Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Operacja wrzodu żołądka

Avatar placeholder
23.04.2019 14:29
Operacja wrzodu żołądka
Operacja wrzodu żołądka (123RF)

Operacja wrzodu żołądka jest wykonywana tylko w przypadkach, kiedy u pacjenta występuje odporność na farmakologiczne leczenie wrzodów. Terapia odpowiednimi lekami u większości chorych na wrzody żołądka jest bardzo skuteczna i obserwuje się wiele przypadków trwałego wyleczenia oraz uniknięcia powstania powikłań. Wskazaniem do operacji wrzodu żołądka jest brak efektów po prawidłowym leczeniu zachowawczym, farmakologicznym przez okres trzech miesięcy.

1. Leczenie zachowawcze wrzodów żołądka

Leczenie zachowawcze z zastosowaniem farmakoterapii wrzodów ma na celu zagojenie niszy wrzodowej i zapobieganie nawrotom choroby. Terapia wrzodów polega na przyjmowaniu odpowiednich leków i stosowaniu właściwej diety (zrezygnowanie ze spożywania pikantnych potraw, ciężkostrawnych i tłustych dań, owoców cytrusowych i ich soków, ograniczenie picia kawy oraz mocnej herbaty i napojów gazowanych).

2. Kto jest narażony na chorobę wrzodową żołądka?

Osoby, które są zakażone bakterią Helicobacter pylori oraz stosują przewlekle w dużych ilościach niesteroidowe leki przeciwzapalne są szczególnie narażone na pojawienie się choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W związku z rozpowszechnieniem oraz większą dostępnością badań na obecność Helicobacter pylori skutecznie można zwalczać jej zakażenie przed rozwojem pełnoobjawowej choroby wrzodowej.

3. Metody operacyjne leczenia wrzodów żołądka

Niekiedy powikłania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Najczęściej operacji wymaga krwawienie z wrzodu lub jego perforacja, a także te choroby układu pokarmowego, w których występują owrzodzenia (choroba Leśniowskiego-Crohna lub zespół Zollingera-Ellisona). Metody operacyjne stosowane w leczeniu wrzodów żołądka to całkowite lub częściowe wycięcie żołądka, przecięcie nerwów błędnych z poszerzeniem odźwiernika.

4. Operacja wrzodu żołądka

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Operacja wrzodu żołądka polega na wycięciu fragmentu ściany żołądka z wrzodem oraz szerszym marginesem zdrowej skóry. Wycięcie to powoduje przerwanie ciągłości układu pokarmowego, dlatego konieczna jest rekonstrukcja. Odtworzenie polega na połączeniu fragmentu żołądka z końcem dwunastnicy lub z pierwszą pętlą jelita (zaczynającą się za dwunastnicą). Jeśli podejrzewa się krwawienie z wrzodu, przed operacją należy jak najszybciej wykonać gastroskopię. Podczas badania można na krótki czas zahamować krwawienie za pomocą klipsów naczyniowych lub środków obkurczających naczynia. Kolejnym krokiem jest operacja na otwartym brzuchu i zaszycie otworu oraz wycięcie zmienionej zapalnie skóry żołądka.

4.1. Powikłania pooperacyjne:

  • zaburzenia wchłaniania i trawienia pokarmów;
  • niedokrwistość niedoborowa;
  • zaburzenia dyspeptyczne: nudności, wymioty i wzdęcia.

5. Powikłania choroby wrzodowej

Niebezpiecznym powikłaniem choroby wrzodowej jest krwawienie. Ryzyko krwawienia zwiększa się u osób przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ponadto do powikłań choroby wrzodowej zaliczamy przedziurawienie wrzodu. Perforacja wrzodu najczęściej ma miejsce w przedniej ścianie dwunastnicy. Zwężenie odźwiernika jest kolejnym poważnym powikłaniem choroby wrzodowej. Nieleczona choroba wrzodowa żołądka może prowadzić do poważnych powikłań ogólnoustrojowych oraz może stanowić zagrożenie życia i zdrowia pacjenta.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze