Ospa wietrzna u niemowlaka - objawy, drogi przenoszenia, leczenie

Ospa wietrzna u niemowląt występuje rzadko, częściej pojawia się u starszych dzieci. Zachorowanie na ospę w dzieciństwie chroni przed poważnymi powikłaniami w wieku późniejszym. Ospa wietrzna to wirusowa choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. Objawy ospy wietrznej przypominają początkowo infekcję wirusową, ale po pojawieniu się czerwonych plamek na ciele, które przekształcają się w pęcherzyki, chorobę łatwo jest zdiagnozować. Ospie wietrznej towarzyszy uciążliwy świąd skóry, której drapanie może powodować pozostawanie blizn.

spis treści

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Ospa wietrzna - objawy

Ospa wietrzna u dzieci wywołuje następujące objawy:

Początkowe objawy ospy wietrznej u dzieci do złudzenia przypominają infekcję wirusową. Znakiem charakterystycznym ospy jest plamista wysypka. Wysypka u dzieci w czasie ospy pojawia się najpierw w okolicach tułowia, następnie na kończynach, szyi i skórze głowy. Grudkowate plamki w czerwonym kolorze stopniowo zamieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem.

UWAGA NA BOSTONKĘ!

Objawy typowe dla ospy z łatwością pomylić można z symptomami towarzyszącymi wirusowi bostońskiemu . Dowiedz się na czym polega ta choroba i jak uchronić przed nią swoje dziecko.

Pęcherzyki z czasem zaczynają się zapadać, a na ich powierzchni pojawiają się strupki. Przez pewien czas (1-3 tygodnie) mogą powodować one niewielkie przebarwienia na skórze, które z czasem ustępują. Niekiedy plamki mogą pojawiać się także na narządach płciowych, w gardle, na jelitach i płucach. Wtedy ospie towarzyszy również powiększenie węzłów chłonnych i okolic potylicznych. Ospa wietrzna pozostaje zakaźna do momentu, w którym pęcherzyki pokryją się strupami.

Ospa wietrzna u niemowląt powoduje nieprzyjemne swędzenie i gorączkę. Małe dziecko w czasie ospy czuje nieodpartą potrzebę ciągłego drapania. Jeżeli jednak zdrapie sobie strupki, pozostaną na jego twarzy brzydkie bruzdy po ospie. Świąd skóry towarzyszący ospie wietrznej jest najbardziej dokuczliwy w porze nocnej, gdy organizm jest rozgrzany. Za całkowite ustąpienie ospy wietrznej uznaje się stan, w którym nie pojawiają się nowe ogniska zmian skórnych, a wszystkie powstałe strupki odpadną ze skóry.

Co to jest świąd?
Co to jest świąd?

Dolegliwość, jaką jest świąd może mieć różne przyczyny i najczęściej zależy od umiejscowienia na ciele....

zobacz galerię

2. Ospa wietrzna - drogi przenoszenia, leczenie

Ospa wietrzna to choroba wirusowa. Jest niezwykle zakaźna. Wirus ospy wietrznej przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy więc chwila spędzona w towarzystwie osoby chorej na ospę wietrzną, by złapać zakażenie. Ospa wietrzna u niemowląt pojawia się rzadko. Niemowlęta, których matki chorowały na tę chorobę, są uodpornione. Jeżeli zaś mama nie przeszła ospy, istnieje ryzyko, że ospa u dzieci wystąpi.

Ospa wietrzna u dzieci wymaga leczenia przeciwgorączkowego i zmniejszającego swędzenie. Strupki same odpadną po około ośmiu dniach. Nie będzie po nich śladu. Do tego czasu pilnuj, by dziecko się nie drapało. Ospa wietrzna u niemowląt może pozostawić po sobie blizny. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy dziecko rozdrapie pęcherzyki. Żeby zapobiec drapaniu w czasie ospy, obetnij mu paznokcie, a na noc zakładaj rękawiczki. Szczepienia na ospę wykonuje się u dzieci, które mają problemy z odpornością. Wirus ospy wietrznej pozostanie bowiem w organizmie na zawsze i może w przyszłości wywołać półpasiec.

Ospa wietrzna przebiega stosunkowo łagodnie u młodszych dzieci, ale w przypadków starszych dzieci i nastolatków ospa wietrzna grozi powikłaniami, wśród których najczęstsze jest ropne zapalenie skóry. Bardzo poważne powikłania po ospie wietrznej pojawiają się u osób dorosłych, dlatego optymalnym stanem jest przejście ospy wietrznej w dzieciństwie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy