Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Opasanie żołądka

Avatar placeholder
03.09.2021 10:33
Opasanie żołądka
Opasanie żołądka (123RF)

Otyłość to wciąż rosnący problem. Można o niej mówić, gdy BMI (body mass index) wynosi ponad 30. Coraz bardziej popularne stają się operacyjne metody leczenia otyłości, a wśród nich opasanie żołądka. Metoda chirurgiczna ułatwia osiągnięcie prawidłowej masy ciała, jednak podstawą terapii nadwagi i otyłości powinna być zbilansowana dieta i umiarkowany wysiłek fizyczny.

spis treści

1. Opasanie żołądka metodą laparoskopową

Opasanie żołądka metodą laparoskopową (ang. laparoscopic adjustable gastric banding, LAGB) to zabieg chirurgiczny, który polega na założeniu silikonowej opaski na górny odcinek żołądka. Opaska może być ściągana przez wypełnienie jej solą. Podłączona jest do portu, który znajduje się pod skórą w okolicy brzucha. Port ten jest używany do wprowadzania lub usuwania z niej soli. LAGB zmniejsza wielkość żołądka i ilość pokarmów, która może do niego trafić. Zwalnia również pasaż pożywienia w jelitach, przez to mózg otrzymuje informację, że żołądek jest pełny.

Opasanie żołądka przeznaczone jest dla osób, których BMI jest większe niż 40 lub mają ponad 45 kg nadwagi. Możliwe jest też wykonanie zabiegu, jeśli nadwaga sięga 35-40 i istnieją medyczne problemy z nią związane, np. wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca.

Zabieg LAGB
Zabieg LAGB

Graficznie zaprezentowany efekt zabiegu opasania żołądka.

zobacz galerię

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze