Opracowali szybki test na zawał. "Może on uratować życie"
Czy można przewidzieć ryzyko zawału serca? Według Szwedów owszem i niepotrzebne do tego są specjalistyczne badania czy aparatury. Naukowcy opracowali krótki test obejmujący 14 pytań. Wystarczy na nie odpowiedzieć z ręką na sercu.
1. "Zawał serca pojawia się znienacka"
Zespół naukowców ze Szwecji opracował test zawierający 14 pytań, które obejmują wiek, płeć, wagę, ale też ciśnienie krwi czy poziom lipidów. Znajduje się w nim także pytanie o palenie tytoniu i historię chorób w rodzinie. Badacze orzekli, że wykonanie testu powinno trwać od pięciu do ośmiu minut. Ma pomóc w ocenie ryzyka zawału serca, bo ten może przyjść bez ostrzeżenia.
- Zawał serca często pojawia się znienacka — tłumaczy fizjolog kliniczny Göran Bergström w tekście opublikowanym na oficjalnej stronie Uniwersytetu w Göteborgu. — Wiele osób, którym grozi zawał serca, jest pozornie zdrowych i bezobjawowych, ale ma złogi lipidów w tętnicach wieńcowych.
Naukowcy przeprowadzili test na ponad 25 tys. osób w wieku od 50 do 64 lat. Uczestnicy badania wypełniali kwestionariusz, a wyniki testu porównano ze skanami tomografii komputerowej. Wyniki eksperymentu były imponujące.
2. Skuteczny jak pomiar ciśnienia i badania krwi
Okazało się, że test "wyłapał" 64,6 proc. osób o najwyższym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych. Podobny wynik dają badania oparte na pomiarze ciśnienia krwi oraz badań laboratoryjnych. To oznacza, że kwestionariusz może być przełomem w diagnostyce chorób układu krążenia.
- Jeśli uda nam się sprawić, że test będzie powszechnie dostępny w służbie zdrowia, może on uratować życie i zapobiec cierpieniu, pomagając nam zidentyfikować osoby, które są narażone na wysokie ryzyko zawału serca lub które są obecnie niedostatecznie leczone - wyjaśnia Bergström.
Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce. Dane Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wskazują, że każdego roku tylko zawał mięśnia sercowego zabija aż 15 tys. Polaków.
Wielu z nich nie ma pojęcia, że choruje, wciąż też jest za mała świadomość czynników ryzyka. Do tych natomiast zalicza się:
- cukrzycę,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie tytoniu,
- wiek - u mężczyzn po 45. r.ż. rośnie ryzyko, u kobiet po 55 r.ż.,
- nadciśnienie tętnicze,
- dyslipidemię,
- otyłość bądź zespół metaboliczny,
- przewlekły stres.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.