Trwa ładowanie...

Opokan Forte – wskazania, dawkowanie, skład i skutki uboczne

Avatar placeholder
27.06.2023 12:23
Opokan Forte stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawowym zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów
Opokan Forte stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawowym zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów (Adobe Stock)

Opokan Forte to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jego substancją czynną jest meloksykam należący do grupy NLPZ. Jakie są wskazania do jego stosowania? Czy jest dostępny bez recepty? O czym pamiętać podczas leczenia?

spis treści

1. Co to jest Opokan Forte?

Opokan Forte to preparat, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy oksykamów. Jego substancją czynną jest meloksykam, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie działa przeciwdrobnoustrojowo.

Meloksykam przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji wpływającym na rozwój stanu zapalnego. Działanie meloksykamu polega przede wszystkim na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy-2 (COX-2). W efekcie zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej, takiej jak obrzęk, podwyższona temperatura, ból, sztywność stawów.

Substancja dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest w ciągu 5-6 godzin po podaniu.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Wskazania do stosowania tabletek Opokan Forte

Opokan Forte jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu objawowym zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów oraz długotrwałym leczeniu objawowym reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Kluczowe jest stosowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres. To zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

2. Opokan Forte – zamienniki i preparaty

Opokan Forte występuje w dwóch opakowaniach różnej wielkości. To:

  • Opokan Forte 15 mg – 10 tabletek,
  • Opokan Forte 15 mg – 30 tabletek.

Substancją czynną leku jest meloksykam (Meloxicamum). Jedna tabletka zawiera 15 mg meloksykamu (Meloxicamum) oraz substancje pomocnicze. Informacje na ten temat zawiera ulotka.

Preparat jest lekiem wydawanym ze wskazań lekarza. Opokan Forte bez recepty nie jest dostępny.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające meloksykam to:

  • Opokan (tabletki), Opokan FAST (roztwór do wstrzykiwań),
  • Aglan 15 (tabletki), Aglan (roztwór do wstrzykiwań),
  • Aspicam (tabletki), Aspicam Bio (tabletki),
  • Mel (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Mel Forte (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej),
  • Melobax 15 (tabletki),
  • Meloxistad (tabletki),
  • Moilec (tabletki),
  • Movalis (tabletki), Movalis (roztwór do wstrzykiwań),
  • Remolexam (tabletki),
  • Trosicam (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej).

3. Opokan Forte – dawkowanie

Opokan Forte ma postać tabletek, jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy zażywać podczas posiłku, popijając wodą.

Jeśli chodzi o dawkowanie, zależy ono od wskazania. I tak na przykład:

  • zaostrzenie choroby zwyrodnieniowej stawów wymaga podania 7,5 mg raz na dobę, choć możliwe jest zwiększenie dawki do 15 mg raz na dobę,
  • reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa wymaga podania 15 mg raz na dobę, choć lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg na dobę w przypadku zadowalającej odpowiedzi terapeutycznej.

Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi 15 mg.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Opokan Forte

Opokan Forte nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, w każdej sytuacji, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na inne NLPZ, ale i:

5. Opokan Forte – skutki uboczne

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Opokan Forte? Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak nudności, wymioty, niestrawność, ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej lub przełyku, krwawienie z przewodu pokarmowego oraz chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, także zaburzenia czynności nerek, zatrzymanie sodu i wody, obrzęki.

Często występują zaburzenia hematologiczne, takie jak niedokrwistość, kołatanie serca, niewydolność serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego z zaczerwienieniem twarzy. Może również pojawić się świąd, wysypka, pokrzywka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze