Trwa ładowanie...

Ostatni dzień na badania. Za niedotrzymanie terminu do 30 tys. zł kary

 Karolina Rozmus
28.12.2023 15:19
Ważna wiadomość dla Polaków. Mija termin ważności badań i szkoleń
Ważna wiadomość dla Polaków. Mija termin ważności badań i szkoleń (Getty Images)

28 grudnia 2023 roku to ostatni dzień na wykonanie zaległych badań z zakresu medycyny pracy, w tym dniu wygasają też orzeczenia lekarskie. Za niedotrzymanie terminu pracodawcy grożą kary, a pracownik nie może podjąć pracy.

spis treści

1. 28 grudnia mija termin. Pamiętaj o badaniach

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w związku z pandemią, to jest na czas trwania zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii obowiązek kierowania pracowników na obowiązkowe badania lekarskie został zawieszony.

Dodatkowo wydłużono ważność orzeczeń lekarskich, która upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., na okres nie dłuższy niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Zobacz film: "Jakie choroby królują? Lekarz wskazuje jedną, najczęściej ignorowaną"

1 lipca 2023 roku stan zagrożenia epidemicznego w Polsce został odwołany i od tego momentu rozpoczęło się odliczanie do upływu terminu ważności badań z zakresu medycyny pracy oraz orzeczeń lekarskich w ramach badań wstępnych, okresowych i kontrolnych.

2. Za niedotrzymanie terminu grzywny. Nawet 30 tys. zł

"Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków, o których mowa powyżej, i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu" - informuje PIP.

28 grudnia 2023 r. upływa termin ważności badań z zakresu medycyny pracy
28 grudnia 2023 r. upływa termin ważności badań z zakresu medycyny pracy (Getty Images)

To oznacza, że wraz z końcem dnia 28 grudnia mija termin na wykonanie obowiązkowych badań. Dodatkowo to ostatni dzień na wykonanie zaległych szkoleń BHP. W przypadku braku badań oraz szkoleń pracownicy w świetle prawa nie mogą zostać dopuszczeni do pracy.

Niedotrzymanie obowiązku związanego z wymogami określanymi przez Państwową Inspekcję Pracy oznacza widmo nałożenia na pracodawcę kar, w tym grzywny w wysokości do 30 tys. zł.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze