Trwa ładowanie...

Operacja stawu kolanowego – wskazania, opis, zalecenia

Avatar placeholder
Marta Pawlak 20.10.2021 13:41
Operacja stawu kolanowego polega na wymianie zniszczonych elementów stawu na części metalowe lub plastikowe.
Operacja stawu kolanowego polega na wymianie zniszczonych elementów stawu na części metalowe lub plastikowe. (AdobeStock)

Operacja stawu kolanowego polega na wymianie zniszczonych elementów stawu na części metalowe lub plastikowe. Operację stawu kolanowego wykonuje się, gdy ból związany ze zmianami utrudnia normalne poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Jeżeli zmiany w stawie kolanowym są tak zaawansowane, że zaburzają naturalny wygląd stawu.

spis treści

1. Operacja stawu kolanowego - wskazania

Operacja stawu kolanowego jest konieczna, gdy dochodzi do zniszczenia stawu kolanowego na skutek choroby zwyrodnieniowej. Wskazaniem do operacji stawu kolanowego jest również normalne zużycie stawu, które wynika z wieku i naturalnego zużycia chrząstki.

Jednak wskazaniem do operacji stawu kolanowego może być również ból i odczuwalne zmniejszenie ruchomości stawu, które jest związane z nieprawidłowym obciążaniem stawu. Wówczas dochodzi do nienormalnego jak na wiek pacjenta zużycia chrząstki stawowej. Przejawia się to zmianami w stawie kolanowym, które przybierają postać kolan szpotawych lub koślawych.

Zobacz film: "Stawy nie muszą boleć"

Czasem wskazaniem do operacji stawu kolanowego są stare urazy lub przewlekły stan zapalny kolan. Sprawia to, że chrząstka w kolanie robi się coraz cieńsza, a kości zaczynają ocierać się o siebie. Gdy dojdzie do odsłonięcia kości wówczas, normalne ruchy stawu powodują ból. Kolejnym źródłem bólu bywają patologie błony maziowej, która produkuje jeszcze więcej mazi stawowej, co może prowadzić do wysięków w stawie i powodować silny ból.

2. Operacja stawu kolanowego - opis zabiegu

Operacja stawu kolanowego jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Po przeprowadzeniu wywiadu to anestezjolog dobiera odpowiednią metodę znieczulenia.

Operacja stawu kolanowego trwa ok. 1,5-2 godziny. Niezależnie od rodzaju wykorzystywanej protezy operację zawsze wykonuje się z przodu, co pozwala na dokładne obejrzenie całości stawu. Operacja stawu kolanowego zwykle przebiega w ten sam sposób.

Wybór protezy wykorzystanej w czasie operacji stawu kolanowego zależy od zaawansowania zmian w stawie. W czasie operacji stawu kolanowego jest usuwana chrząstka, zmiany kostne i łąkotka. Następnie kość jest przygotowywana do wstawienia danego rodzaju protezy, która jest mocowana do kości. Zazwyczaj podczas operacji stawu kolanowego zostaje zatrzymany przepływ krwi w kolanie, a po jej zakończeniu w stawie zakłada się dren, odprowadzający krew gromadzącą się w ranie. Na zakończenie operacji stawu kolanowego zakłada się szwy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Operacja stawu kolanowego - zalecenia po zabiegu

Operacja stawu kolanowego przyniesie efekt, jeżeli pacjent będzie przestrzegał zaleceń lekarza. Trwałość założonej w czasie operacji stawu kolanowego endoprotezy zależy głównie od zachowania pacjenta. Po operacji stawu kolanowego pacjent będzie mógł skorzystać z pomocy fizjoterapeuty jeszcze na oddziale szpitalnym. Po operacji pacjent musi na nowo nauczyć się poruszać stawem kolanowym i wykonywać normalne codzienne czynności. Po samej operacji pacjent powinien się poruszać o kulach, zanim powróci do pełnej sprawności. Pacjent podlega kontroli lekarskiej, dzięki czemu jest możliwe wczesne zauważenie powikłań po operacji stawu kolanowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze