Od stycznia zostaną bez lekarza? NFZ: "Co trzecia poradnia nie podpisała umowy"
Pacjenci z wielkopolski po 1 stycznia mogą mieć problemy z dostępem do lekarza rodzinnego - alarmuje NFZ. Urzędnicy ostrzegają, że co trzecia poradnia w tym regionie nie podpisała aneksu do umowy. "Komunikat NFZ jest szokujący i wprowadza dezinformację" - nie kryją oburzenia lekarze.
1. Pacjenci zostaną bez lekarza?
"Z 641 poradni rodzinnych w wielkopolsce aż 30 proc. nie podpisało do tej pory aneksów do umów. Oznacza to, że od 1 stycznia część przychodni nie będzie mogła przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia" - czytamy na stronie wielkopolskiego oddziału NFZ.
Aneksów nie podpisali m.in. lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, którzy nie zgadzają się na zaproponowane przez NFZ warunki. Chodzi o czas trwania umowy. Fundusz chce, by było to 27 miesięcy i - jak tłumaczy - to wynik porozumienia zawartego 28 listopada po negocjacjach między przedstawicielami ogólnopolskich organizacji zrzeszających lekarzy rodzinnych a Ministerstwem Zdrowia i NFZ.
Tymczasem lekarze chcą skrócenia tego czasu do 12 miesięcy. "Taka zmiana nie jest brana pod uwagę" - czytamy na stronie NFZ.
2. "Komunikat NFZ wprowadza dezinformację"
"Ustawowo aneksy do umów powinny być bezterminowe - mówi cytowana przez "Gazetę Wyborczą" Bożena Janicka, szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. "Nasz związek nie brał udziału w rozmowach 28 listopada. Nie zerwaliśmy też rozmów z NFZ, te rozmowy trwają. Komunikat wielkopolskiego Funduszu sugerujący, że zostawimy pacjentów bez opieki jest szokujący i wprowadza dezinformację" - podkreśla Janicka.
Na podpisanie aneksów lekarze mają czas do 31 grudnia tego roku.
Tymczasem NFZ już szykuje plan B. "Chcąc zapewnić dostęp do leczenia wszystkim mieszkańcom wielkopolski, oddział zobowiązany jest podjąć działania zabezpieczające pacjentów, których przychodnie mogą być nieczynne od początku roku" - czytamy na stronie NFZ.
Fundusz prowadzi już rozmowy z poradniami, a także szpitalami, które mogłyby przejąć takich pacjentów.
"Przygotowywane są także rozwiązania finansowe, dzięki którym Fundusz będzie mógł zapłacić szpitalom za porady POZ udzielone w SOR-ach i Izbach Przyjęć tym pacjentom, których lekarz rodzinny nie podpisał aneksu przedłużającego umowę z NFZ. Podobnie finansowane będą porady udzielane tym pacjentom przez inne przychodnie POZ" - informuje Fundusz.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.