Odchudzanie a post przerywany. O której zjeść ostatni posiłek w ciągu dnia?
Odchudzanie to nie tylko liczenie kalorii, ale także styl życia. Coraz większą popularność zyskuje post przerywany, czyli jedzenie w określonych godzinach. W połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną może skutecznie wspierać utratę wagi.
W tym artykule
Kiedy zjeść kolację?
Zdaniem dr. Michaela Mosleya, znanego brytyjskiego lekarza i popularyzatora zdrowego stylu życia, najlepszą porą na ostatni posiłek dnia jest godzina 19:00. Po tej godzinie zaleca się pić wyłącznie wodę – aż do następnego dnia rano. To podejście wpisuje się w zasadę tzw. postu przerywanego.
Intermittent fasting, czyli post przerywany, to coraz popularniejsza metoda żywienia, która zakłada wprowadzenie do codziennej rutyny okresów bez jedzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, które opiera się na spożywaniu pięciu posiłków dziennie w równych odstępach czasu, IF koncentruje się na tzw. oknach żywieniowych – czyli czasie, w którym wolno jeść – oraz okresach postu, kiedy należy powstrzymać się od jedzenia.
Badanie z 2024 roku, opublikowane w "EClinicalMedicine", pokazuje, że post przerywany pomaga w redukcji masy ciała i obniżeniu insulinooporności. To skuteczna metoda wspierająca metabolizm. Jednak mimo wielu korzyści zdrowotnych, post przerywany nie jest dla każdego. Powinny go unikać m.in.:
Nie chcą chodzić do lekarza i badać się. Lekarze punktują pacjentów
kobiety w ciąży i karmiące,
osoby z cukrzycą,
osoby z chorobami nerek lub wątroby,
osoby z zaburzeniami odżywiania,
osoby w trakcie rekonwalescencji.
Nie tylko post przerywany
Aby zadbać o zdrowie, kolacja powinna być lekka, ale jednocześnie na tyle sycąca, by zapobiec wieczornemu podjadaniu. Najlepiej sprawdzą się dania oparte na warzywach i chudym białku, takie jak sałatka z grillowanym kurczakiem, jajkiem czy tofu, a także zupy krem – na przykład z dyni, brokułów czy cukinii. Warto unikać jedzenia na kolację słodyczy, potraw smażonych czy dań ciężkostrawnych.
W procesie odchudzania sama dieta to jednak za mało – równie ważna jest aktywność fizyczna. Odpowiednio zbilansowane posiłki pomagają utrzymać deficyt kaloryczny, ale to właśnie ruch wspiera spalanie tłuszczu, poprawia metabolizm i pomaga zachować jędrne ciało. Regularna aktywność – nawet w formie codziennych spacerów, jazdy na rowerze czy lekkich ćwiczeń w domu – przyspiesza efekty i korzystnie wpływa na samopoczucie. Połączenie zdrowego odżywiania z ruchem to najlepszy sposób na trwałą i bezpieczną utratę wagi.
Źródła
- pyszności.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.