Trwa ładowanie...

Ospa wietrzna u niemowlaka - objawy, drogi przenoszenia, leczenie

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus Varicella Zoster Virus
Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus Varicella Zoster Virus (123rf.com)

Ospa wietrzna u niemowląt występuje rzadko, częściej pojawia się u starszych dzieci. Zachorowanie na ospę w dzieciństwie chroni przed poważnymi powikłaniami w wieku późniejszym. Objawy ospy wietrznej przypominają początkowo infekcję wirusową, ale po pojawieniu się czerwonych plamek na ciele, które przekształcają się w pęcherzyki, chorobę łatwo jest zdiagnozować.

spis treści

1. Ospa wietrzna – charakterystyka

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus Varicella Zoster Virus. Bywa też nazywana wiatrówką, ze względu na możliwość przenoszenia wirusa przez wiatr nawet na kilkadziesiąt metrów. Do zarażenia dochodzi głównie drogą kropelkową. U dzieci choroba ma łagodny przebieg. Pierwsze objawy ospy wietrznej można zaobserwować dopiero po około trzech tygodniach od zarażenia. Choroba charakteryzuje się licznymi pęcherzykami, które powstają na skórze chorego.

Na ospę rzadziej chorują dzieci karmione piersią. Spowodowane to jest zawartością przeciwciał w mleku matki. Jeśli matka nie chorowała na ospę, dziecko jest bardziej podatne na zachorowanie.

2. Ospa wietrzna - objawy

Ospa wietrzna u dzieci wywołuje następujące objawy:

Zobacz film: "Choroba bostońska. Nie myl z ospą wietrzną"

Początkowe objawy ospy wietrznej u dzieci do złudzenia przypominają infekcję wirusową. Znakiem charakterystycznym ospy jest plamista wysypka. Wysypka u dzieci w czasie ospy pojawia się najpierw w okolicach tułowia, następnie na kończynach, szyi i skórze głowy. Grudkowate plamki w czerwonym kolorze stopniowo zamieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem.

Pęcherzyki z czasem zaczynają się zapadać, a na ich powierzchni pojawiają się strupki. Przez pewien czas (1-3 tygodnie) mogą powodować one niewielkie przebarwienia na skórze, które z czasem ustępują. Niekiedy plamki mogą pojawiać się także na narządach płciowych, w gardle, na jelitach i płucach. Wtedy ospie towarzyszy również powiększenie węzłów chłonnych i okolic potylicznych. Ospa wietrzna pozostaje zakaźna do momentu, w którym pęcherzyki pokryją się strupami.

Ospa wietrzna u niemowląt powoduje nieprzyjemne swędzenie i gorączkę. Małe dziecko w czasie ospy czuje nieodpartą potrzebę ciągłego drapania. Jeżeli jednak zdrapie sobie strupki, pozostaną na jego twarzy brzydkie bruzdy po ospie. Świąd skóry towarzyszący ospie wietrznej jest najbardziej dokuczliwy w porze nocnej, gdy organizm jest rozgrzany. Za całkowite ustąpienie ospy wietrznej uznaje się stan, w którym nie pojawiają się nowe ogniska zmian skórnych, a wszystkie powstałe strupki odpadną ze skóry.

3. Ospa wietrzna – diagnostyka

Po pojawieniu się na skórze pierwszych wykwitów wymagana jest wizyta lekarska. Zaraz po obejrzeniu wykwitów lekarz stwierdza czy jest to ospa czy spowodowany przez ten sam wirus półpasiec. Czasem przeprowadzane są dodatkowe badania serologiczne oraz wyrywające materiał genetyczny wirusa. Może być również pobrany płyn z pęcherzyków.

4. Ospa wietrzna – pielęgnacja

Podczas ospy wietrznej powinniśmy zastosować się do następujących zasad;

  • Często myj dziecku ręce;
  • Po myciu osuszaj delikatnie skórę, bez tarcia;
  • Codziennie przez kilka minut kąp dziecko w wodzie z nadmanganianiem;
  • Obetnij u dziecka paznokcie. Pomoże to zapobiec rozdrapywaniu pęcherzyków;
  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie dziecka;
  • W przypadku pęcherzy na narządach płciowych możesz przygotować nasiadówkę z dodatkiem rumianku.

5. Ospa wietrzna - drogi przenoszenia, leczenie

Ospa wietrzna u niemowląt pojawia się rzadko. Niemowlęta, których matki chorowały na tę chorobę, są uodpornione. Jeżeli zaś mama nie przeszła ospy, istnieje ryzyko, że ospa u dzieci wystąpi.

Ospa wietrzna u dzieci wymaga leczenia przeciwgorączkowego i zmniejszającego swędzenie. Strupki same odpadną po około ośmiu dniach. Nie będzie po nich śladu. Do tego czasu pilnuj, by dziecko się nie drapało. Ospa wietrzna u niemowląt może pozostawić po sobie blizny. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy dziecko rozdrapie pęcherzyki. Żeby zapobiec drapaniu w czasie ospy, obetnij mu paznokcie, a na noc zakładaj rękawiczki. Szczepienia na ospę wykonuje się u dzieci, które mają problemy z odpornością. Wirus ospy wietrznej pozostanie bowiem w organizmie na zawsze i może w przyszłości wywołać półpasiec.

Ospa wietrzna przebiega stosunkowo łagodnie u młodszych dzieci, ale w przypadków starszych dzieci i nastolatków ospa wietrzna grozi powikłaniami, wśród których najczęstsze jest ropne zapalenie skóry. Bardzo poważne powikłania po ospie wietrznej pojawiają się u osób dorosłych, dlatego optymalnym stanem jest przejście ospy wietrznej w dzieciństwie.

6. Ospa wietrzna – powikłania

Ospa wietrzna zazwyczaj przebiega łagodnie. Jednak u wcześniaków, niemowląt i dzieci powyżej 13 roku życia istnieje ryzyko wystąpienia zapalenia mózgu, opon mózgowych i płuc. Dodatkowymi powikłaniami związanymi z ospą wietrzną są:

  • Liszaj;
  • Róża;
  • Ropowica;
  • Zapalenie tkanki łącznej;
  • Sepsa;
  • TTS;
  • Zespół Gullaina-Barrego;
  • Porażenie nerwów czaszkowych;
  • Zespół móżdżkowej ataksji;
  • Zapalenie rdzenia kręgowego.

7. Ospa wietrzna – zapobieganie

Najlepszą metodą zapobiegającą zachorowaniu na ospę wietrzną jest szczepionka. Pierwszą szczepionkę można podać dziecku przed ukończeniem dziewiątego miesiąca życia. Osoby chore powinny być odseparowane, aby nie roznosić choroby.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze