NewsyNadciśnieniowcu, jesteś w górach? Kardiolog ma dla ciebie jedną radę

Nadciśnieniowcu, jesteś w górach? Kardiolog ma dla ciebie jedną radę

Osoby z wysokim ciśnieniem nie w każdych warunkach czują się dobrze. Do takich miejsc należą rejony górskie, położone na dużych wysokościach. Jak przypomina kardiolożka Beata Wodejko-Kucharska, nadciśnieniowcy w czasie zimowego wypoczynku powinni zwrócić szczególną uwagę swoje zdrowie.

Lekarka ostrzega nadciśnieniowców
Lekarka ostrzega nadciśnieniowców
Źródło zdjęć: © Getty Images/Instagram

Jesteś w górach? Zmierz ciśnienie

Osoby z nadciśnieniem powinny wyjątkowo uważać na swoje samopoczucie podczas zimowego pobytu w górach. Na Instagramie poruszyła ten temat @beata_od_serca. Pod tym pseudonimem kryje się lek. Beata Wodejko-Kucharska – mama, żona i lekarka-kardiolożka. Na swoich profilach w social mediach dzieli się treściami związanymi z życiem rodzinnym i medycyną.

Ekspertka przypomina, że osoby z nadciśnieniem tętniczym, które spędzają ferie w górach, powinny regularnie mierzyć ciśnienie. "W trakcie pobytu w górach, szczególnie na wysokościach powyżej 2500 m n.p.m., może nastąpić wzrost wartości ciśnienia tętniczego. Warto o tym wiedzieć i szczególnie wtedy monitorować wartości swojego ciśnienia tętniczego" - przestrzega Wodejko-Kucharska.

"Warto też przed wyjazdem zapytać swojego lekarza, jaki lek zażyć doraźnie lub jak zwiększyć dawki zażywanych leków" - radzi specjalistka.

Nadciśnienie tętnicze. Historia Kamila

Osoby z nadciśnieniem powinny kontrolować ciśnienie na urlopie w górach
Osoby z nadciśnieniem powinny kontrolować ciśnienie na urlopie w górach© Getty Images

Nadciśnienie to problem wielu Polaków

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej powszechnych schorzeń w Polsce i stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 2020 roku nadciśnienie tętnicze dotyczyło około 9,94 miliona dorosłych Polaków. Szacuje się, że nadciśnienie występuje u ponad 30 proc. dorosłych mieszkańców Polski.

Czynniki ryzyka prowadzące do zbyt wysokich wartości ciśnienia wiążą się często z nieodpowiednim stylem życia: używkami, stresem, siedzącym trybem życia i brakiem ruchu, związaną z tym otyłością oraz nadmiernym spożyciem soli.

W 2019 roku ponad 56 proc. społeczeństwa w Polsce cierpiało na otyłość. Prognozy na 2025 rok przewidują wzrost tych wartości do odpowiednio 26 proc. i 30 proc. Przeciętne dzienne spożycie sodu w Polsce przekracza niemal dwukrotnie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak:

Wysoka częstość występowania oraz poważne konsekwencje zdrowotne sprawiają, że nadciśnienie tętnicze jest jednym z kluczowych problemów w Polsce, które wymagają działań profilaktycznych i terapeutycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Instagram

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie