Trwa ładowanie...

Osteotomia - wskazania, przeciwwskazania, opis, rehabilitacja

Osteotomia to innowacyjne działanie stosowane w chirurgii urazowej i ortopedii, polegające na przecięciu kości w celu korekcji osi kończyny, poprawy jej kształtu, wydłużenia, a także przeniesienia obciążeń w stawie przeciążonym na okolicę zdrową – metoda stosowana głównie w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Osteotomia jest metodą mało inwazyjną, wykorzystywane są w niej innowacyjne tytanowe implanty (biopłytki).

Zobacz film: "Metody minimalizowania dolegliwości stawowych"

spis treści

1. Osteotomia - wskazania

Osteotomia nie gwarantuje sukcesu u każdego pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest dokładne zakwalifikowanie pacjenta. Wskazaniem do osteotomii są zmiany chorobowe kośćca u osób z prawidłową masą ciała i o dużej aktywności. Osoba zakwalifikowana do osteotomii powinna mieć małe zmiany zwyrodnieniowe i zaburzoną oś kończyny dolnej. Do osteotomii najlepiej zakwalifikować osoby między 30, a 50 rokiem życia. Osoby zakwalifikowane do osteotomii powinny skarżyć się na ból kolana, ale nie na zaburzenia stabilności więzadeł i powinny mieć zachowaną stabilność stawu kolanowego.

Osteotomia jest wykonywana tylko u tych pacjentów, u których jest konieczna. Wskazaniem do wykonania osteotomii jest:

  • kolano szpotawe;
  • ból stawu rzepkowo-udowego;
  • brak zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym;
  • osoba zakwalifikowana do osteotomii powinna być w wieku do 50 roku życia i co bardzo ważne powinna prowadzić aktywny tryb życia i utrzymać aktywność po wykonaniu osteotomii;
  • uszkodzona chrząstka stawowa;
  • przeprowadzenie osteotomii przed rekonstrukcją więzadeł lub implantacji chrząstki i łąkotki.

2. Osteotomia - przeciwwskazania

Osteotomia nie jest zabiegiem dla każdego. Jeżeli pacjent nie spełnia kryteriów zakwalifikowania do osteotomii, od razu otrzymuje odmowę wykonania zabiegu. Przeciwwskazaniem do osteotomii jest:

3. Osteotomia - opis zabiegu

Osteotomia jest przeprowadzana w określonych sytuacjach. W przypadku leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów (np. zwyrodnienia stawu kolanowego) osteotomia poprzedzana jest najczęściej artroskopią w celu prawidłowej oceny stanu stawu. Zabieg osteotomii przebiega pod kontrolą monitora rentgenowskiego. Osteotomia jest nadzieją dla wielu chorych, którzy cierpią na zwyrodnienie stawów. Narzędzia do przeprowadzenia osteotomii zostały dopracowane w ten sposób, by zapewnić jak największą precyzję w polu operacyjnym. Metoda osteotomii pozwala na uniknięcie endoprotez i związanych z operacją powikłań. Po osteotomii chorzy szybko wracają do zdrowia, a często także do pełnej aktywności ruchowej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Osteotomia - rehabilitacja

Osteotomia wymaga przeprowadzenia rehabilitacji po zabiegu, dzięki czemu osteotomia przyniesie oczekiwane efekty. Rehabilitacja po osteotomii może zostać rozpoczęta już 2 dnia po zabiegu. Po osteotomii bardzo ważne jest, aby pacjent powrócił do pełnej sprawności, mógł normalnie obciążać staw i mieć pełną kontrolę nerwowo-mięśniową. Rehabilitacja trwa od 6 do 8 tygodni.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.