Ostrzegają przed burzami. Mogą nasilić te dolegliwości
Po fali upałów, która właśnie dotyka Polskę, możemy spodziewać się przejścia burz. To zjawisko szczególnie niepokojące dla jednej grupy osób. Osoby z chorobą układu oddechowego mogą spodziewać się nasilenia dolegliwości wskutek tzw. astmy burzowej.
1. Uwaga na burze. Czym grożą?
Synoptycy przewidują, że przed nami najgorsze burze od początku roku. W wielu województwach już one przeszły, a mieszkańcy otrzymali alert RCB o treści "Uwaga! Dziś (21.06) możliwe wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".
Ekstremalne zjawiska pogodowe jak naprzemienne fale upałów, burze i ochłodzenia mogą negatywnie wpływać na homeostazę organizmu. Szczególnie narażeni są tzw. meteopaci, a także osoby z chorobami przewlekłymi dotykającymi układu nerwowego, krążenia czy oddechowego. W trakcie burz z uwagi na spadek ciśnienia atmosferycznego wiele osób może odczuwać zmęczenie, senność, problemy z koncentracją oraz bóle i zawroty głowy.
Fronty burzowe mogą nasilić dolegliwości w takich chorobach jak:
choroby serca,
choroby reumatologiczne, zwłaszcza reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
migrena,
astma.
W przypadku ostatniej grupy osób mówi się o "astmie burzowej".
2. Astma burzowa
Astmatycy, a także osoby cierpiące na katar sienny mogą doświadczyć nasilenia objawów choroby. To skutek tego, że podczas burzy zawieszone w powietrzu pyłki zostają rozbite na mniejsze cząsteczki, które łatwiej przenikają do dróg oddechowych. Zalegając w płucach, mogą dawać symptomy tj. świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i duszność.
O problemie alarmuje już brytyjska agencja ds. bezpieczeństwa zdrowotnego, wskazując, że po tym, jak 11 czerwca przez Wielką Brytanię przetoczyły się burze, odnotowano gwałtowny wzrost liczby przypadków zaostrzenia astmy. Eksperci spodziewają się, że kolejne burze tylko pogorszą sytuację.
- Ponad pięć milionów Brytyjczyków ma astmę, a zmiany pogody, pyłki, zanieczyszczenie powietrza i burze są czynnikami wyzwalającymi ten stan. Osoby z astmą i te, które mają alergię, mogą odczuwać znacznie poważniejsze objawy podczas burzy – mówi w rozmowie z "The Sun" Emma Rubach z organizacji Asthma + Lung UK.
W Polsce szacuje się, że z astmą może zmagać się nawet cztery miliony osób, choć zaledwie 2,2 mln Polaków się leczy. To oznacza, że ogromny odsetek populacji może nawet nie wiedzieć, że choruje.
Tymczasem, jak wskazuje Rubach, w czasie związanych ze zjawiskami atmosferycznymi nasileń dolegliwości, istotne jest przyjmowanie leków. Ekspertka zwraca uwagę, że skutkom astmy burzowej można zapobiec, przyjmując leki w formie wziewnej zgodnie z zaleceniami lekarza, stosując leki przeciwhistaminowe czy steroidowe aerozole do nosa w przypadku alergii.
- Radzimy również pozostać w pomieszczeniach podczas burz, jeśli to możliwe, a w gorące, burzowe dni przechowywać leki do inhalacji w chłodnych, suchych miejscach w domu – dodaje Rubach.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.