Trwa ładowanie...

Opaska na kolano – kiedy ją nosić i jak wybrać odpowiednią?

Avatar placeholder
09.01.2023 11:56
Opaska na kolano odciąża uszkodzony lub nadwyrężony staw.
Opaska na kolano odciąża uszkodzony lub nadwyrężony staw. (Adobe Stock)

Opaska na kolano – uciskowa czy elastyczna – to wyrób medyczny, który znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. Ponieważ chroni staw kolanowy, a i łagodzi dolegliwości bólowe i stwarza dogodne warunki do rehabilitacji, jest zalecany zarówno w przypadku przeciążenia, choroby zwyrodnieniowej, jak i stanu po operacji. Sprawdza się, gdy kolano wymaga wsparcia, ale nie usztywnienia. Co trzeba wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest opaska na kolano?

Opaska na kolano, inaczej ściągacz na kolano, to wyrób medyczny wykonany z rozciągliwego, elastycznego materiału, który dopasowuje się do chronionego obszaru. To najczęściej lycra, nylon, neopren czy poliester.

Ściągacze na kolano mają prostą konstrukcję. Są wciągane przez stopę lub zapinane na rzepy, co sprawia, że można ją odpowiednio zacisnąć i uzyskać pożądany stopień usztywnienia bez dyskomfortu podczas wykonywania ruchu. Zwykle są bezszwowe, dzięki czemu nie uciskają kończyny i nie powoduje otarć.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Co daje opaska elastyczna na kolano?

Opaska na kolano nie ogranicza ruchomości w obszarze uszkodzonego bądź nadwyrężonego stawu, ale odciąża go, utrzymuje we właściwej pozycji, wspomaga mięśnie i więzadła przy stabilizacji, redukuje obrzęki (opaska uciskowa na kolano, która działa poprzez delikatny ucisk), łagodzi ból (podnosi temperaturę ciała w okolicy kolana).

To chroni staw kolanowy, ale i stwarza optymalne warunki do regeneracji i rekonwalescencji. Łagodzi także dokuczliwe dolegliwości, co poprawia komfort codziennego funkcjonowania w zakresie różnych aktywności.

Opaska ortopedyczna na kolano to najprostszy rodzaj stabilizatora. Dostępne są także inne stabilizatory miękkie o bardziej skomplikowanej budowie oraz stabilizatory półtwarde i twarde, nazywane ortezami stawu kolanowego.

Stabilizator miękki, choć jest wykonany z materiału neoprenowego lub innego elastycznego, ma taśmy dociągowe czy miękkie fiszbiny. Stabilizatory twarde i półtwarde posiadają wbudowane usztywniane elementy, stąd wykorzystuje się je po poważniejszym urazie lub operacji. Im sztywniejszy i grubszy materiał wykonania, tym wyższy stopień stabilizacji.

2. Wskazania do stosowania opaski na kolano

Typ stabilizatora czy opaski należy dopasować do charakteru urazu czy schorzenia. Ściągacz na kolano stosuje się na kończyny, które uległy urazowi, są w jakimś zakresie dysfunkcyjne, wywołują dyskomfort bądź są objęte schorzeniami lub szczególnie narażone na kontuzję.

Wskazaniem do noszenia opaski na kolano jest:

 • stłuczenie,
 • niewielka niestabilność stawu,
 • przeciążenie,
 • obrzęk,
 • uszkodzenie więzadeł,
 • ból kolana spowodowany dużymi obciążeniami, powtarzającymi się ruchami, siedzeniem przez długi czas lub częstym klęczeniem,
 • zwichnięcie kolana,
 • skręcenie kolana,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • lekkie nadwyrężenie,
 • naciągnięcie ścięgien,
 • rehabilitacja po przebytych urazach w obrębie stawu kolanowego,
 • profilaktyka. Opaski stosuje się podczas aktywności związanej z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Stabilizatory sportowe nie ograniczają ruchu, ale zabezpieczają stawy przed niepożądanymi ruchami i minimalizują ryzyko urazu.

3. Ile kosztuje opaska na kolano? Gdzie ją kupić?

Ceny stabilizatorów kolana są bardzo różne: zaczynają się od kilkunastu złotych za opaskę na kolano do kilku tysięcy za ortezę na kolano z szynami. Cena zależy od wielu czynników, głównie rodzaju stabilizatora, a co za tym idzie jego konstrukcji i użytego materiału.

Opaski na kolano oraz inne wyroby medyczne najlepiej kupić w sklepie zaopatrzenia medycznego (sklep medyczny, sklep medyczno-rehabilitacyjny) lub w aptece.

4. Opaska na kolano - jak dobrać rozmiar?

Aby opaska na kolano spełniła swoją rolę, musi być dobrze dobrana pod względem rozmiaru. Zbyt luźna nie będzie dobrze przylegać i podtrzymywać stawu, a za ciasna wywoła dyskomfort, ale i otarcia, obrzęki, a nawet niedokrwienie czy zapalenie żył.

Jak dobrać rozmiar opaski? Wystarczy zmierzyć obwód nogi nad kolanem i odnaleźć swój rozmiar w tabeli zamieszczonej na stronie producenta czy instrukcji dołączonej do opakowania stabilizatora. W przypadku, gdy rozmiar jest na granicy dwóch, należy wybrać mniejszy. Można także poprosić o pomoc sprzedawcę w sklepie medycznym czy aptece.

Stabilizator kolana musi być także dobrany pod katem przeznaczenia. Czasem trzeba zdecydować się na sztywniejszy stabilizator. Miękka opaska na kolana to za mało.

Dobór ortezy powinien uwzględniać przede wszystkim stopień i rodzaj urazu, kontuzji, a także wskazania specjalisty, budowę ciała oraz ewentualny obrzęk, a także tryb życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze