Trwa ładowanie...

Organizm wysyła "czerwone flagi". Ten objaw może wskazywać na nowotwór

Jeżeli obok bólu szyi pojawia się gorączka, sztywność karku, ból głowy może to świadczyć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Konieczna jest pilna konsultacja
Jeżeli obok bólu szyi pojawia się gorączka, sztywność karku, ból głowy może to świadczyć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Konieczna jest pilna konsultacja (Getty Images)

Dane GUS wskazują, że ból szyi i karku zajmuje trzecie miejsce pod względem częstotliwości występowania wśród chorób przewlekłych w Polsce. W dużej mierze pracujemy na te dolegliwości sami poprzez coraz bardziej siedzący tryb życia. Podczas siedzenia mięśnie są w ciągłym napięciu, a w konsekwencji może dojść do zwyrodnień stawów kręgosłupa. Ból w okolicach szyi może też sygnalizować inne poważne choroby. Co powinno być dla nas sygnałem alarmowym?

spis treści

1. "Tech-neck", czyli technologiczna szyja

Dotkliwy ból szyi pulsujący aż do ramion, sztywność karku, napięcie mięśni to zmora wielu pacjentów. Problem dotyczy przede wszystkim osób, które spędzają wiele godzin pracując przed komputerem, albo w ogóle prowadzą siedzący tryb życia na skutek czego dochodzi do ograniczenia ruchomości kręgosłupa szyjnego. To skutkuje obciążeniem mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa oraz mięśni karku.

- Przyczyn oczywiście jest bardzo wiele, jednak najczęstszym powodem takich dolegliwości u moich pacjentów jest praca przy komputerze. Problem jest na tyle powszechny, że został nazwany "tech-neck", czyli technologiczna szyja. Mówimy tutaj o sytuacji, kiedy głowa jest mocno wysunięta do przodu względem ciała, co niestety niejednokrotnie ma miejsce w trakcie pracy przy komputerze lub podczas używania smartfona - wyjaśnia Katarzyna Gil, fizjoterapeutka specjalizująca się w terapii głowy i szyi, Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne ORTO J.J. Sobol.

Zobacz film: ""Pytanie mamy" - wywiad z uroginekolożką Joanną Mróz"

- Kolejną, częstą przyczyną jest stres i przewlekłe zmęczenie, te czynniki mają również ogromny wpływ na dolegliwości w tym obszarze ciała - dodaje ekspertka.

Jedną z konsekwencji może być rozwój choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego kręgosłupa. Pacjenci cierpiący na tę przypadłość poza bólem narzekają na sztywność i problemy z poruszaniem szyją. Czasami mają trudności z odwróceniem głowy czy schyleniem. Charakterystyczne jest to, że dolegliwości nasilają się rano, tuż po przebudzeniu.

Ból karku i głowy może być związany z przewlekłym stresem
Ból karku i głowy może być związany z przewlekłym stresem (Getty Images)

2. Ból szyi i karku – jakie mogą być przyczyny?

Określenie dokładnych przyczyn dolegliwości wymaga szczegółowej analizy stanu pacjenta, bo w zasadzie każda choroba może wywoływać ból karku.

- Przyczyn bólu karku jest bardzo dużo: infekcje, kręcz karku, choroby zapalne, nowotwory pierwotne i przerzutowe, choroby reumatyczne, choroby gastroenterologiczne, choroby sercowo-naczyniowe - wymienia w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Bartosz Fiałek, reumatolog, zastępca dyrektora ds. medycznych w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku.

Ból szyi może wynikać z "przewiania", może być jednym z objawów infekcji, może dojść do zajęcia mięśni np. odcinka kręgosłupa szyjnego. Może ujawnić się również w przebiegu problemów laryngologicznych np. zapalenia ucha albo problemów stomatologicznych - zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego.

- Przyczyn bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym może być naprawdę bardzo dużo - od błahych do poważnych. Mamy pacjentów, którzy w przebiegu infekcji wirusowych zgłaszają ból stawów i mięśni zlokalizowanych w odcinku szyjnym. Dolegliwości stawowe kręgosłupa szyjnego towarzyszą też różnym chorobom autoimmunologicznym. Ból szyi może również być wynikiem urazu, np. po wypadku, kiedy ktoś uderzy w tył naszego auta często dochodzi do urazu typu smagnięcia biczem, kiedy najpierw występuje uraz zgięciowy, a później przeprost. Po takim wypadku szyja może boleć nawet przez kilka tygodni - wyjaśnia lekarz.

3. Ból karku przy chorobach nowotworowych

Doktor Fiałek przekonuje, żeby nie lekceważyć tego typu dolegliwości, bo ból karku może być też niespecyficznym objawem bardzo groźnych schorzeń.

- Są pacjenci, którzy w przebiegu zawału mięśnia sercowego zgłaszają promieniowanie do kręgosłupa szyjnego z jego bólem. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów może dojść do podwichnięcia zęba obrotnika czyli drugiego kręgu szyjnego, co może być stanem zagrażającym życiu. Również w przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych możemy obserwować sztywność karku, która jest jednym z objawów oponowych - tłumaczy ekspert i jednocześnie dodaje, że w niektórych przypadkach dolegliwości w obrębie szyi mogą być związane z chorobami onkologicznymi.

- W przypadku chorób nowotworowych może dojść do przerzutu do kręgów szyjnych, ale również pierwotny nowotwór może być zlokalizowany w tej okolicy - przypomina doktor Fiałek.

Jednym z pierwszych objawów raka głowy, ucha czy szyi jest powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, które wynika z przerzutów. Szacuje się, że ten typ nowotworów rocznie dotyka ok. 6 tys. Polaków. Co powinno być dla pacjenta sygnałem alarmowym wskazującym, że konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem?

- Ból to zawsze objaw alarmowy. Myślę, że każdy z nas jest w stanie w podstawowym ujęciu ocenić, czy go przewiało i dlatego boli go szyja, czy się uderzył, czy nie znamy możliwego pochodzenia bólu. Szukamy pomocy, kiedy objawy utrzymują się długo lub nie potrafimy wytłumaczyć ich przyczyny, także jeżeli towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, np. pojawia się gorączka, sztywność karku, boli nas głowa - to może wskazywać m.in. na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wówczas po pomoc specjalistyczną należy zgłosić się niezwłocznie. Podobnie w przypadku, kiedy poza bólem szyi dochodzi do utraty masy ciała lub nocnych potów, czyli pojawienia się tzw. czerwonych flag - ostrzega lek. Bartosz Fiałek.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze