Trwa ładowanie...

Odwodnienie w ciąży – objawy, skutki i zapobieganie

Odwodnienie w ciąży może być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Ma to związek z tym, że właściwe nawodnienie ciężarnej jest warunkiem utrzymania prawidłowej homeostazy zarówno organizmu matki, jak i ustroju płodu. Jakie są objawy i skutki niedostatecznej podaży wody? Jak temu zapobiegać?

spis treści

1. Czy odwodnienie w ciąży jest groźne?

Odwodnienie w ciąży bywa niebezpieczne, a jego skutki mogą dotknąć nie tylko przyszłą mamę, ale i rozwijające się w jej łonie dziecko. Uznaje się je za stan zagrożenia życia.

Optymalna podaż płynów oraz zachowanie odpowiedniego bilansu wodnego, to jest sytuacji, gdy ilość wody wydalanej i przyjmowanej utrzymuje się w równowadze, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka i rozwoju ciąży (woda przenika z organizmu matki do organizmu płodu przez łożysko). Nic dziwnego: woda jest kluczowym składnikiem organizmu człowieka, występuje w każdej najmniejszej komórce organizmu. Jej niedobór może mieć poważne konsekwencje.

Zobacz film: "Ból pleców. Nieznany objaw odwodnienia"

2. Objawy i skutki odwodnienia w ciąży

W przypadku nieodpowiedniej podaży płynów dochodzi do ujemnego bilansu wodnego, a tym samym do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, co wywołuje wiele dolegliwości i objawów.

Do objawów, które mogą świadczyć o odwodnieniu, można zaliczyć:

Zbyt mała podaż wody w ciąży może skutkować obniżeniem poziomu płynu owodniowego, który nie tylko chroni płód, ale i umożliwia jego prawidłowy rozwój.

Niedobór wody u matki lub zmniejszenie ilości wód płodowych może prowadzić do zaburzeń wzrastania płodu. W wypadku małowodzia lub bezwodzia u płodu obserwuje się hipoplazję płuc, a ograniczenie przestrzeni ruchowej prowadzi do deformacji twarzy i kończyn czy zespołu taśm owodniowych.

3. Co daje picie wody w ciąży?

Woda w ciąży, jak już wspomniano, jest niezbędna do produkcji płynu owodniowego, a prawidłowe nawodnienie pozwala utrzymać poziom wód płodowych na odpowiednim i stałym poziomie. Ale to nie wszystko. Jest także konieczna do prawidłowego rozwoju i funkcji tkanek płodu, zwłaszcza komórek ośrodkowego układu nerwowego (OUN), które są szczególnie wrażliwe na jej niedobór.

Ponadto woda:

 • łagodzi nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, takie jak poranne nudności, wymioty,
 • reguluje ciśnienie tętnicze krwi i temperaturę ciała,
 • pomaga w usuwaniu z organizmu zbędnych produktów przemiany materii,
 • ułatwia i usprawnia trawienie, zapobiega zaparciom,
 • dostarcza składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu,
 • poprawia samopoczucie.

4. Jak zapobiegać odwodnieniu w ciąży?

Ponieważ odwodnienie w ciąży jest groźne, a jego objawy bywają niespecyficzne, najlepiej jest mu zapobiegać, dbając o optymalną podaż płynów. Ile wody pić w ciąży? Jaką wodę pić w ciąży? Jak zapobiegać odwodnieniu?

Pamiętając, że w ciąży dobowe zapotrzebowanie na płyny zwiększa się i zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia wynosi ono około 2300 ml/dobę, trzeba wyrobić w sobie dobre nawyki i:

 • regularnie spożywać małe ilości wody (pomocna może być aplikacja picie wody w ciąży). Najlepsza jest niegazowana woda źródlana lub mineralna niskozmineralizowana,
 • ograniczać ilość kawy oraz mocnej herbaty,
 • wyeliminować napoje słodkie, gazowane i zawierające sztuczne dodatki (barwniki, konserwanty, wzmacniacze smaku i inne), ponieważ ich picie nie nawadnia, nie gasi pragnienia, a i nie wychodzi na zdrowie. To źródło pustych kalorii i przyczyna zaburzeń gospodarki glukozowo-insulinowej. Ich konsumpcja może prowadzić do nadmiernego wzrostu masy ciała w ciąży oraz cukrzycy ciążowej. Zabroniony jest alkohol oraz napoje energetyczne,
 • pamiętać o zasadach racjonalnej diety, która powinna dostarczać witamin i składników mineralnych oraz elektrolitów.

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę zależy od temperatury otoczenia (im jest cieplej, tym kobiety w ciąży powinny dostarczać większej ilości płynów) i aktywności fizycznej.

5. Odwodnienie w ciąży – co robić?

Co robić, gdy pojawią się objawy odwodnienia w ciąży? Najważniejsze jest uzupełnienie niedoboru płynów i elektrolitów w organizmie. Powinno się więc pić niegazowaną wodę lub niesłodzoną herbatę. Można również, po konsultacji z lekarzem, sięgnąć po dostępne w aptekach gotowe elektrolity do rozpuszczenia w wodzie.

W przypadku dużego odwodnienia należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do szpitala. Duże odwodnienie w ciąży to stan zagrażający życiu matki jak i dziecka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza