Operacja stawu kolanowego – wskazania, opis, zalecenia
Operacja stawu kolanowego polega na wymianie zniszczonych elementów stawu na części metalowe lub plastikowe. Operację stawu kolanowego wykonuje się, gdy ból związany ze zmianami utrudnia normalne poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Jeżeli zmiany w stawie kolanowym są tak zaawansowane, że zaburzają naturalny wygląd stawu.
1. Operacja stawu kolanowego - wskazania
Operacja stawu kolanowego jest konieczna, gdy dochodzi do zniszczenia stawu kolanowego na skutek choroby zwyrodnieniowej. Wskazaniem do operacji stawu kolanowego jest również normalne zużycie stawu, które wynika z wieku i naturalnego zużycia chrząstki.
Jednak wskazaniem do operacji stawu kolanowego może być również ból i odczuwalne zmniejszenie ruchomości stawu, które jest związane z nieprawidłowym obciążaniem stawu. Wówczas dochodzi do nienormalnego jak na wiek pacjenta zużycia chrząstki stawowej. Przejawia się to zmianami w stawie kolanowym, które przybierają postać kolan szpotawych lub koślawych.
Czasem wskazaniem do operacji stawu kolanowego są stare urazy lub przewlekły stan zapalny kolan. Sprawia to, że chrząstka w kolanie robi się coraz cieńsza, a kości zaczynają ocierać się o siebie. Gdy dojdzie do odsłonięcia kości wówczas, normalne ruchy stawu powodują ból. Kolejnym źródłem bólu bywają patologie błony maziowej, która produkuje jeszcze więcej mazi stawowej, co może prowadzić do wysięków w stawie i powodować silny ból.
2. Operacja stawu kolanowego - opis zabiegu
Operacja stawu kolanowego jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Po przeprowadzeniu wywiadu to anestezjolog dobiera odpowiednią metodę znieczulenia.
Operacja stawu kolanowego trwa ok. 1,5-2 godziny. Niezależnie od rodzaju wykorzystywanej protezy operację zawsze wykonuje się z przodu, co pozwala na dokładne obejrzenie całości stawu. Operacja stawu kolanowego zwykle przebiega w ten sam sposób.
Wybór protezy wykorzystanej w czasie operacji stawu kolanowego zależy od zaawansowania zmian w stawie. W czasie operacji stawu kolanowego jest usuwana chrząstka, zmiany kostne i łąkotka. Następnie kość jest przygotowywana do wstawienia danego rodzaju protezy, która jest mocowana do kości. Zazwyczaj podczas operacji stawu kolanowego zostaje zatrzymany przepływ krwi w kolanie, a po jej zakończeniu w stawie zakłada się dren, odprowadzający krew gromadzącą się w ranie. Na zakończenie operacji stawu kolanowego zakłada się szwy.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jakie ćwiczenia wykonywać, aby schudnąć i nie obciążać stawu kolanowego? - odpowiada mgr Wojciech Kozłowski
- Jak leczyć ból kolana po operacji protezowania stawu kolanowego? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Jak wygląda rehabilitacja po operacji stawu kolanowego polegająca na jego oczyszczeniu? - odpowiada mgr Marta Kociatyn
3. Operacja stawu kolanowego - zalecenia po zabiegu
Operacja stawu kolanowego przyniesie efekt, jeżeli pacjent będzie przestrzegał zaleceń lekarza. Trwałość założonej w czasie operacji stawu kolanowego endoprotezy zależy głównie od zachowania pacjenta. Po operacji stawu kolanowego pacjent będzie mógł skorzystać z pomocy fizjoterapeuty jeszcze na oddziale szpitalnym. Po operacji pacjent musi na nowo nauczyć się poruszać stawem kolanowym i wykonywać normalne codzienne czynności. Po samej operacji pacjent powinien się poruszać o kulach, zanim powróci do pełnej sprawności. Pacjent podlega kontroli lekarskiej, dzięki czemu jest możliwe wczesne zauważenie powikłań po operacji stawu kolanowego.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.