Trwa ładowanie...

Osoby zażywające tabletki na zgagę są bardziej narażone na groźne choroby

Avatar placeholder
12.01.2016 16:20
Osoby zażywające tabletki na zgagę są bardziej narażone na groźne choroby
Osoby zażywające tabletki na zgagę są bardziej narażone na groźne choroby (Zdjęcie tabletek / Shutterstock )

CHCESZ UNIKNĄĆ ZGAGI? UWAŻAJ NA DIETĘ

Na powstanie zgagi wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest dieta - niektóre z produktów mogą sprzyjać zwiększonej produkcji kwasów żołądkowych. Sprawdź, co jeść, a czego unikać, by nie dopuścić do nieprzyjemnego palenia w przełyku.

Wyniki najnowszych badań sugerują, że osoby zażywające popularne tabletki na zgagę, narażają się na poważne problemy z nerkami. Zwiększa się u nich ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób tego narządu.

Tabletki na zgagę, zaliczane do tzw. inhibitorów pompy protonowej (IPP), czyli grupy leków najczęściej przepisywanych pacjentom cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego, głównie wrzody żołądka i dwunastnicy, mogą mieć groźne skutki uboczne. Stosowane regularnie narażają na rozwój zagrażającej życiu niewydolności nerek. Autorzy badania, eksperci z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore, zaznaczają, że tego typu preparaty uważane były dotąd za bezpieczne, dlatego cieszyły się sporą popularnością.

– Biorąc pod uwagę powszechne stosownie IPP, nawet stosunkowo rzadko występujące działania niepożądane mogą mieć wpływ na dużą liczbę osób – zaznacza dr Morgan Gramy, główny autor badania.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Działanie IPP polega na ograniczeniu aktywności błony śluzowej żołądka produkującej nadmierne ilości kwasu. Dzięki temu zapobiegają wrzodom i chorobie refluksowej objawiającej się m.in. uciążliwą zgagą. Testy dr Gramy pozwoliły ustalić, że ich regularne zażywanie może doprowadzić do śródmiąższowego zapalenia nerek. Już wcześniej dowiedziono natomiast, że tego typu tabletki mają związek z nadwagą, podwyższonym poziomem cholesterolu oraz zbyt wysokim ciśnieniem krwi, które także przyczynia się do problemów z nerkami.

Trwające 14 lat testy dowiodły, że w grupie 332 osób regularnie sięgających po IPP odnotowano 56 przypadków przewlekłej choroby nerek. Obliczono, że w ciągu roku spośród 1000 osób zażywających IPP na tego typu schorzenie zapada 14,2 osoby. Wśród takiej samej liczebnie grupy unikających takich pigułek chorych jest 10,7.

Przeznaczone m.in. do leczenia zgagi leki IPP zawierajace wysokie steżenie substancji czynnych, takich jak polplazor, omeprazol czy pantoprazol dostepne są w Polsce jedynie na receptę. Na własną rękę można kupić je na ogół w sutuacji, kiedy stężenie tych związków jest niższe - nie przekracza 20 mg. Są one jednak wykorzystywane jedynie w leczeniu objawowym. Pozwalają odczuć pacjentowi krótkotrwałą ulgę, jednak bez konsultacji ze specjalistą także nie można zażywać ich przez długi czas, o czym często zdajemy się zapominać.

Zdaniem ekspertów, zanim lekarz zaleci pacjentowi takie rozwiązanie lub zanim po tabletki sięgniemy na własną rękę, warto rozważyć inne sposoby walki ze zgagą. Najczęściej  jest ona bowiem wynikiem niezdrowego trybu życia – nadmiernej ilości alkoholu, papierosów, kawy czy tłustych, smażonych posiłków. Ukojenie może przynieść zatem zmiana niesprzyjających nawyków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze