Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Agnieszka Barchnicka

Odkryto gen odpowiedzialny za ból przewlekły!

Odkryto gen odpowiedzialny za ból przewlekły!
Odkryto gen odpowiedzialny za ból przewlekły!

Ból jest sygnałem alarmowym, że w organizmie człowieka dzieje się coś niedobrego. Ból ostry, choć jest nieprzyjemny, stanowi pozytywne zjawisko, ponieważ ostrzega przed sytuacją, która może nawet zagrażać naszemu życiu. Osoby, które rodzą się z genetycznym defektem odczuwania bólu bardzo szybko umierają, gdyż nie potrafią bronić się przed każdym, nawet najmniejszym urazem. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko.

1. Leczenie bólu przewlekłego

Ból, który pomaga nam dotrzeć do jego przyczyny i skutecznie ją leczyć, jest zjawiskiem pożądanym. Kiedy jednak pomimo leczenia utrzymuje się i zaczyna towarzyszyć nam na co dzień, staje się udręką i cierpieniem. Ból przewlekły może mieć różne postaci. Jest bardzo trudny do leczenia, wymaga zazwyczaj stosowania wielu różnych leków. Jest to istotny problem nie tylko medyczny, ale także społeczny. Szacuje się, że aż jedna czwarta chorych cierpiących na ból przewlekły musi zrezygnować z tego powodu z pracy zawodowej, a u 22% rozwinie się depresja.

2. Gen bólu przewlekłego

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli gen o nazwie HCN2, który reguluje odczuwanie bólu przewlekłego. Gen to fragment łańcucha DNA, stanowiący wzorzec dla protein, istotnych dla funkcjonowania organizmu. Gen HCN2 zlokalizowany jest w zakończeniach nerwowych, odpowiedzialnych za przekazywanie bodźców bólowych. Stwierdzono, że odgrywa istotną rolę w powstawaniu bólu neuropatycznego, związanego z uszkodzeniem nerwów. Ten rodzaj bólu występuje między innymi u chorych na cukrzycę, miażdżycę, choroby zakaźne (półpasiec, choroby reumatyczne oraz nowotwory.

3. Nowy lek przeciwbólowy

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie „Science”, wyhodowano szczep myszy zmodyfikowanych genetycznie, którym usunięto gen HCN2. Odkryto, że dzięki temu u tych myszy nie występuje ból neuropatyczny. Naukowcy uważają, że kwestią czasu pozostaje wynalezienie leku, który zablokuje gen HCN2 u ludzi i dzięki temu pozwoli na wyeliminowanie bólu przewlekłego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze