Odkryto geny odpowiedzialne za zespół włosów niedających się uczesać

Większość z nas doskonale zna problem z fryzurą, której nie da się ułożyć. Jednak dla ludzi z tzw. zespołem włosów niedających się uczesać ta walka ma miejsce codziennie. Tymczasem badacze odkryli trzy geny, które mogą być odpowiedzialne za problem niesfornej fryzury.

Szczegóły badania zostały opublikowane w "American Journal of Human Genetics".

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Zespół włosów niedających się uczesać jest stanem, w którym nasada włosów jest nienaturalnie ukształtowana, przez co są one kędzierzawe, suche, nieuporządkowane oraz praktycznie niemożliwe do ułożenia za pomocą szczotki.

Jest to bardzo rzadkie schorzenie. Do tej pory zgłoszono zaledwie 100 przypadków na całym świecie, choć uważa się, że osób cierpiących na tę chorobę jest znacznie więcej, jednak nie zdają sobie one sprawy z jej istnienia.

"Osoby cierpiące na zespół niedających się uczesać włosów nie zawsze szukają pomocy u lekarza lub w szpitalu" - zauważa współautorka badania, prof. Regina Betz z Instytutu Genetyki Człowieka na Uniwersytecie w Bonn w Niemczech.

Objawy schorzenia pojawiają się zazwyczaj u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 12 lat. Chociaż często ulegają złagodzeniu lub zanikają na początku okresu dojrzewania, mogą także utrzymywać się w życiu dorosłym.

Zespół włosów niedających się uczesać został opisany po raz pierwszy w roku 1970. Przyczyny choroby nie są dobrze znane, głównie dlatego, że jest ona bardzo rzadka i trudną ja zbadać.

Jednak uważa się, że genetyka ma wpływ na wystąpienie problemu, ponieważ nieprawidłowości w nasadzie włosa często występują u krewnych pacjentów z chorobą. Nieprawidłowości te nie zawsze muszą jednak prowadzić do zespołu włosów niedających się uczesać.

Dzięki pomocy ośrodków badawczych z całego świata, zespołowi prof. Betz udało się odnaleźć 11 dzieci, u których zdiagnozowano chorobę.

Badacze sekwencjonowali geny tych dzieci i analizowali bazy danych medycznych, aby zidentyfikować mutacje, które mogą być związane z chorobą.

W ten sposób udało się wyszczególnić mutacje trzech genów, które biorą udział w formacji włosa: PADI3, TGM3 i TCHH.

Naukowcy wyjaśniają, że w zdrowych włosach proteiny w genie TCHH połączone są bardzo drobnymi pasmami keratyny, czyli białka, które utrzymuje kształt i strukturę włosów.

"PADI3 modyfikuje białko TCHH w taki sposób, aby włókna keratynowe mogły do niego przywrzeć" - wyjaśnia główny autor badań, dr Fitnat Buket Basmanav Ünalan. "Następnie enzym TGM3 doprowadza do faktycznego ich przyłączenia".

Do dalszej części badania badacze wykorzystali eksperymenty laboratoryjne na kulturach bakterii i mysich modelach w celu określenia, w jaki sposób mutacje w trzech genach mogą mieć wpływ na powstawanie włosów.

Okazało się, że nieprawidłowe funkcjonowanie w zaledwie jednym z tych trzech genów może mieć negatywny wpływ na kształt i strukturę włosów. Natomiast w modelach mysich mutacje w genach TGM3 i PADI3 doprowadziły do problemów z futrem porównywalnych do objawów zespołu włosów niedających się uczesać.

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy twierdzą, że ich odkrycia sugerują możliwe przyczyny genetyczne tego schorzenia, a także mogą rzucić nowe światło na mechanizmy innych zaburzeń związanych z włosami.

Komentarze (17)
~Kate
~Kate ponad rok temu

spoko, spoko - jeszcze kilka podobnych artykułów w różnych miejscach o tej "chorobie" i możliwych poważnych powikłaniach i zaraz pojawi się super lek dostępny w aptekach na niedające się uczesać włosy. założenie strategiczne koncernów farmaceutycznych, najpierw trzeba wymyślić chorobę, a później wyprodukujemy lekarstwo - wyciąg z pokrzywy i skrzypu, czyli to co znały już nasze babcie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Lubczyk - ziele miłości

Lubczyk - ziele miłości

Zdrowie z natury Liście lubczyku nie tylko dodają aromatu potrawom, ale również pozytywnie wpływają na zdrowie. Popularne zioło od wieków wykorzystywane jest jako naturalne remedium na wiele dolegliwości. Pozytywnie działa na układ pokarmowy, moczowy...

Ciąża i dziecko

Ciche oznaki problemów z płucami

Ciche oznaki problemów z płucami

Objawy chorób płuc Boli cię łydka lub kolano? Zamiast wchodzenia po schodach coraz częściej wybierasz windę? A może zauważyłeś, że łapie cię zadyszka? Choć te objawy nie są jednoznaczne, nie warto ich ignorować - mogą być oznaką problemów z płucami. Narząd...

Ciąża i dziecko

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Powrót do korzeni Bańki, pijawki i naturalne mikstury - świat oszalał na punkcie tradycyjnych metod leczniczych. Nic dziwnego - to proste i skuteczne sposoby na walkę z objawami chorób i wzmocnienie odporności. Stosują je nawet celebryci i sportowcy,...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

- naczyniowego oraz kobietom w ciąży. By usprawnić pracę układu limfatycznego, warto również masować ciało okrężnymi ruchami za pomocą suchej szczotki

Ciąża i dziecko

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Poznaj freekeh Freekeh (inaczej frikeh, freekah czy farik), to inna nazwa zielonego ziarna pszenicy - produktu znanego najbardziej w Środkowo-Wschodniej i Północnej Afryce oraz krajach arabskich. Jest to jeden z rodzajów gruboziarnistej kaszy produkowanej...

Ciąża i dziecko

Grzyby trujące zawierające amanitynę (WIDEO)

Grzyby trujące zawierające amanitynę (WIDEO) Odtwórz wideo

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego jedne grzyby są smaczne i jadalne, a inne powodują niebezpieczne dla zdrowia i życia zatrucia? Wszystko przez znajdujące się w leśnych skarbach toksyczne substancje, z których najbardziej groźną dla człowieka...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...