Osteotomia - wskazania, przeciwwskazania, opis, rehabilitacja
Osteotomia to innowacyjne działanie stosowane w chirurgii urazowej i ortopedii, polegające na przecięciu kości w celu korekcji osi kończyny, poprawy jej kształtu, wydłużenia, a także przeniesienia obciążeń w stawie przeciążonym na okolicę zdrową – metoda stosowana głównie w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Osteotomia jest metodą mało inwazyjną, wykorzystywane są w niej innowacyjne tytanowe implanty (biopłytki).
Zobacz film: "Metody minimalizowania dolegliwości stawowych"
- 1. Osteotomia - wskazania
- 2. Osteotomia - przeciwwskazania
- 3. Osteotomia - opis zabiegu
- 4. Osteotomia - rehabilitacja
1. Osteotomia - wskazania
Osteotomia nie gwarantuje sukcesu u każdego pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest dokładne zakwalifikowanie pacjenta. Wskazaniem do osteotomii są zmiany chorobowe kośćca u osób z prawidłową masą ciała i o dużej aktywności. Osoba zakwalifikowana do osteotomii powinna mieć małe zmiany zwyrodnieniowe i zaburzoną oś kończyny dolnej. Do osteotomii najlepiej zakwalifikować osoby między 30, a 50 rokiem życia. Osoby zakwalifikowane do osteotomii powinny skarżyć się na ból kolana, ale nie na zaburzenia stabilności więzadeł i powinny mieć zachowaną stabilność stawu kolanowego.
Osteotomia jest wykonywana tylko u tych pacjentów, u których jest konieczna. Wskazaniem do wykonania osteotomii jest:
- kolano szpotawe;
- ból stawu rzepkowo-udowego;
- brak zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym;
- osoba zakwalifikowana do osteotomii powinna być w wieku do 50 roku życia i co bardzo ważne powinna prowadzić aktywny tryb życia i utrzymać aktywność po wykonaniu osteotomii;
- uszkodzona chrząstka stawowa;
- przeprowadzenie osteotomii przed rekonstrukcją więzadeł lub implantacji chrząstki i łąkotki.
2. Osteotomia - przeciwwskazania
Osteotomia nie jest zabiegiem dla każdego. Jeżeli pacjent nie spełnia kryteriów zakwalifikowania do osteotomii, od razu otrzymuje odmowę wykonania zabiegu. Przeciwwskazaniem do osteotomii jest:
- wiek powyżej 60 roku życia;
- zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w stawie;
- przykurcz powyżej 10 stopni w stawie kolanowym;
- mocno uszkodzona chrząstka stawowa;
- przeprowadzone wcześniej zabiegi usunięcia fragmentu uszkodzonej łąkotki;
- reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, osteoporoza lub ciąża;
- uzależnienie od papierosów;
- otyłość, czyli BMI powyżej 30.
3. Osteotomia - opis zabiegu
Osteotomia jest przeprowadzana w określonych sytuacjach. W przypadku leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów (np. zwyrodnienia stawu kolanowego) osteotomia poprzedzana jest najczęściej artroskopią w celu prawidłowej oceny stanu stawu. Zabieg osteotomii przebiega pod kontrolą monitora rentgenowskiego. Osteotomia jest nadzieją dla wielu chorych, którzy cierpią na zwyrodnienie stawów. Narzędzia do przeprowadzenia osteotomii zostały dopracowane w ten sposób, by zapewnić jak największą precyzję w polu operacyjnym. Metoda osteotomii pozwala na uniknięcie endoprotez i związanych z operacją powikłań. Po osteotomii chorzy szybko wracają do zdrowia, a często także do pełnej aktywności ruchowej.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Gdzie wykonać zabieg osteotomii goleni? - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy jest możliwa osteotomia obojczyka? - odpowiada lek. Piotr Pilarski
- Jak poprawić kondycję stopy po osteotomii? - odpowiada lek. Tomasz Kowalczyk
4. Osteotomia - rehabilitacja
Osteotomia wymaga przeprowadzenia rehabilitacji po zabiegu, dzięki czemu osteotomia przyniesie oczekiwane efekty. Rehabilitacja po osteotomii może zostać rozpoczęta już 2 dnia po zabiegu. Po osteotomii bardzo ważne jest, aby pacjent powrócił do pełnej sprawności, mógł normalnie obciążać staw i mieć pełną kontrolę nerwowo-mięśniową. Rehabilitacja trwa od 6 do 8 tygodni.
Komentarze