Operacja wrzodu żołądka

Operacja wrzodu żołądka jest wykonywana tylko w przypadkach, kiedy u pacjenta występuje odporność na farmakologiczne leczenie wrzodów. Terapia odpowiednimi lekami u większości chorych na wrzody żołądka jest bardzo skuteczna i obserwuje się wiele przypadków trwałego wyleczenia oraz uniknięcia powstania powikłań. Wskazaniem do operacji wrzodu żołądka jest brak efektów po prawidłowym leczeniu zachowawczym, farmakologicznym przez okres trzech miesięcy.

Leczenie zachowawcze wrzodów żołądka

Leczenie zachowawcze z zastosowaniem farmakoterapii wrzodów ma na celu zagojenie niszy wrzodowej i zapobieganie nawrotom choroby. Terapia wrzodów polega na przyjmowaniu odpowiednich leków i stosowaniu właściwej diety (zrezygnowanie ze spożywania pikantnych potraw, ciężkostrawnych i tłustych dań, owoców cytrusowych i ich soków, ograniczenie picia kawy oraz mocnej herbaty i napojów gazowanych).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Kto jest narażony na chorobę wrzodową żołądka?

Osoby, które są zakażone bakterią Helicobacter pylori oraz stosują przewlekle w dużych ilościach niesteroidowe leki przeciwzapalne są szczególnie narażone na pojawienie się choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W związku z rozpowszechnieniem oraz większą dostępnością badań na obecność Helicobacter pylori skutecznie można zwalczać jej zakażenie przed rozwojem pełnoobjawowej choroby wrzodowej.

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

Metody operacyjne leczenia wrzodów żołądka

Niekiedy powikłania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Najczęściej operacji wymaga krwawienie z wrzodu lub jego perforacja, a także te choroby układu pokarmowego, w których występują owrzodzenia (choroba Leśniowskiego-Crohna lub zespół Zollingera-Ellisona). Metody operacyjne stosowane w leczeniu wrzodów żołądka to całkowite lub częściowe wycięcie żołądka, przecięcie nerwów błędnych z poszerzeniem odźwiernika.

Operacja wrzodu żołądka

Operacja wrzodu żołądka polega na wycięciu fragmentu ściany żołądka z wrzodem oraz szerszym marginesem zdrowej skóry. Wycięcie to powoduje przerwanie ciągłości układu pokarmowego, dlatego konieczna jest rekonstrukcja. Odtworzenie polega na połączeniu fragmentu żołądka z końcem dwunastnicy lub z pierwszą pętlą jelita (zaczynającą się za dwunastnicą). Jeśli podejrzewa się krwawienie z wrzodu, przed operacją należy jak najszybciej wykonać gastroskopię. Podczas badania można na krótki czas zahamować krwawienie za pomocą klipsów naczyniowych lub środków obkurczających naczynia. Kolejnym krokiem jest operacja na otwartym brzuchu i zaszycie otworu oraz wycięcie zmienionej zapalnie skóry żołądka.

Powikłania pooperacyjne:

Powikłania choroby wrzodowej

Niebezpiecznym powikłaniem choroby wrzodowej jest krwawienie. Ryzyko krwawienia zwiększa się u osób przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ponadto do powikłań choroby wrzodowej zaliczamy przedziurawienie wrzodu. Perforacja wrzodu najczęściej ma miejsce w przedniej ścianie dwunastnicy. Zwężenie odźwiernika jest kolejnym poważnym powikłaniem choroby wrzodowej. Nieleczona choroba wrzodowa żołądka może prowadzić do poważnych powikłań ogólnoustrojowych oraz może stanowić zagrożenie życia i zdrowia pacjenta.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-128-0

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Operacja wrzodu żołądka
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Operacja wrzodu żołądka
Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Zabiegi

Wagotomia

, ale jest bezpieczniejszy niż operacja. Jakie są inne nieoperacyjne metody leczenia wrzodów żołądka? Leczenie zachowawcze z zastosowaniem (...) Zabieg wagotomii polega na przecięciu nerwów błędnych, pobudzających komórki...

Przepuklina rozworu przełykowego - diagnostyka, przyczyny, skutki, leczenie

Przepuklina przełyku

Przepuklina przełyku

Choroba polega na zmianie położenia żołądka.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Kolonoskopia przedstawia szeroką zmianę śluzówki esicy oraz oraz płyn jelitowy przedostający się poza jego ściany.

Alergologia i pulmonologia

Rozlane zapalenie otrzewnej

wrzodu żołądka lub dwunastnicy. Choroba może rozpocząć się także w przebiegu takich chorób, jak: ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre (...) % przypadków zapalenie otrzewnej powstaje w wyniku ostrego zapalenia...

Laparoskopia diagnostyczna

Operacja żołądka za pomocą laparoskopii

Operacja żołądka za pomocą laparoskopii

problem - prowadzący taką operację chirurg widzi co prawda pole operacyjne, ale nie może go dotknąć, a więc i ocenić na przykład twardości tkanki czy odczuć jej reakcję na ucisk.

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.