Trwa ładowanie...

Osiwiał i zmieniła się jego osobowość. Wszystko przez niedobór tej witaminy

Kiedy jej brakuje, organizm wysyła wyraźne sygnały. To przeważnie zmęczenie i osłabienie, a w poważniejszych przypadkach - między innymi problemy z sercem i anemia. Niedobór witaminy B12 może też znacząco wpływać na psychikę. Przekonał się o tym pacjent jednego ze szpitali w Indiach, u którego stwierdzono nawet zmianę osobowości.

spis treści

1. Niezastąpiona witamina B12

Witamina B12 odgrywa niezwykle ważną rolę w orgnizmie i jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego. Zapobiega niedokrwistości (uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek), wpływa na pamięć, zdolność koncentracji i uczenia się. Zapewnia dobry nastrój i równowagę psychiczną. Pobudza apetyt, ułatwia przemianę żelaza, zmniejsza poziom lipidów we krwi.

Zobacz film: "Niedobór witaminy B12. Jakie są objawy?"
Niedobór witaminy B12 może mieć bardzo poważne skutki
Niedobór witaminy B12 może mieć bardzo poważne skutki (Getty Images)

Dlatego powinno się dbać o jej prawidłowy poziom w organizmie. Zalecane dawkowanie witaminy B12 to: 2 mikrogramy dla zdrowych dorosłych, 2,2 mikrograma dla kobiet w ciąży oraz 2,6 mikrograma dla matek karmiących. Głównym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego. Występuje ona w mięsie wołowym, podrobach, rybach, owocach morza, a także mleku, serach i jajach.

Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki w diecie, konieczna jest suplementacja (tabletki, a przy długotrwałym niedoborze - zastrzyki).

2. Niedobór witaminy B12 - skutki

Początkowe objawy niedoboru witaminy B12 są nietypowe i mogą być bagatelizowane. To m.in. zmęczenie, ospałość, zaburzenia snu, częste zmiany nastroju. Niestety, objawy mogą się nasilać i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Skutkiem może być:

 • anemia,
 • drgawki,
 • duszności,
 • arytmia, a nawet niewydolność serca,
 • biegunki,
 • stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i języka,
 • zaburzenia pamięci i koncentracji,
 • zaburzenia równowagi,
 • stany depresyjne i zaburzenia lękowe.

3. Nietypowy przypadek niedoboru witaminy B12

O tym, jak poważne mogą być skutki niedoboru witaminy B12, przekonał się 55-letni pacjent szpitala w Ispat w Indiach. Mężczyzna trafił na oddział ratunkowy po tym, jak upadł przed przychodnią, w której był umówiony na wizytę z psychiatrą.

Jego przypadek ze względu na ekstremalne objawy został opisany w "Journal of Psychiatry". Mężczyzna miał "rzadkie połączenie zaostrzonych objawów psychicznych, zaniku mózgu, ciężkiej anemii z niewydolnością wieńcową i przedwczesnego siwienia".
Miał też zaburzenia pamięci i mowy, a także zmienioną osobowość - stał się apatyczny, wycofany i przygnębiony.

"Witamina bierze udział w proliferacji, dojrzewaniu i regeneracji komórek nerwowych. Stąd dysfunkcja poznawcza może być przejawem dysfunkcji neuronów korowych" - wskazano w artykule.

Lekarze zaczęli podawać pacjentowi witaminę B12 w zastrzykach (1000 mikrogramów dziennie) i bardzo szybko zauważyli poprawę. Najszybciej zniknęło osłabienie, a pozostałe objawy - po około miesiącu. Po roku wyniki tomografii komputerowej, a także parametry hematologiczne i biochemiczne wróciły do normy.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza