Trwa ładowanie...

Ostre zapalenie jajowodu

Zapalenie jajowodu często występuje z zapaleniem jajników. Wówczas mamy do czynienia z infekcją przydatków. Pierwsze objawy choroby to: ból w dole brzucha i podwyższona temperatura. Zapalenie przydatków można skutecznie wyleczyć. Na zapalenie jajowodu są narażone głównie kobiety między 25. a 30. rokiem życia, prowadzące aktywne życie seksualne. Przed infekcją chronią pigułki antykoncepcyjne. Zagęszczają one śluz szyjki macicy i nie dopuszczają do przeniknięcia bakterii wywołujących zapalenie przydatków.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Co wywołuje zapalenie jajowodu?

Zapalenie jajowodu, jak również zapalenie przydatków (jajowodów i jajników), wywołują gronkowce, paciorkowce oraz bakterie E. coli. Do organizmu dostają się przez pochwę i macicę. Następnie wędrują do jajników i jajowodów. Do przydatków mogą też dostać się z chorego zęba, wyrostka robaczkowego, chorych migdałków, chorych zatok. Bakterie „podróżują” po organizmie przez krew.

2. Zapalenie przydatków – jak ich uniknąć?

Infekcji można uniknąć. Wystarczy zadbać o higienę ciała. Warto brać prysznic przynajmniej raz dziennie. Do podmywania należy używać preparatów do higieny intymnej. Stosowanie zwykłego mydła może podrażnić błonę śluzową. Wówczas przestaje być ona zaporą dla szkodliwych mikroelementów. Żeby nie dopuścić by powstało zapalenie jajowodu, należy mieć stałego partnera seksualnego. Ostatnia rada brzmi nieco śmiesznie, ale wbrew pozorom, traktuje o poważnych sprawach. Nie zapominajmy o myciu zębów.

3. Zapalenie przydatków – objawy

Objawy wywołane zapaleniem jajowodu to: ból w podbrzuszu (odczuwany szczególnie podczas ucisku), mdłości, podwyższona temperatura, upławy, problemy z oddawaniem moczu, biegunki, zaparcia, kolki jelitowe. Objawy zapalenia przydatków mogą się zintensyfikować w czasie menstruacji. Ból w dole brzucha ma charakter nagły i silny.

4. Zapalenie jajowodu i jajnika – leczenie

Leczenie infekcji zaaplikuje ginekolog. Jednak wcześniej, żeby móc postawić diagnozę , lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne, USG dopochwowe oraz sprawdzi czy budowa jajników i jajowodów jest prawdziwa.

Zapalenie przydatków (jajnika i jajowodu) leczy się antybiotykami i preparatami przeciwzapalnymi. Dzięki temu objawy zapalenia jajnika i jajowodu zmniejszą się. Zniknie ból, stan zapalny, zostanie zachowana drożność jelit. Leczenie szpitalne może okazać się konieczne, jeśli choroba będzie w zaawansowanym stadium. Przewlekłe zapalenie przydatków jest długotrwałe i trudne. Może wymagać pobytu w sanatorium.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.