Trwa ładowanie...

Odtyka żyły. Kardiolog zdradza, jak ujarzmić cholesterol bez leków

 Karolina Rozmus
17.08.2024 09:16
Jak zbić cholesterol bez leków?
Jak zbić cholesterol bez leków? (Getty Images)

W Polsce hipercholesterolemia dotyka ponad 60 proc. społeczeństwa. Niestety choć stanowi jeden z głównych czynników ryzyka zawału serca czy udaru mózgu, to Polacy latami bagatelizują problem. Kardiolożka ma cztery wskazówki, jak obniżyć poziom cholesterolu bez leków.

spis treści

1. Hipercholesterolemia. Problem 21 mln Polaków

Ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu zmaga się nawet nawet 21 mln Polaków. Większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, co im grozi, nawet jeśli wiedzą, jakie mają stężenie cholesterolu LDL, HDL czy trójglicerydów.

Tymczasem nieleczona hipercholesterolemia prowadzi do miażdżycy. To też jeden z głównych czynników rozwoju chorób układu krążenia, które odpowiadają za ponad 40 proc. zgonów w Polsce.

Zobacz film: "Objawy wysokiego cholesterolu widoczne na nogach"

Dr Elizabeth Klodas, kardiolog, popularyzatorka wiedzy medycznej w sieci, założycielka Preventative Cardiology Clinic, wyjaśnia na łamach mindbodygreen.com, że wysoki poziom cholesterolu frakcji LDL "może dać o sobie znać w drastyczny sposób":

  • jako ból w klatce piersiowej bądź duszności,
  • poprzez wystąpienie udaru lub zawału,
  • jako zaburzenia erekcji u mężczyzn,
  • jako widoczne złogi cholesterolu na skórze, tzw. kępki żółte.

2. 4 sposoby kardiologa na ujarzmienie cholesterolu

"Jako kardiolog chciałabym podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, jak monitorować poziom cholesterolu, wykrywać problemy na wczesnym etapie i przywracać prawidłowe wyniki" - zwraca uwagę dr Klodas na łamach mindbodygreen.com

Wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do miażdżycy
Wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do miażdżycy (Getty Images)

Jej zdaniem przede wszystkim należy włączyć do diety błonnik, który zatrzymuje cholesterol LDL w układzie pokarmowym i uniemożliwia jego ponowne wchłonięcie.

"To powoduje, że organizm musi wykorzystać więcej krążącego LDL, aby wytworzyć żółć na następny posiłek, co pomaga oczyścić LDL z krwiobiegu" - pisze lekarka.

Druga z zasad, to włączenie do diety jak najwięcej produktów roślinnych, które są źródłem steroli roślinnych. "Konkurują z cholesterolem żółciowym o wchłanianie", dzięki czemu do krwiobiegu trafia mniejsza ilość cholesterolu LDL.

Trzecia reguła, którą wyjaśnia dr Klodas, to włączenie do diety kwasów omega-3. Należą do nich kwasy EPA, DHA i ALA. Kwas alfa-linolenowy, obecny zwłaszcza w nasionach i ziarnach, pomaga obniżyć "zły" i podnieść "dobry" cholesterol.

Ostatnia rada dr Klodas dotyczy obecności antyoksydantów w diecie. Znajdują się w warzywach i owocach. Hamują stany zapalne, chronią przed rozwojem wolnych rodników i zapobiegają utlenianiu cholesterolu LDL.

"Antyoksydanty zapobiegają temu, dzięki czemu krążący LDL jest mniej toksyczny. Antyoksydanty występują w szczególnie dużych ilościach w owocach, warzywach i liściastych zielonych warzywach" - podkreśla kardiolożka.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze