Trwa ładowanie...

Operacja stawu biodrowego – wskazania, przygotowanie, opis, zalecenia

Operacja stawu biodrowego jest popularnym zabiegiem ortopedycznym. W czasie operacji stawu biodrowego wymienia się zmienione chorobowo powierzchnie stawu na sztuczne, czyli endoprotezę.

spis treści

1. Kiedy operuje się staw biodrowy

Operacja stawu biodrowego jest wykonywana u osób, u których doszło do zniszczenia stawu. Wskazaniem do wykonania operacji stawu biodrowego są zazwyczaj zmiany spowodowane przez chorobę zwyrodnieniową. Lekarz podejmuje również decyzję o operacji stawu biodrowego w przypadku osób, których stawy zostały zaatakowane i zmienione przez reumatoidalne zapalenie stawów. Czasami operacja stawu biodrowego jest również konieczna, gdy dojdzie do uszkodzenia stawu w wyniku urazu lub martwicy kości stawowej.

Zobacz film: "Czy bóle stawowe mogą oznaczać stan zapalny?"

2. Przygotowanie do operacji stawu biodrowego

Operacja stawu biodrowego wymaga od pacjenta wykonania odpowiednich badań laboratoryjnych. Przed operacją stawu biodrowego pacjent zostanie poproszony o wykonanie morfologii krwi, badania krzepliwości krwi, jonogramu, grupy krwi i badania ogólnego moczu. W przypadku osób po 40 roku życia konieczne jest również wykonanie EKG i aktualnego zdjęcia RTG klatki piersiowej. Jeżeli lekarz uzna to za konieczne, zleci wykonanie innych badań, np. u osób z chorą tarczycą, wówczas należy przedstawić aktualne wyniki badań TSH, FT3 i FT4.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również

zobacz galerię

3. Jak przebiega operacja stawu biodrowego

Operacja stawu biodrowego jest wykonywana na czczo. Po przeprowadzeniu wywiadu anestezjolog wybiera rodzaj znieczulenia. Najczęściej w czasie operacji stawu biodrowego stosowane jest znieczulenie rdzeniowe, które wyłącza czucie od pasa w dół. Operacja stawu biodrowego trwa ok. 60-90 min, a po operacji pacjent pozostaje przez jakiś czas na oddziale.

Gdy tylko stan pacjenta na to pozwoli, jest on pionizowany i uczony chodzenia o kulach oraz techniki wykonywania ćwiczeń. Na drugą dobę po zabiegu pacjentowi usuwa się dren, a 4 dnia pacjent zostaje wypisany do domu.

4. Postępowanie po oberacji biodra

Operacja stawu biodrowego jest bezpiecznym zabiegiem. Mogą się jednak pojawić powikłania, a pacjent powinien być świadomy na temat potencjalnych zagrożeń. Pacjent powinien być poinformowany o wszystkich zagrożeniach, które mogą zakłócić proces powrotu do pełnej sprawności.

Po operacji stawu biodrowego pacjent powinien uważać na infekcje i tym samym zwalczać wszelkie ogniska zapalne w organizmie jak np. chore zęby lub infekcje dróg moczowych. Jeżeli dojdzie do poważnego zakażenia, oznacza to konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji stawu biodrowego i usunięcia protezy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Pacjent po operacji stawu biodrowego musi bardzo uważać na złamani. Istnieje minimalne ryzyko złamania w operowanym stawie, jednak zazwyczaj nie są one groźne i same się goją, wystarczy nie obciążać nogi.

Zwichnięcie jest najczęściej konsekwencją urazu po operacji stawu biodrowego. Po operacji stawu biodrowego zazwyczaj wystarczy ją tylko nastawić. Ryzyko powikłań po operacji stawu biodrowego w dużej mierze zależy od zachowania pacjenta po operacji stawu biodrowego.

Sporadycznie po operacji stawu biodrowego zdarza się obluzowanie protezy, zakrzepica żylna, a czasem również zmiana długości kończyny i skostnienia okołoprotezowe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Operacja stawu biodrowego – wskazania, przygotowanie, opis, zalecenia
Operacja stawu biodrowego – wskazania, przygotowanie, opis, zalecenia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza