Opokan – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Opokan to lek przeciwzapalny i lek przeciwbólowy. Stosowany jest zazwyczaj w bólach związanych z chorobą reumatoidalną. Opokan wydawany jest bez recepty. Jaka jest jego substancja czynna? Czy Opokan może wywołać działania niepożądane i czy każdy może go zażywać?
1. Jaki jest skład i działanie leku Opokan?
Meloksykam jest substancją czynną leku Opokan. Jako niesteroidowy lek przeciwzapalny wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Meloksykam hamuje działanie cyklooksygenaz.
Substancja czynna Opokanu nie wykazuje natomiast działania przeciwdrobnoustrojowego. Jej działanie polega na zmniejszaniu obrzęków, obniżaniu temperatury, zmniejszaniu sztywności i bólu kości i stawów. Opokan to lek, który dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego.
2. Wskazania do stosowania
Bóle kości, stawów i mięśni, które występują w reumatoidalnym zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów to główne wskazania do przyjmowania leku Opokan. Lek można przyjmować, by złagodzić objawy chorób reumatoidalnych, np. zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.
3. Przeciwwskazania leku Opokan
Lek Opokan nie zawsze i nie przez każdego może być przyjmowany. Główne przeciwwskazanie do przyjmowania Opokanu to przede wszystkim uczulenie na substancję czynną. Opokanu nie mogą zażywać kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią – meloksykam przenika bowiem do mleka matki i przez łożysko.
Jakie są jeszcze przeciwwskazania do przyjmowania leku Opokan? Jego stosowanie wyklucza uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub na inne leki z grupy NLPZ. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy również wyklucza przyjmowanie leku. Inne przeciwwskazania do zażywania Opokanu to krwawienia z przewodu pokarmowego, niewydolność wątroby, niewydolność serca i niewydolność nerek. Opokan nie jest też zalecany u młodych osób, które nie skończyły 15. roku życia.
4. Jak dawkować lek
Dawkowanie Opokanu jest ustalone przez producenta. Zazwyczaj zażywa się jedną tabletkę raz na dobę. Opokan ma postać tabletek. Zażywa się go doustnie, podczas posiłku. Lek popija się niewielką ilością wody. Nie można też przekraczać określonych dawek, gdyż nie wpłynie to korzystnie na przebieg leczenia. Jeśli nie skonsultujesz się z lekarzem, nie przyjmuj Opokanu dłużej niż 7 dni.
Zobacz także:
5. Skutki uboczne
Najczęstszymi skutkami ubocznymi przyjmowania leku Opokan są: ból głowy, ból brzucha, nudności i wymioty, zaparcia, biegunka, świąd skóry, obrzęki, niestrawność, niedokrwistość. Rzadko pojawiają się leukopenia i małopłytkowość.
Inne niezbyt częste działania niepożądane stosowania leku Opokan to szumy uszne, kołatanie serca, zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, pokrzywka, hiperkaliemia.
Reakcje anafilaktyczne, zaburzenia nastroju, zaburzenia widzenia, zapalenie jelita grubego to bardzo rzadko występujące skutki uboczne po stosowaniu Opokanu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.