Opasanie żołądka
Otyłość to wciąż rosnący problem. Można o niej mówić, gdy BMI (body mass index) wynosi ponad 30. Coraz bardziej popularne stają się operacyjne metody leczenia otyłości, a wśród nich opasanie żołądka. Metoda chirurgiczna ułatwia osiągnięcie prawidłowej masy ciała, jednak podstawą terapii nadwagi i otyłości powinna być zbilansowana dieta i umiarkowany wysiłek fizyczny.
1. Opasanie żołądka metodą laparoskopową
Opasanie żołądka metodą laparoskopową (ang. laparoscopic adjustable gastric banding, LAGB) to zabieg chirurgiczny, który polega na założeniu silikonowej opaski na górny odcinek żołądka. Opaska może być ściągana przez wypełnienie jej solą. Podłączona jest do portu, który znajduje się pod skórą w okolicy brzucha. Port ten jest używany do wprowadzania lub usuwania z niej soli. LAGB zmniejsza wielkość żołądka i ilość pokarmów, która może do niego trafić. Zwalnia również pasaż pożywienia w jelitach, przez to mózg otrzymuje informację, że żołądek jest pełny.
Opasanie żołądka przeznaczone jest dla osób, których BMI jest większe niż 40 lub mają ponad 45 kg nadwagi. Możliwe jest też wykonanie zabiegu, jeśli nadwaga sięga 35-40 i istnieją medyczne problemy z nią związane, np. wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.