Błędy, które narażają na zakażenie salmonellą. Sprawdź, czy je popełniasz (WIDEO)
Chociaż salmonelloza ma różny przebieg, najczęściej wywołuje objawy żołądkowo-jelitowe. Pojawiają się silne bóle brzucha, biegunka, nudności i wymioty, a także ból głowy i wysoka gorączka.
Wszystkie te objawy mogą utrzymywać się nawet kilka dni, ale bardzo ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza, zwłaszcza jeśli dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe.
Oprócz salmonellozy żołądkowej istnieją także dwa inne rodzaje - narządowa i uogólniona. Obie są niebezpieczne i wymagają pomocy lekarza.
Leczenie uzależnione jest od rodzaju i przebiegu zakażenia. Zwykle podaje się antybiotyki, a następnie czeka aż objawy ustąpią, a chory wróci do pełni sił.
W czasie choroby należy pamiętać o konieczności uzupełniania płynów i elektrolitów. Dobrze jest pić specjalne proszki zawierające podstawowe składniki mineralne.
Dieta w przypadku leczenia salmonellozy powinna być lekkostrawna i jak najbardziej delikatna dla żołądka.
Aby uchronić się przed zakażeniem, najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka i dbałość o podstawowe zasady higieny i przechowywania żywności.
Należy szczególną uwagę zwrócić na produkty mięsne, mleczne, a także jajka. Nie można nigdy zamrażać raz rozmrożonych produktów. Warto także uważać na surowe mięso (np. tatar) i nie jeść go, jeśli nie znamy jego źródła pochodzenia.
Należy także unikać serów, które zbyt długo leżały na słońcu (np. na straganach w górskich miejscowościach, gdzie sprzedaje się oscypki).
Warto także unikać deserów zawierających masy, lody i kremy, które mogłyby być nieodpowiednio przechowywane.
Należy bezwzględnie stosować się do zasad higieny i myć ręce za każdym razem, kiedy mamy kontakt z surowym mięsem, a także każdorazowo po skorzystaniu z toalety.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.