Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Operacja wrzodu żołądka

Operacja wrzodu żołądka jest wykonywana tylko w przypadkach, kiedy u pacjenta występuje odporność na farmakologiczne leczenie wrzodów. Terapia odpowiednimi lekami u większości chorych na wrzody żołądka jest bardzo skuteczna i obserwuje się wiele przypadków trwałego wyleczenia oraz uniknięcia powstania powikłań. Wskazaniem do operacji wrzodu żołądka jest brak efektów po prawidłowym leczeniu zachowawczym, farmakologicznym przez okres trzech miesięcy.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

1. Leczenie zachowawcze wrzodów żołądka

Leczenie zachowawcze z zastosowaniem farmakoterapii wrzodów ma na celu zagojenie niszy wrzodowej i zapobieganie nawrotom choroby. Terapia wrzodów polega na przyjmowaniu odpowiednich leków i stosowaniu właściwej diety (zrezygnowanie ze spożywania pikantnych potraw, ciężkostrawnych i tłustych dań, owoców cytrusowych i ich soków, ograniczenie picia kawy oraz mocnej herbaty i napojów gazowanych).

2. Kto jest narażony na chorobę wrzodową żołądka?

Osoby, które są zakażone bakterią Helicobacter pylori oraz stosują przewlekle w dużych ilościach niesteroidowe leki przeciwzapalne są szczególnie narażone na pojawienie się choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W związku z rozpowszechnieniem oraz większą dostępnością badań na obecność Helicobacter pylori skutecznie można zwalczać jej zakażenie przed rozwojem pełnoobjawowej choroby wrzodowej.

Wrzód żołądka - zdjęcia
Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

zobacz galerię

3. Metody operacyjne leczenia wrzodów żołądka

Niekiedy powikłania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Najczęściej operacji wymaga krwawienie z wrzodu lub jego perforacja, a także te choroby układu pokarmowego, w których występują owrzodzenia (choroba Leśniowskiego-Crohna lub zespół Zollingera-Ellisona). Metody operacyjne stosowane w leczeniu wrzodów żołądka to całkowite lub częściowe wycięcie żołądka, przecięcie nerwów błędnych z poszerzeniem odźwiernika.

4. Operacja wrzodu żołądka

Operacja wrzodu żołądka polega na wycięciu fragmentu ściany żołądka z wrzodem oraz szerszym marginesem zdrowej skóry. Wycięcie to powoduje przerwanie ciągłości układu pokarmowego, dlatego konieczna jest rekonstrukcja. Odtworzenie polega na połączeniu fragmentu żołądka z końcem dwunastnicy lub z pierwszą pętlą jelita (zaczynającą się za dwunastnicą). Jeśli podejrzewa się krwawienie z wrzodu, przed operacją należy jak najszybciej wykonać gastroskopię. Podczas badania można na krótki czas zahamować krwawienie za pomocą klipsów naczyniowych lub środków obkurczających naczynia. Kolejnym krokiem jest operacja na otwartym brzuchu i zaszycie otworu oraz wycięcie zmienionej zapalnie skóry żołądka.

4.1. Powikłania pooperacyjne:

5. Powikłania choroby wrzodowej

Niebezpiecznym powikłaniem choroby wrzodowej jest krwawienie. Ryzyko krwawienia zwiększa się u osób przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ponadto do powikłań choroby wrzodowej zaliczamy przedziurawienie wrzodu. Perforacja wrzodu najczęściej ma miejsce w przedniej ścianie dwunastnicy. Zwężenie odźwiernika jest kolejnym poważnym powikłaniem choroby wrzodowej. Nieleczona choroba wrzodowa żołądka może prowadzić do poważnych powikłań ogólnoustrojowych oraz może stanowić zagrożenie życia i zdrowia pacjenta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Tomasz Makos
Następny artykuł: Miód na wrzody
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza