Trwa ładowanie...

Orthopnoe - co to jest i kiedy wymaga leczenia

Orthopnoe to z greki "właściwe oddychanie". Zjawisko to est charakterystyczne dla osób, któe zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego albo sercowo-naczyniowego. Nie jest to w zasadzie żadna jednostka chorobowa ani jej objaw. Dowiedz się, czym jest orthopnoe i czy dotyczy także Ciebie.

Zobacz film: "W jakim stanie są płuca Polaków?"

spis treści

1. Co to jest orthopnoe

Sam termin orthopnoe pochodzi z języka greckiego i oznacza "właściwe oddychanie". Nie jest to żadna choroba ani schorzenie, a bardziej zjawisko, które dotyczy większości osób, które borykają się z problemami zdrowotnymi, których objawem są duszności i problemy z oddychaniem.

Orthpnoe to właściwie pozycja, jaką przyjmuje ciało chorego, aby umożliwić sobie pełny, zdrowy wdech. Może być to pozycja stojąca lub siedząca, rzadko leżąca. Najcześciej wygląda ona podobnie u większości pacjentów.

Najczęściej u osób z orthopnoe objawy duszności nasilają się w pozycji leżącej, a także w nocy.

2. Jak wygląda orthopnoe

Osoby z prthopnoe zazwyczaj przyjmują taką samą pozycję, aby wziąć pełny wdech i uspokoić oddech. Zwykle pochylają oni tułów lekko do przodu, często także jednocześnie opierają ręce na płaskiej powierzchni, aby zaangażować więcej mięśni do pracy. Nazywa się to pozycją ortopnoiczną.

W przypadku niewydolności oddechowej, orthopnoe może wywołać zasinienie w okolicach ust, oddech może być płytki i przyspieszony. Zwykle jest to związane z reakcją organizmu na zmniejszenie nasycenia krwi tlenem - obserwuje się to w przebiegu chorób serca i płuc. Wóczas zwykły oddech przerywany jest głębokimi wdechami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Orthopnoe w diagnostyce chorób

Obserwację pozycji, jaką przyjmuje pacjent w celu poprawy przepływu powietrza i usprawnienie brania pełnych wdechów, wykorzystuje się także do diagnostyki.

Pozycja, jaką przyjmuje pacjent może być pomocna w diagnozowaniu przyczyny pojawiania się duszności i kłopotów z oddychaniem.

Przykładowo, osoba, która pochyla się w celu wykonywania częstszych i bardziej głębokich oddechów, najczęściej zmaga się z chorobami serca i orthopnoe może być ich objawem.

4. Możliwe przyczyny orthopnoe

Zjawisko orthopnoe może wskazywać na wiele rozwijających się schorzeń i zaburzeń pracy układu sercowego czy oddechowego. Najczęściej to one są przyczyną pojawiania się tego odruchu przyjmowania odpowiedniej pozycji podczas oddychania.

Najczęściej orthopnoe może wskazywać na:

 • niewydolność serca
 • dychawicę sercową
 • wady serca (np. niedomykalność zastawki mitralnej)
 • zapalenie osierdzia
 • astma oskrzelowa
 • POCHP
 • alergie wziewne
 • gruźlica
 • mukowiscydoza

5. Co robić, kiedy występuję orthopnoe?

Jeśli podejrzewa się jakąś chorobę serca lub układu oddechowego, lekarz najczęściej zleca wykonanie badań obrazowych, takich jak RTG klatki piersowej, pozwalające ocenić stan płuc i sylwetkę serca. Często wykonuje się także echo serca, w celu oceny ogólnego stanu mięśnia, jego anatomii i podstawowych czynności.

Podczas diagnostyki szuka się takich przyczyn wystąpienia orthopnoe, jak np.:

 • obrzęki płuc
 • poszerzenie sylwetki serca
 • płyn w jamach opłucnowych
 • obniżoną sprawność jednej z komór serca
 • poszerzenie lewej lub prawej komory

Jeśli istnieje podejrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), konieczne jest także wykonanie spirometrii.

6. Leczenie orthopnoe

Przyjmowanie przez pacjenta pozycji orthopnoe leczy się zaraz po wykryciu przyczyny powstania tego zjawiska. Podstawą jest przyjmowanie leków rozszerzających oskrzela, czyli tzw. beta-mimetyków. W przypadku astmy dodatkowo podaje się glikokortykoidy.

W przypadku stwierdzenia niewydolności krążenia zwykle konieczna jest tlenoterapia, reparacja wad zastawkowych, a nawet transplantacja serca. Wszystko zależy od bezpośredniej przyczyny występowania zjawiska orthopnoe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.