Cukrzyca atakuje dłonie i stopy. "Pierwszy znak choroby"
Nieleczona cukrzyca powoli wyniszcza cały organizm: uszkadza wzrok, nerki, serce i układ nerwowy. Lekarze przyznają, że kluczowym problemem w tej grupie pacjentów jest późne rozpoznanie, bo choroba na wczesnym etapie najczęściej nie daje alarmujących objawów. Diagnoza pada na ogół w momencie, kiedy są już powikłania. Jednym z najczęstszych jest neuropatia cukrzycowa. Jakie wywołuje objawy?
1. To jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy
Neuropatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, które prowadzi do uszkodzenia nerwów obwodowych odpowiedzialnych za czucie, ruch i pracę narządów wewnętrznych. Do jej rozwoju prowadzi podwyższone stężenie glukozy powodujące uszkodzenia włókien nerwowych.
Powikłanie jest bardzo częste. Lekarze szacują, że problem może dotyczyć nawet 70 proc. chorujących na cukrzycę, u których choroba nie jest rozpoznana lub nie jest właściwie leczona.
- Cukrzycowa neuropatia to zaburzenie czucia w obwodowych obszarach ciała – dłoniach, ramionach, stopach lub nogach - tłumaczy cytowana przez express.co.uk dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy. - Powikłanie może wystąpić u już zdiagnozowanej osoby z cukrzycą, ale może to być również pierwszy znak choroby - tłumaczy ekspertka i dodaje, że regularne kontrolowanie poziomu glukozy pozwala zminimalizować ryzyko neuropatii obwodowej.
2. Jakie są objawy neuropatii?
6 najczęstszych objawów neuropatii cukrzycowej na dłoniach, ramionach, stopach lub nogach:
- mrowienie, pieczenie i kłucie,
- zaburzenia czucia - bólu i dotyku,
- brak odczuwania temperatury,
- uczucie drętwienia w dystalnych odcinkach kończyn,
- silny ból stóp, dłoni lub kończyn (nasilający się w spoczynku),
- osłabienie siły mięśniowej.
Dolegliwości z reguły najpierw dotykają dystalnej części kończyn - dłoni i stóp, a z czasem systematycznie obejmują większy obszar kończyn - kostki, nadgarstki.
- To rozpoznanie jest bardzo ważne, bo taka osoba może nie odczuwać bólu, na przykład w przypadku poparzenia stopy lub powstania pęcherza, neuropatia może prowadzić do braku szybkiej reakcji, aby zdjąć stopę z rozgrzanego miejsca lub zmienić obuwie, tak jak to ma miejsce w przypadku prawidłowych odruchów - zauważa dr Deborah Lee.
Osoby chorujące na cukrzycę są bardziej narażone na powstawanie owrzodzeń m.in. na stopach i nogach, a w ich przypadku rany trudno się goją i łatwo o groźne powikłania. Diabetolodzy opowiadają o przypadkach chorych, którzy trafiają do nich z dużymi ranami na podeszwie stopy, których pacjenci z cukrzycą zupełnie nie zauważali.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.