Trwa ładowanie...

Obsesja - czym jest, przyczyny, objawy, leczenie

Obsesja to zjawisko psychopatologiczne, objawiające się natrętnymi, powracającymi myślami, impulsami lub wyobrażeniami, które pojawiają się wbrew woli człowieka. Obsesja to problem, który dotyczy znaczącej części populacji. Może być wywołana jakimś zachowaniem, miejscem lub osobą. Obsesja może stać się niebezpieczna zarówno na chorego, jak i ludzi w jego otoczeniu.

Zobacz film: "Czy depresja jest chorobą śmiertelną?"

spis treści

1. Czym jest obsesja?

Obsesja jest w istocie jednym z objawów nerwicy natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. Zwana również myślami natrętnymi pojawia się na przekór woli człowieka, który wie, że myśli te są irracjonalne i niedorzeczne.

Myśli te prześladują chorego i zmuszają go do wielorazowego wykonywania często bezsensownych działań, zwanych czynnościami natrętnymi lub kompulsjami, takich jak na przykład sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte lub światła w domu zgaszone, nagminne czyszczenie czy mycie. Obsesji towarzyszy ciągły lęk, niepokój, nadmierna drobiazgowość i skrupulatność, niepewność, wielokrotne sprawdzanie prawidłowości wykonywanych czynności, perfekcjonizm.

Obsesją może zostać objęta także druga osoba. Może do tego dojść na skutek nieodwzajemnionej miłości czy zauroczenia lub być konsekwencją odrzucenia. Wówczas chory obsesyjnie śledzi wszystkie poczyniania drugiej osoby - na bieżąco przegląda wszystkie jej social media, czasem także chodzi za nią. Nierzadko także wystaje pod domem swojej ofiary lub włamuje się do niej. Są to sytuacja raczej rzadko spotykane, niemniej obsesja może przybrać taką formę.

Jak radzić sobie z obsesjami?
Jak radzić sobie z obsesjami? [7 zdjęć]

Jedną z najbardziej pomocnych wizualizacji do zastosowania podczas obsesyjnego myślenia jest wyobrażenie...

zobacz galerię

2. Przyczyny obsesji

Obsesja może mieć podłoże genetyczne, być powodowana zmianami anatomicznymi w płacie czołowym mózgu, traumatycznymi przeżyciami, stresem, frustracją czy wychowaniem w patologicznym środowisku.

Trudno jest jednoznacznie określić, co wywołało obsesyjne zachowania. Na jej powstanie może wpłynąć jednocześnie kilka czynników. Zmiany neurologiczne mogą uaktywnić się w sytuacji, kiedy chory trafia w nieodpowiednie środowisko, jest bardziej podatny na sugestię i mniej odporny na psychiczny stres.

3. Czego może dotyczyć obsesja?

Najczęściej myśli natrętne dotyczą kwestii zdrowia, higieny, religii, agresji wobec innych oraz porządku. Obsesja na punkcie zdrowia i higieny objawia się lękiem przed zarażeniem lub bakteriami oraz wirusami. Ten typ obsesji powoduje, że osoba nękana natrętnymi myślami nagminnie myje ręce lub całe ciało, boi się kontaktu fizycznego z ludźmi oraz z przedmiotami, które mogą być siedliskiem bakterii, jak klamki u drzwi czy poręcze przy schodach. Unika lub niekomfortowo czuje się w miejscach publicznych, takich jak toalety publiczne, restauracje czy instytucje zdrowotne.

Obsesja o podłożu religijnym objawia się myślami bluźnierczymi, również o tematyce seksualnej lub lękiem przed popełnieniem grzechu, czyli skrupulatyzmem. Obsesja wiążąca się z agresją wobec innych objawia się natrętnymi myślami o skrzywdzeniu całkowicie nieznajomej, jak i bliskiej osoby. Myśli te nie są akceptowane ani realizowane przez chorego, który w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla innych osób.

Obsesja na punkcie porządku objawia się przymusem ciągłego sprzątania w obawie przed zarazkami, bakteriami i nieporządkiem. Natrętne myśli zmuszają chorego do wykonywania czynności w ustalonym rytmie lub kolejności. Osoba, która posprząta według ustalonego rytuału, osiąga chwilowy spokój.

Zobacz także:

4. Leczenie obsesji

Obsesja leczona jest za pomocą psychoterapii, farmakoterapii, psychoedukacji oraz w ostateczności psychochirurgii. Leczenie obsesji jest bardzo czasochłonnym i złożonym procesem, ustalanym indywidualnie dla każdego przypadku. W leczeniu farmakologicznym najczęściej stosuje się leki antydepresyjne, tak zwane SSRI - selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, na przykład paroksetynę lub sertralinę.

Podczas psychoterapii pacjenta wystawia się na bodźce wywołujące obsesje, co ma na celu wyrobienie u chorego odporności na te czynniki oraz zdolności powstrzymania się przed wykonywaniem czynności natrętnych.

5. Sposoby na walkę z obsesjami

Z obsesją można próbować radzić sobie samemu. To trudne i pracochłonne, do tego wymaga wyjątkowo silnej woli, ale jest to wykonalne. Aby wrócić na odpowiedni tor myślenia i przestać zadręczać się obsesjami, warto na chwilę się zatrzymać. Jedną z najbardziej pomocnych wizualizacji do zastosowania podczas obsesyjnego myślenia jest wyobrażenie sobie samochodu na autostradzie. Kiedy dopada cię obsesja i nie możesz przestać myśleć o czymś, czego żałujesz lub o braku pewności siebie, uświadom sobie, że jesteś poza autostradą. Musisz skierować samochód w odpowiednim kierunku. Powtarzaj to ćwiczenie co kilka sekund, jeżeli masz trudności z pozbyciem się obsesji.

Niektórzy eksperci od nerwicy natręctw zalecają stosowanie rytuału, który przypomni nam o tym, że należy przestać, czyli np. wyobrażenie sobie znaku stopu lub zrobienie czegokolwiek innego, co zasugeruje, że należy wrócić do rzeczywistości.

Może się zdarzyć, że techniki wizualizacyjne zawiodą i ponownie wracasz do obsesyjnych myśli. Kiedy przychodzi taki moment, ruszaj się. Jeżeli jesteś w pracy, przejdź się do toalety, jeśli w domu, możesz zrobić sobie spacer po okolicy. Czasami zmiana otoczenia pomaga w oderwaniu się od obsesji i zmianie toku myślenia.

Inni eksperci zalecają złość jako formę walki z obsesją. Australijscy eksperci z Uniwersytetu w Queensland udowodnili, że złość może czasami wspomóc uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia. Okazało się, że osoby słuchajace agresywnej muzyki przed zadaniem konfrontacyjnym były psychologicznie zdrowsze niż te wybierające spokojniejsze tony. Pierwsza grupa wykazała większą satysfakcję z życia, wyższy stopień rozluźnienia i mocniejszą więź z przyjaciółmi.

Negatywny wpływ na naszą kondycję psychiczną mają skrywane urazy i zamiatane pod dywan problemy. Bagaż tego typu nie pozwala cieszyć się chwilą obecną, sprawia, że ciągle żyjemy przeszłością. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie zmienić minionych wydarzeń, jednak nie możemy ich ciągle rozpamiętywać. Z pewnymi rzeczami trzeba się po prostu pogodzić.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza