Operacja dyskopatii - wskazania, opis zabiegu, powikłania
Operacja dyskopatii jest bardzo często koniecznością. Ból związany z dyskopatią bardzo utrudnia życie chorego i jeżeli rehabilitacja i leki nie działają, lekarz proponuje operację dyskopatii. Nowoczesne operacje dyskopatii nie są już tak inwazyjne, jak te tradycyjne. Po operacjach dyskopatii nie jest wymagana długa hospitalizacja, a mała inwazyjność zabiegu sprawia, że szybko można powrócić do normalnych czynności.
1. Operacja dyskopatii - wskazania
Operacja dyskopatii jest ostatecznością. Leczenie dyskopatii jest dość skomplikowane, a metody nieoperacyjne często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Zanim lekarz podejmie decyzję o operacji dyskopatii, zaproponuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rehabilitację i ćwiczenia.
Jeżeli metody te nie są skuteczne, jest to wskazanie do operacji dyskopatii. Operacja dyskopatii jest konieczna, jeżeli:
- przepuklina jądra miażdżystego jest na tyle duża, że powoduje niedowład i zaburzenia pracy zwieraczy;
- pojawia się niedowład stopy;
- pacjent zauważy niedowład mięśnia czworogłowego.
Zdarza się również, że wskazaniem do operacji dyskopatii są dolegliwości bólowe (które sprawiają, że chory w znacznym stopniu nie jest w stanie normalnie funkcjonować) lub zdiagnozowanie rwy kulszowej, która powoduje tylko zaburzenia czucia.
2. Operacja dyskopatii - opis zabiegu
Operacja dyskopatii przebiega w różny sposób w zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba.
Operacja dyskopatii może polegać na usunięciu krążka międzykręgowego. Taką operację dyskopatii można wykonać na kilka sposobów. Czasami wystarczy zastosowanie mikrochirurgii z wykorzystaniem aparatury optycznej. To sprawia, że operacja dyskopatii jest dużo mniej inwazyjna. Bezpieczniejszą formą operacji dyskopatii jest również usunięcie krążka za pomocą endoskopu.
Operacja usunięcia krążka z jednoczesnym wszczepieniem protezy dysku. W tej operacji dyskopatii krążek międzykręgowy jest usuwany zaotrzewnowo, a w jego miejsce lekarz wstawia protezę.
Kolejnym rodzajem operacji dyskopatii jest usunięcie dysku lędźwiowego i jednoczesna stabilizacja przeznasadowa i międzytrzonowa. Ten rodzaj operacji dyskopatii jest stosowany w leczeniu zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej. Takie postępowanie w czasie operacji dyskopatii sprawia, że ruch kręgosłupa jest ograniczony.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy operacja jest dobrym pomysłem u seniorki z dyskopatią? - odpowiada lek. Magdalena Parys
- Jak wyglądała operacja dyskopatii lędźwiowej? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Czy dziecko w wieku 16 lat może już mieć dyskopatię lędźwiową? - odpowiada lek. Tomasz Kowalczyk
Operacja dyskopatii może również odbywać się poprzez przezskórną nukleoplastykę, czyli przezskórne leczenie struktur krążków międzykręgowych. Operacja dyskopatii w tej postaci jest bardzo bezpieczna. Zazwyczaj ta operacja jest wykonywana u osób z zachowaną ciągłością pierścienia włóknistego. W tej formie operacji dyskopatii stosuje się laser i fale o wysokiej częstotliwości, aby oddziaływać na tarcze międzykręgowe. Jest to doskonały sposób na złagodzenie bólu związanego ze zmianami.
3. Operacja dyskopatii - powikłania
Operacja dyskopatii jak każda operacja niesie ze sobą ryzyko powikłań. Aby zminimalizować ryzyko powikłań po operacji dyskopatii, należy je wykonywać jedynie u pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło żadnych efektów.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.