OGTT – badanie, wskazania, interpretacja
Ciągłe zmęczenie, złe samopoczucie, długotrwały brak apetytu, problemy z utrzymaniem wagi to tylko przykładowe objawy problemów z trawieniem cukrów. Warto wykonać badanie OGTT, gdyż zmiana diety może przynieść pozytywne efekty.
1. Co to jest OGTT
OGTT (Oral Glucose Tolerance Test) to doustne badanie na obciążenie glukozą, które stosuje się w diagnostyce cukrzycy i przy innych schorzeniach. Inne nazwy to krzywa cukrowa lub krzywa glikemiczna. Ten pomiar diagnostyczny stosowany jest często w praktyce lekarskiej – zarówno internistycznej, jak i praktyce ginekologiczno-położniczej. Badanie OGTT trwa ponad 2 godziny i składa się z kilkukrotnego pobrania krwi po doustnym podaniu glukozy. W ten sposób sprawdza się czy organizm w prawidłowy sposób reaguje na podawany specyfik. Prawidłowy wynik badania OGTT to stężenie glukozy we krwi poniżej poziomu 140 miligram procent. Określenie stężenia glukozy we krwi jest niezwykle ważne u kobiet w ciąży, gdyż wszelkie nieprawidłowości mogą szkodzić dziecku. Ale pomaga także w diagnozie hipoglikemi, hiperglikemi i insulinooporności.
2. Jak przebiega badanie OGTT
Test OGTT przeprowadza się u osób, które są na czczo (czyli nie jadły żadnego posiłku przez min. 8 godzin). Badanie przeprowadza się po nocnym odpoczynku. Pierwszym etapem badania OGTT jest pobranie krwi w celu określenia stężenia glukozy we krwi.
Warto zauważyć, że badanie OGTT przeprowadza się w oparciu o badania laboratoryjne, a nie za pomocą popularnego glukometru. Następnie konieczne jest wypicie 75 gramów glukozy rozpuszczonej w 300 mililitrach wody – powinno to zająć więcej niż 5 minut czasu. Osoba, która poddaje się badaniu OGTT następnie powinna spędzić 2 godziny czasu w miejscu, gdzie przeprowadza się badanie, najlepiej w pozycji siedzącej.
Po upływie 120 minut, ponownie pobierana jest krew do badania laboratoryjnego, określającego poziom cukru we krwi. Warto zauważyć, że test OGTT jest praktycznie bezbolesny – u niektórych osób może pojawiać się jedynie ból i lęk związany z pobieraniem krwi. Jednak wprawna ręka i doświadczenie osoby dokonującej pobierania krwi powinna znacznie zminimalizować nieprzyjemne doznania.
3. Kiedy należy wykonać badanie OGTT
Zapewne, wiele osób zastanawia się, czy warto wykonać badanie OGTT. Warto zauważyć, że test OGTT wykonuje się, kiedy są ku temu jasne wskazania. Głównym celem wykonania badania OGTT jest diagnostyka cukrzycy, wykluczenie cukrzycy u ciężarnych, czy też nieprawidłowe poziomy glikemii, takie jak nieprawidłowa glikemia na czczo IFG (impaired fasting glycaemia).
Diagnostyka ta w określonych przypadkach jest konieczna, bowiem powikłania jakie niesie za sobą jej występowanie mogą być poważne – dotyczy to każdego wieku, a także ciężarnych, gdzie ryzyko powikłań jest duże także dla rozwijającego się płodu. Zatem, jeśli lekarz zaleci wykonanie badania OGTT, nie warto rezygnować z jego przeprowadzenia.
Przeczytaj także
4. Jak interpretować wyniki OGTT
Normy i prawidłowy poziom glukozy są ogólnodostępne. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi nazywany jest hiperglikemią, a z kolei zbyt niski - hipoglikemią. Prawidłowy wynik testu OGTT to stężenie glukozy we krwi mniejsze niż 140 miligram procent.
Z kolei cukrzycę rozpoznaje się przy wyniku równym bądź większym niż 200 miligram procent. Warto jednak zauważyć, że interpretacji badania OGTT powinien dokonać lekarz po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu lekarskiego i innych niezbędnych badań.
Cukrzyca jest określana jako choroba cywilizacyjna. Z tego względu w określonych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych badań, w tym OGTT, które pozwolą na wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zapobiegnie powstawaniu powikłań, które w przypadku cukrzycy są poważne i znacznie obniżają jakość życia wielu pacjentów.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.