Osiwiał i zmieniła się jego osobowość. Wszystko przez niedobór tej witaminy
Kiedy jej brakuje, organizm wysyła wyraźne sygnały. To przeważnie zmęczenie i osłabienie, a w poważniejszych przypadkach - między innymi problemy z sercem i anemia. Niedobór witaminy B12 może też znacząco wpływać na psychikę. Przekonał się o tym pacjent jednego ze szpitali w Indiach, u którego stwierdzono nawet zmianę osobowości.
1. Niezastąpiona witamina B12
Witamina B12 odgrywa niezwykle ważną rolę w orgnizmie i jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego. Zapobiega niedokrwistości (uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek), wpływa na pamięć, zdolność koncentracji i uczenia się. Zapewnia dobry nastrój i równowagę psychiczną. Pobudza apetyt, ułatwia przemianę żelaza, zmniejsza poziom lipidów we krwi.
Dlatego powinno się dbać o jej prawidłowy poziom w organizmie. Zalecane dawkowanie witaminy B12 to: 2 mikrogramy dla zdrowych dorosłych, 2,2 mikrograma dla kobiet w ciąży oraz 2,6 mikrograma dla matek karmiących. Głównym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego. Występuje ona w mięsie wołowym, podrobach, rybach, owocach morza, a także mleku, serach i jajach.
Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki w diecie, konieczna jest suplementacja (tabletki, a przy długotrwałym niedoborze - zastrzyki).
2. Niedobór witaminy B12 - skutki
Początkowe objawy niedoboru witaminy B12 są nietypowe i mogą być bagatelizowane. To m.in. zmęczenie, ospałość, zaburzenia snu, częste zmiany nastroju. Niestety, objawy mogą się nasilać i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Skutkiem może być:
- anemia,
- drgawki,
- duszności,
- arytmia, a nawet niewydolność serca,
- biegunki,
- stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i języka,
- zaburzenia pamięci i koncentracji,
- zaburzenia równowagi,
- stany depresyjne i zaburzenia lękowe.
3. Nietypowy przypadek niedoboru witaminy B12
O tym, jak poważne mogą być skutki niedoboru witaminy B12, przekonał się 55-letni pacjent szpitala w Ispat w Indiach. Mężczyzna trafił na oddział ratunkowy po tym, jak upadł przed przychodnią, w której był umówiony na wizytę z psychiatrą.
Jego przypadek ze względu na ekstremalne objawy został opisany w "Journal of Psychiatry". Mężczyzna miał "rzadkie połączenie zaostrzonych objawów psychicznych, zaniku mózgu, ciężkiej anemii z niewydolnością wieńcową i przedwczesnego siwienia".
Miał też zaburzenia pamięci i mowy, a także zmienioną osobowość - stał się apatyczny, wycofany i przygnębiony.
"Witamina bierze udział w proliferacji, dojrzewaniu i regeneracji komórek nerwowych. Stąd dysfunkcja poznawcza może być przejawem dysfunkcji neuronów korowych" - wskazano w artykule.
Lekarze zaczęli podawać pacjentowi witaminę B12 w zastrzykach (1000 mikrogramów dziennie) i bardzo szybko zauważyli poprawę. Najszybciej zniknęło osłabienie, a pozostałe objawy - po około miesiącu. Po roku wyniki tomografii komputerowej, a także parametry hematologiczne i biochemiczne wróciły do normy.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.