało, boi się kontaktu fizycznego z ludźmi oraz z przedmiotami, które mogą być siedliskiem bakterii, jak klamki u drzwi czy poręcze przy schodach. Unika lub niekomfortowo czuje się w miejscach publicznych, takich jak toalety publiczne, restauracje czy instytucje zdrowotne.

Obsesja o podłożu religijnym objawia się myślami bluźnierczymi, również o tematyce seksualnej lub lękiem przed popełnieniem grzechu, czyli skrupulatyzmem. Obsesja wiążąca się z agresją wobec innych objawia się natrętnymi myślami o skrzywdzeniu całkowicie nieznajomej, jak i bliskiej osoby. Myśli te nie są akceptowane ani realizowane przez chorego, który w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla innych osób.

Obsesja na punkcie porządku objawia się przymusem ciągłego sprzątania w obawie przed zarazkami, bakteriami i nieporządkiem. Natrętne myśli zmuszają chorego do wykonywania czynności w ustalonym rytmie lub kolejności. Osoba, która posprząta według ustalonego rytuału, osiąga chwilowy spokój.

Zobacz także:

4. Obsesja – leczenie

Obsesja leczona jest za pomocą psychoterapii, farmakoterapii, psychoedukacji oraz w ostateczności psychochirurgii. Leczenie obsesji jest bardzo czasochłonnym i złożonym procesem, ustalanym indywidualnie dla każdego przypadku. W leczeniu farmakologicznym najczęściej stosuje się leki antydepresyjne, tak zwane SSRI - selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, na przykład paroksetynę lub sertralinę.

Podczas psychoterapii pacjenta wystawia się na bodźce wywołujące obsesje, co ma na celu wyrobienie u chorego odporności na te czynniki oraz zdolności powstrzymania się przed wykonywaniem czynności natrętnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy