Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Stanisław Dulko

Zmiana płci - operacja, zmiany fizyczne, tożsamość płciowa

Avatar placeholder
Agata Puk 30.03.2021 22:27
Zmiana płci to złożony proces
Zmiana płci to złożony proces (Zdjęcie autorstwa Paula Satijn / CC BY-ND 2.0)

Zmiana płci, bez względu na to, czy dotyczy zmiany mężczyzny w kobietę, czy też kobiety w mężczyznę – to zawsze złożony proces. Przemiana płci musi być poprzedzona oceną psychiatryczną, psychoterapią, a także terapią hormonalną – na samym zaś końcu zmiany płci dochodzi do operacji plastycznej.

spis treści

1. Zmiana płci - kim są transseksualiści?

Transseksualiści to ludzie, którzy biologicznie posiadają typową męską bądź żeńską anatomię, ale mają poczucie, że urodzili się w „niewłaściwym ciele”. Dla przykładu – osoba transseksualna to taka, która pomimo żeńskiej anatomii czuje, że jest mężczyzną. Wielu transseksualistów twierdzi, że czują się niekomfortowo ze swoją biologiczną płcią i związanym z nią społecznym postrzeganiem tej płci. Doświadczają uczucia uwięzienia w ciele, z którym nie chcą się identyfikować.

Osoby transseksualne bardzo często doświadczają dyskryminacji, przemocy słownej i fizycznej. Również z tego powodu osoby o zaburzonej identyfikacji płciowej decydują się na zmianę płci.

2. Zmiana płci - zmiany fizyczne

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Przy zmianie płci z mężczyzny na kobietę kluczową rolę odgrywa zmiana genitaliów z męskich na żeńskie. Usuwane są jądra, a penis zazwyczaj zostaje odwrócony i zamieniony w pochwę. Łechtaczkę formuje się z żołędzi penisa, zaś z moszny tworzy się wargi sromowe. Ponieważ ludzkie ciało traktuje nową pochwę jak ranę, konieczna jest technika długoterminowego, stopniowego rozszerzania pochwy przy użyciu specjalnych protez.

Często zmiany płci są przeprowadzane również w obrębie twarzy, piersi, bioder. Niektóre osoby mogą zdecydować się na operację strun głosowych, tak aby zmienić barwę głosu. Przy operacji zmiany płci konieczna jest także terapia hormonalna. Aby móc otrzymać pozwolenie na terapię hormonalną, pacjent musi potwierdzić u lekarza, że jest w pełni świadomy i zdrowy psychicznie.

Badania pokazują, że oczekiwania pacjentów po operacji zmiany płci zostają spełnione na poziomie emocjonalnym oraz społecznym. Mimo że zmiana genitaliów czasem wiąże się z rozczarowaniem w sferze fizycznej i seksualnej, to większość pacjentów zgłasza poprawę życia seksualnego.

3. Zmiana płci - orientacja seksualna a tożsamość płciowa

Warto zaznaczyć, że orientacja płciowa i tożsamość płciowa to dwa różne pojęcia. Orientacja seksualna to fizyczne, romantyczne i emocjonalne zainteresowanie inną osobą, zaś tożsamość płciowa to poczucie bycia mężczyzną lub kobietą. Osoby transpłciowe mogą być lesbijkami, gejami, biseksualistami, tak samo jak osoby, które nie są transseksualne.

Transseksualiści często zaczynają podkreślać swoją preferowaną płeć w miejscach, w których czują się bezpieczni. Zazwyczaj pracują w zawodach kulturowo przypisanych do preferowanej przez nich płci. Dlatego że proces zmiany płci jest niezwykle trudny, transseksualiści często wybierają metodę małych kroków przy okazywaniu swojej orientacji płciowej – zaczynają ubierać się w sposób charakterystyczny dla płci, którą chcieliby posiadać, zmieniają imię, stosują terapię hormonalną.

Liczba osób transseksualnych jest trudna do oszacowania głównie dlatego, że nie istnieją żadne badania populacyjne dotyczące tożsamości płciowej. Każdy transseksualista jest inny i inaczej wyobraża sobie wyrażanie swojej płciowości. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie osoby z zaburzeniem identyfikacji płciowej znalazły wykwalifikowanych lekarzy, posiadających doświadczenie i mogących pomóc im w odnalezieniu akceptacji w społeczeństwie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze