Olga Frycz czeka na diagnozę. Lekarka wykryła u niej guzek
Olga Frycz na początku każdego roku robi badania profilaktyczne. Niestety po ich wykonaniu usłyszała niepokojącą diagnozę. Lekarka zauważyła u niej guzek na tarczycy, więc aktorka musi poddać się kolejnym badaniom.
1. Olga Frycz co roku wykonuje badania
Olga Frycz jest córka wybitnego polskiego aktora Jana Frycza i podobnie jak jej ojciec postanowiła, że jej ścieżką zawodowa będzie praca na planie filmowym. Można było zobaczyć w takich polskich serialach, jak "M jak miłość", "Pensjonat nad rozlewiskiem" i "Archiwista". Za role w filmach: "Weiser", ”Wszystko, co kocham” i "Boże skrawki" została nominowana do Polskich Nagród Filmowych znanych także jako Orły. Aktorka jest znana z tego, że ogromną wagę przywiązuje do zdrowego trybu życia. Dba o regularna aktywność fizyczną i odpowiednią dietę, a poza tym, co roku w styczniu wykonuje badania profilaktyczne.
2. Lekarka wykryła u aktorki guzek na tarczycy
Olga Frycz poinformowała swoich fanów za pośrednictwem mediów społecznościowych, że na początku tego roku również nie zapomniała o profilaktyce. Niestety tym razem podczas badań lekarka rozpoznała u niej guzek tarczycy.
"Styczeń to u mnie miesiąc badań profilaktycznych. USG piersi, badanie krwi, wykupiłam pakiet taki specjalny dla kobiet, plus markery nowotworowe, dodatkowo TSH, FT4, FT3, anty-TPO i anty-TG, bo doktor zobaczyła jakiś guzek na tarczycy, więc dziś jeszcze czeka mnie wizyta u endokrynologa, plus USG tarczycy” – napisała na swoim Instagramie.
Aktorka w udostępnionym przez siebie poście dodała, że udała się również na wizytę kontrolną do dermatologa i wykupiła serię badań dla swoich córek: Zosi, która niedawno skończyła rok i pięcioletniej Helence. Frycz zachęciła również inne osoby do stałego monitorowania stanu swojego zdrowia.
”Warto się badać i bardzo do tego namawiam i życzę wam dużo zdrowia” - dodała aktorka.
3. Guzki tarczycy - czy są groźne?
Na powierzchni tarczycy czasem pojawiają się niewielkie guzki. Może być ich dużo lub mogą być tylko pojedyncze. Ich przyczyna zazwyczaj leży w genetyce lub zaburzeniach hormonalno-witaminowych.
Również a skutek niedoboru jodu zachodzą reakcje, które w konsekwencji powodują, że tarczyca się powiększa i powstają guzki na tarczycy. Najbardziej zagrożone są osoby, które żyją w regionach z niedoborem jodu.
Bardzo ryzykowne i niebezpieczne jest też działanie promieni jonizujących. Jedną z przyczyn wywołujących guzki tarczycy są też choroby dziedziczone po rodzicach oraz wynikające z uwarunkowań genetycznych.
Guzki tarczycy nie zawsze oznaczają, że dana osoba ma nowotwór o charakterze złośliwym. Najważniejsze jednak jest to, żeby profilaktycznie poddawać się badaniom oraz po wykryciu obserwować guzki tarczycy.
Łagodne guzy tarczycy to najczęściej:
- wole guzkowe nietoksyczne – ten rodzaj zmiany najczęściej jest nieaktywny hormonalnie;
- wole guzkowe toksyczne (choroba Plummera) – zmiana ta rośnie w sposób stopniowy i w pewnym momencie staje się czynna hormonalnie. Daje objawy nadczynności tarczycy;
- guzek autonomiczny – może nie dawać żadnych objawów lub być przyczyną nadczynności tarczycy.
4. Objawy guzków tarczycy
Objawy na początku wcale nie wskazują na to, że ktoś ma guzki tarczycy. Rozwijają się w ukryciu dając mylące symptomy. Mogą pojawić się zawroty głowy, które zdarzają się przecież przy różnego rodzaju dolegliwościach. Czasami dana osoba uskarża się na bóle w okolicach klatki piersiowej lub też na zaburzenia rytmu serca. Innym objawem jest uczucie dławienia w przełyku. Z czasem guzki stają się wyczuwalne pod palcami.
Jeśli zauważysz u siebie te symptomy, koniecznie skonsultuj się z endokrynologiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.