Od 1 października zapłacimy więcej. Ważne leki tracą refundacje
Od 1 października 2024 r. lista leków refundowanych w Polsce uległa istotnym zmianom. Wśród preparatów, które zniknęły z listy, znalazł się popularny lek GLP-1 stosowany w celu leczenia cukrzycy typu 2.
1. Nowa lista leków refundowanych
Od 1 października 2024 r. z listy leków refundowanych znikają niektóre leki przeciwbólowe zawierające fentanyl, metadon, morfinę (w postaciach doustnych), oksykodon oraz tapentadol.
Dodatkowo usunięto woklosporynę (Lupkynis), stosowaną w leczeniu nefropatii toczniowej, oraz część innych preparatów opioidowych. Decyzje te wiążą się z nowymi regulacjami i brakiem spełnienia wymogów prawnych przez producentów niektórych leków.
Szerokim echem obiło się jednak usunięcie z listy refundacyjnej jednego konkretnego leku ukierunkowanego na leczenie cukrzycy typu 2. Mowa o preparacie Trulicity, który należy do analogów GLP-1 i jeszcze do niedawna pacjenci mogli kupować go po obniżonej cenie. Jak jednak podkreśliło Ministerstwo Zdrowia w obwieszczeniu dot. listy leków refundowanych, wnioski producenta Trulicity nie spełniały wymogów prawnych dotyczących maksymalnej ceny leku po zakończeniu ochrony patentowej.
Trulicity, zawierające dulaglutyd, jest cenione zarówno za efektywność w obniżaniu poziomu cukru we krwi, jak i za korzystny wpływ na redukcję masy ciała. Z racji swojej popularności, na rynku występują obecnie trudności z dostępnością leków z tej grupy. Resort zdrowia tłumaczy te problemy między innymi rosnącym zapotrzebowaniem na analogi GLP-1 w leczeniu nadwagi i otyłości. Jak wskazują dane, w ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż preparatów z semaglutydem (innym analogiem GLP-1 dostępnym m.in. w leku Ozempic), wzrosła o 1350 proc.
2. Leki refundowane na cukrzycę
Chociaż Trulicity nie będzie już refundowane, pacjenci wciąż mają możliwość skorzystania z refundacji innych leków ukierunkowanych na normalizowanie glikemii, takich jak Ozempic czy Suliqua, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Refundacja obejmie pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy leczeni są co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy, mają wysoki poziom HbA1c oraz charakteryzują się otyłością lub bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.
Do leków z tej samej grupy co Trulicity czy Ozempic należą także m.in. preparaty Saxenda, Wegovy, Mounjaro czy Victoza.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.